EXCLUSIV: Runda de Paște din Liga 2 și Liga 3 se va juca vineri

Autor: Mihai Andries Publicat: 31 Mar. 2015, 08:53 Actualizat: 31 Mar. 2015, 17:58 Stiri
EXCLUSIV:  Runda de Paște din Liga 2 și Liga 3 se va juca vineri

UPDATE 17:00 Așa cum am anticipat și cluburile din Liga 2 au făcut o cerere pentru mutarea etapei de pe sâmbătă pe vineri, așa că runda a doua din play-off și play-out va avea loc tot pe 10 aprilie, de la ora 11.

Ambele solicitări, atât cea venind din partea eșalonului secund, cât și cea din partea eșalonului al treilea, au fost aprobate de către FRF, conform informațiilor pe care le avem la această oră

Iată și programul rundei de Paște

Liga 2, Seria I, ora 11

PLAY-OFF                                                 

SC Bacău – FC Voluntari
Gloria Buzău – Academica Argeș
CF Brăila – Rapid CFR Suceava

PLAY-OUT

CS Balotești – FCM Dorohoi
Farul Constanța – ACS Berceni

Liga 2, Seria a II-a, ora 11

PLAY-OFF                                                 

CS Mioveni – ACS Poli Timișoara
Unirea Tărlungeni – Metalul Reșița
Olimpia Satu Mare – FC Olt Slatina

PLAY-OUT

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Caransebeș
FC Bihor Oradea – Șoimii Pâncota
 


Ca în fiecare an, sărbătorile de Paște afectează programul meciurilor de fotbal din eșaloanele doi și trei din România. După cum bine știți, din acest sezon, ziua oficială de disputare a partidelor este sâmbăta și nu vinerea ca în anii precedenți.

De aceea, ieri, la sediul federației, cu prilejul Adunării Generale a FRF, Marius Burcă, unul dintre reprezentanții cluburilor din Liga 3 în Comitetul Executiv, a discutat cu colegii de eșalon pe această temă și a anunțat că s-a făcut cerere către Departamentul Competiții al federației pentru mutarea tuturor partidelor pe ziua de vineri.

În aceste condiții, etapa a 19-a a Ligii 3 se va disputa în integralitate pe 10 aprilie 2015. Cel mai probabil, în zilele următoare, și cluburile din Liga 2 vor face un demers asemănător, prin care vor solicita mutarea etapei a doua din play-off și play-out de sâmbătă 11 aprilie cu o zi mai devreme.

Iată și programul etapei de Paște din Liga 3

Seria I, ora 17:00

FC Zagon – Sporting Liești
Cetatea Târgu Neamț – Bucovina Rădăuți
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Bucovina Pojorâta
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Pașcani
SCM Petrotub Roman – Știința Miroslava

Seria a II-a, ora 17:00

Juventus București – Metaloglobus București
Gloria Popești Leordeni – AFC Dunărea 2005 Călărași
Metalosport Galați – Viitorul Axintele
Delta Dobrogea Tulcea – Dinamo II București
CS Tunari – Înainte Modelu
Viitorul Domnești – Callatis 2012 Mangalia
Oțelul II Galați – Voința Snagov, gazdele s-au retras și vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Seria a III-a, ora 17:00

CN Dinicu Golescu – AFC Astra II
CS Afumați – Atletic Bradu
ACS Urban Titu – CS Vișina Nouă
CS Podari – SCM Argeș Pitești
Chindia Târgoviște – Concordia II Chiajna
Inter Clinceni – Sporting Roșiori
CS Ștefănești – FCM Târgoviște

Seria a IV-a, ora 17:00

Becicherecu Mic – ACS Viitorul Municipal Craiova
CS Ineu – Pandurii II Târgu Jiu
Știința Turceni – Național Sebiș
CS Minerul Motru – ACSO Filiași
UTA Bătrâna Doamnă – Millenium Giarmata
Minerul Mehedinți – Vulturii Lugoj

Seria a V-a, ora 17:00

CS Oșorhei – Metalurgistul Cugir
FC Municipal Baia Mare – Sănătatea Cluj
CS Iernut – FCM Avântul Reghin
FC Arieșul 1907 Turda – Unirea Dej
Unirea Jucu – FC Gloria Progresul
Industria Galda – CSC Sânmartin
CSM Sighetu Marmației – FC Zalău

Articol scris de Mihai ANDRIEȘ

Autor: Mihai Andries Publicat: 31 Mar. 2015, 08:53 Actualizat: 31 Mar. 2015, 17:58 Stiri
Pe aceeași temă