Doar câteva secunde au despărțit-o de o promovare în Liga 2! Visul Hărmanului, spulberat de portarul Pașcaniului: „E dureros, s-a năruit munca de un an. Probabil nu am meritat”

Marius ANGHEL 29 May. 2017, 15:36 Stiri

AFC Hărman a ratat în acest sezon o șansă imensă de a promova în Liga a 2-a. După un sezon excelent, gruparea brașoveană pregătită de Florin Stîngă și Ioan Naghi a fost la doar câteva secunde de o promovare istorică.

În ultima etapă din Seria 1 a Ligii 3, programată vineri seara, AFC Hărman a jucat cu CSM Pașcani, o echipă care doar printr-un miracol putea scăpa de retrogradare. Cei de la Hărman aveau nevoie de o victorie, dar și de un pas greșit al celor de la AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (locul 1) în meciul cu Știința Miroslava (locul 3) pentru a promova în eșalonul secund.

Brașovenii au făcut o primă repriză slabă, însă lucrurile s-au schimbat după pauză, atunci când Mugurel Buga și compania au luat cu asalt careul celor de la Pașcani. În minutul 57 a venit și golul, după o fază fixă, corner executat de Alupoaie și cap Marius Ioniță din șase metri. Apoi, gazdele s-au jucat cu ocaziile. Vești bune au venit de la Miercurea Ciuc, acolo unde Miroslava conducea cu 1-0 din minutul 65. La aceste rezultate, AFC Hărman era promovată în Liga a 2-a!

Totul s-a năruit în ultimele secunde ale prelungirilor, atunci când portarul oaspeților, Jan Turiță, urcat în careul advers, a reluat din apropiere, cu capul din plonjon, după o respingere greșită a lui Potcoavă. S-a terminat 1-1, iar de rezultatul de la Hărman a profitat Miroslava, care a promovat în Liga a 2-a!

„A fost un meci în care s-a năruit munca de un an a acestei echipe. De la finalul de coșmar tot stau să mă gândesc unde s-a greșit și nu găsesc explicații. E dureros! Probabil nu am meritat promovarea! Așa a vrut Dumnezeu! Îmi pare rău pentru jucătorii tineri care ar fi avut o șansă mare să joace la un nivel superior unde se puteau remarca”, a spus Florin Stîngă pentru Monitorul Expres.

Ce se va întâmpla la Hărman e greu de anticipat acum. Majoritatea jucătorilor, dar și cei din stafful tehnic au încheiat contractele. „Nu știu ce se va întâmpla la echipă. La finalul meciului era prea mare dezamăgire să vorbim despre planuri de viitor”, a încheiat Florin Stîngă, cel care nu a putut juca în meciul cu CSM Pașcani fiind suspendat.

AFC Hărman în meciul cu CSM Pașcani: Potcoavă – Stanciu, Forika, Ioniță, Neagoie – Roșu, Leonte, Alupoaie (Plumb ”80) – Boția (Boricean ”90), E. Popa (Turdean ”78), Buga.

AFC Hărman a terminat pe locul doi în Seria 1 a Ligii 3, cu 63 de puncte, iar AFK Csikszereda Miercurea Ciuc pe 3, tot cu 63 de puncte, dar cu un golaveraj inferior. Meciurile directe s-au încheiat la fel, scor 1-1.

Clasament final Seria 1:

1.     Știința Miroslava     28     20     4     4     67-31     64 pct.
2.     AFC Hărman     28     19     6     3     64-19     63
3.     AFK Csikszereda Miercurea Ciuc     28     19     6     3     59-18     63
15.     SC Bacău*     28     10     5     13     48-51     -13

*SC Bacău a fost penalizată cu 48 de puncte prin deciziile Comisiei de Disciplină și Etică din 26.10.2016, 09.11.2016, 16.11.2016, 23.11.2016, 29.11.2016, 7.12.2016, 14.12.2016, 12.04.2017 și 3.05.2017.
– AFC Hărman și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc au câte 63 de puncte fiecare, dar brașovenii ocupă locul 2, deoarece are golaverajul mai bun. Meciurile directe s-au încheiat la fel, scor 1-1.
– Olimpic Cetate Râșnov și Sporting Liești au câte 38 de puncte fiecare, însă brașovenii ocupă locul superior, fiindcă stau mai bine la golaveraj. Meciurile directe au fost câștigate cu 1-0 de oaspetele fiecărei întâlniri.

Articol scris de Adi MARICA (Monitorul Expres)