Dinamo II stă la mâna liderului pentru calificarea în play-off

Mihai Andries 06 Apr. 2014, 04:00 Stiri

Visele dinamoviștilor de a-și (re)vedea satelitul în eșalonul secund mai au nevoie de încă 90 de minute pentru a prinde contur. Asta pentru că vineri, în ultimul meci oficial jucat în sezonul regulat la noua casă din comuna 1 Decembrie, elevii lui Mugurel Cornățeanu nu au reușit să obțină mult dorita calificare în play-off, care le-ar fi fost la îndemână dacă învingeau pe Metaloglobus, nimeni alta decât una dintre principalele contracandidate directe la un loc în primele șase clasate la finalul rundei viitoare.

Velici, gol după gol la satelit

Tinerii jucători ai celei de-a doua echipe a clubului Dinamo nu au reușit decât un egal cu gruparea antrenată de Leo Strizu, după ce au condus cu 1-0 timp de 70 de minute! Debutul de meci a fost unul de vis pentru alb-roșii, care au înscris prin golgheterului din 2014 al echipei, Gelu Velici (foto). După ce s-au zbătut să îl aducă în Ștefan cel Mare, conducătorii dinamoviști au decis să îl trimită la satelit, acolo unde a marcat de 6 ori în cele șase runde disputate în acest an.

Reușita jucătorului venit de la Ceahlăul nu le-a fost de folos gazdelor, pentru că Păuna a restabilit egalitatea cu puțin mai mult de un sfert de oră rămas din joc și rezultatul final a fost 1-1, unul care nu o ajută pe niciuna dintre echipe. Singurul noroc al combatantelor a fost eșecul neașteptat al Tunariului, pe terenul codașei Chiajna II, context în care ambele echipe mai speră la o conjunctură favorabilă după meciurile din ultima etapă

VEZI O GALERIE FOTO DE LA MECIUL DINAMO II – METALOGLOBUS

Internaționalii de juniori Șerban și Filip, doar o repriză

Mugurel Cornățeanu a avut parte de nume de calibru și pentru acest meci, pentru că pe lângă deja obișnuiții Cioinac, Asanovic, Buia sau Velici, au apărut și mult mai experimentații Ionuț Șerban și Steliano Filip, însă doar pentru 45 de minute, fiind schimbați cu mai tinerii Tîrcoveanu și Alex Chiriță, ultimul fiind băiatul lui Daniel Chiriță, antrenor la Câmpina. Finalul de meci l-a mai găsit în teren, în tricoul lui Dinamo, și pe Patrick Petre (foto, în dreapta), fiul fostei glorii Florentin Petre. De partea cealaltă, fără nume sonore, dar totuși cu câțiva foști sau actuali juniori ai Stelei în formula de joc, echipa lui Leo Strizu a dat o replică bună, însă și-a complicat misiunea de a prinde un loc de play-off

Dinamo II, la mâna liderului

În acest moment, Dinamo II are garanția calificării în play-off-ul, doar dacă bate în Colentina, în fieful liderulului Juventus. Un eșecul, cuplat cu victoria – perfect plauzibilă a Metaloglobusului, înseamnă doar locul 7 la final de sezon regulat și ratarea obiectivului. Aceeași problemă apare și dacă Dinamo II termină cu același număr de puncte ca și adversara de vineri, pentru că în meciurile directe, rezultatele îi sunt nefavorabile, 1-2 și 1-1. Ca să nu mai amintim de varianta cu trei echipe la egalitate de puncte la final de sezon regulat, Dinamo II, Metaloglobus și Balș, în care echipa lui Cornățeanu iese din nou prost. În aceste condiții, totul depinde de meciul din Colentina, însă și aici apare o problemă, pentru că gazdelor nu le-ar conveni să piardă trei puncte cu satelitul lui Dinamo, pentru că acestea ar conta în play-off

Revenind la meciul de vineri, iată și garniturile folosite de cei doi tehnicieni

Dinamo II: Samoilă – R. Radu (75 P. Petre), H. Crișan, Diakhate, A. Radu – Cioinac (66 Asanovic), Nedelcearu, I. Șerban (46 Tîrcoveanu) – Buia, Velici, S. Filip (46 Al. Chiriță)
Rezerve nefolosite: Vl. Ignat – Al. Giurgiu, Vl. Tudorache
Antrenor: Mugurel Cornățeanu

Metaloglobus: Știrbu – Cucu (46 I. Drăgan), M. Ștefan, Fodor, Anghelini – Ghenovici, Cană (46 D. Nițu), E. Vlad (63 Potecea), Șt. Stângă, Robu – Păuna
Rezerve: Nedelcu – G. Dinu, G. Simion, Cr. Iordache
Antrenor: Leonard Strizu