Damila a câștigat derbyul vâlcean

07 Oct. 2011, 20:57 Stiri
Damila a câștigat** derbyul vâlcean

Vineri, în derbyul vâlcean din Seria C4 a Ligii a III-a, Damila Măciuca s-a impus pe Stadionul „Chimistul” 1-0 cu FC Oltchim. În micuța tribună de pe „Chimistul” s-au înghesuit circa 700 de spectatori, mai mulți decât vin în Zăvoi la partidele modeste ale echipei de Liga a II-a CSM.

Unicul gol al partidei a fost reușit în minutul 67 de Pârvulescu. După o primă repriză anostă, Damila a dominat partea secundă, în care, pe lângă gol, a mai ratat câteva ocazii mari prin Rădoi, Geantă și C.Popescu și Ciortan. La final, jucătorii celor două echipe au fost la un pas de o încăierare generală.
Astfel, antrenorul Damilei, Gabi Mangalagiu și-a învins fostul coleg din perioada de glorie a Chimiei, pe Costel Gaiță.

„Eu și Costel suntem prieteni buni, de familie, am stat cu el în cameră 5-6 ani, avem amintiri frumoase, dar, important e, indiferent dacă pierzi sau câștigi, să ai decență. Este o victorie importantă pentru noi, suntem bucuroși, dar ne așteaptă alte meciuri grele”, a spus tehnicianul Damilei, Gabi Mangalagiu.