Cu fanfara în tribune, la Dorohoi a fost bătaie pe teren, în Liga 3. Arbitrul și-a luat un cap în gură, palme și picioare de la un jucător după ce a îndrăznit să-l elimine

Marius ANGHEL 24 Apr. 2016, 09:53 Stiri
Cu fanfara în tribune, la Dorohoi a fost bătaie pe teren, în Liga 3.** Arbitrul și-a luat un cap în gură, palme și picioare de la un jucător după ce a îndrăznit să-l elimine

Inter Dorohoi n-a putut, sâmbătă, în etapa a 21-a a Ligii 3, să își facă fericit finanțatorul de ziua onomastică. Gheorghi Rotaru a venit cu fanfara pe stadion la meciul cu FC Panciu, însă jucătorii săi au pierdut pe teren cu 0-2. Mai mult, supărați că au ajuns ultimii în clasament, dorohoienii s-au răzbunat pe arbitru. După o oră de joc, în urma unei a doua eliminări dictate, centralul Răzvan Beldiman (Vaslui) a fost lovit în mod repetat, anunță botosaneni.ro, meciul a fost întrerupt și apoi dus la final.

FC Panciu a câștiga meciul din deplasarea de la Dorohoi, însă n-a fost lipsită de emoții. Vrăncenii au deschis scorul încă din minutul 16 prin egipteanul Hany Ragab și l-au majorat în partea a doua prin Sava (74). Fără o miză adevărată, jocul s-a încins însă în partea a doua, după ce arbitrul întâlnirii a dictat două eliminări pentru gazde. În minutul 59, Ciorescu l-a faultat dur pe Pasăre și a fost trimis la vestiare, iar trei minute mai târziu Inter a rămas în 9 jucători după ce veteranul Mihai Alexandru a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

Supărat că arbitrul scotea al doilea galben din buzunar și-l elimina, Mihai Alexandru a văzut numai roșu în față. S-a repezit la arbitru, „l-a lovit cu capul în față, după care i-a dat o palma și două picioare”, relatează botosaneni.ro. În acel moment, restul jucătorilor au intervenit, s-a creat un meleu, iar lucrurile s-au calmat destul de repede. Meciul a fost întrerupt circa patru minute, apoi dorohoienii au fost nevoiți să încheie meciul cu doi jucători mai puțin pe teren. În ciuda acestui lucru, gazdele au fost aproape să egaleze, însă Netbai (68) a lovit bara. Apoi a venit golul de 2-0 pentru oaspeți. În ultimul minul al jocului, Inter a mai avut o mare ocazie de gol, dar Agheorghiesei (90) a trimis în transversală. La 1-0 pentru Panciu, dorohoienii au avut un gol anulat în minutul 40, însă reușita lui Cope a fost anulată de arbitru pentru un fault la portar.

În clasamentul Seriei I, Inter Dorohoi e pe locul 13 cu 11 puncte, în timp ce FC Panciu e pe locul 9, cu 26 de puncte. Nimeni nu retrogradează însă la finalul acestui sezon.

Inter Dorohoi: Satco – Merticariu, Ov. Agheorghesei, D. Lungu (Mandache 77), R. Chiorescu – Gorgan (Păun 58), Toni Antonescu (cpt.), M. Alexandru, I. Netbai – G. Moisa, I. Cope
Rezerve neutilizate: L. Adăscăliței – Scutelnicu, Ciobanu
Eliminați: R. Chiorescu ′59, M. Alexandru ′62
Antrenor: Dan Chiorescu

FC Panciu: Besa – Mitală, Alupei, Parlac (cpt), Menghia (Blănaru 70) – Sava, Stoian, Dima, Duca – Pasăre, Hany