Seria 6 din Liga 3 | Programul meciurilor grupei în care CSM Slatina va defila

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 18:56 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:41 Liga 3
Seria 6 din Liga 3 | Programul meciurilor grupei în care CSM Slatina va defila

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

CSM Slatina, de departe principala candidată la promovare

În Seria 6 au fost repartizate următoarele echipe: CSM Slatina, Vediţa Coloneşti, ACSO Filiași, Sporting Roșiori, Viitorul Dăești, CSM Alexandria, Flacăra Horezu, Petrolul Potcoava, Minerul Costești și Universitatea Craiova 2.

Față de sezonul trecut, din serie au dispărut FC Pucioasa (mutată în Seria 5), Unirea Bascov, Flacăra Moreni și Academica Clinceni 2 (toate trei mutate în Seria 4), iar locul lor a fost luat de CSM Slatina (retrogradată din Liga 2) și formațiile vâlcene Viitorul Dăești, Flacăra Horezu și Minerul Costești (toate trei mutate din Seria 7).

De departe, cea mai puternică echipă a seriei și principala favorită la promovare este CSM Slatina, retrogradată în această vară din Liga 2. Și Vedița Colonești, care în ediția trecută a fost lider în această serie și a jucat inclusiv al doilea baraj de promovare, pe care l-a pierdut însă cu Corona Brașov (actuala FC Brașov), se anunță o formație greu de învins. Alte echipe cu pretenții în această serie sunt ACSO Filiași, Sporting Roșiori, Viitorul Dăești sau CSM Alexandria.

Echipele din Seria 6 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

CSM Slatina – 6
Vediţa Coloneşti – 3
ACSO Filiași –
9
Sporting Roșiori –
10
Viitorul Dăești –
2
CSM Alexandria –
8
Flacăra Horezu –
5
Petrolul Potcoava –
1
Minerul Costești –
7
Universitatea Craiova 2 –
4

  • ACSO Filiași și Minerul Costești au solicitat să joacă în prima etapă în deplasare.

Programul turului echipelor din Seria 6:

Etapa 1: 28 august 2021

Petrolul Potcoava – Sporting Roșiori
Viitorul Dăești – ACSO Filiași
Vediţa Coloneşti – CSM Alexandria
Universitatea Craiova 2 – Minerul Costești
Flacăra Horezu – CSM Slatina

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Sporting Roșiori – CSM Slatina
Minerul Costești – Flacăra Horezu
CSM Alexandria – Universitatea Craiova 2
ACSO Filiași – Vediţa Coloneşti
Petrolul Potcoava – Viitorul Dăești

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Viitorul Dăești – Sporting Roșiori
Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava
Universitatea Craiova 2 – ACSO Filiași
Flacăra Horezu – CSM Alexandria
CSM Slatina – Minerul Costești

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Sporting Roșiori – Minerul Costești
CSM Alexandria – CSM Slatina
ACSO Filiași – Flacăra Horezu
Petrolul Potcoava – Universitatea Craiova 2
Viitorul Dăești – Vediţa Coloneşti

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Vediţa Coloneşti – Sporting Roșiori
Universitatea Craiova 2 – Viitorul Dăești
Flacăra Horezu – Petrolul Potcoava
CSM Slatina – ACSO Filiași
Minerul Costești – CSM Alexandria

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Sporting Roșiori – CSM Alexandria
ACSO Filiași – Minerul Costești
Petrolul Potcoava – CSM Slatina
Viitorul Dăești – Flacăra Horezu
Vediţa Coloneşti – Universitatea Craiova 2

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Universitatea Craiova 2 – Sporting Roșiori
Flacăra Horezu – Vediţa Coloneşti
CSM Slatina – Viitorul Dăești
Minerul Costești – Petrolul Potcoava
CSM Alexandria – ACSO Filiași

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Sporting Roșiori – ACSO Filiași
Petrolul Potcoava – CSM Alexandria
Viitorul Dăești – Minerul Costești
Vediţa Coloneşti – CSM Slatina
Universitatea Craiova 2 – Flacăra Horezu

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Flacăra Horezu – Sporting Roșiori
CSM Slatina – Universitatea Craiova 2
Minerul Costești – Vediţa Coloneşti
CSM Alexandria – Viitorul Dăești
ACSO Filiași – Petrolul Potcoava

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 18:56 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:41 Liga 3
Pe aceeași temă