Seria 5 din Liga 3 | Echipele participante și programul meciurilor. AFC Odorheiu Secuiesc se anunță principala candidată la promovare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:59 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:40 Liga 3
Seria 5 din Liga 3 | Echipele participante și programul meciurilor. AFC Odorheiu Secuiesc se anunță principala candidată la promovare

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

AFC Odorheiu Secuiesc se anunță principala ”forță” a seriei. SR Brașov și Sepsi OSK 2 emit pretenții

În Seria 5 au fost repartizate următoarele echipe: SR Brașov, CS Blejoi, Olimpic Cetate Râșnov, CSO Plopeni, FC Pucioasa, KSE Târgu Secuiesc, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, AFC Odorheiu Secuiesc, Kids Tâmpa Braşov și FC Hermannstadt 2.

Față de sezonul trecut, din serie au dispărut Corona Brașov (promovată în Liga 2 și devenită FC Brașov) și Astra 2 (desființată), iar în locul loc federalii le-au adus pe FC Pucioasa (mutată din Seria 6) și FC Hermannstadt 2 (mutată din Seria 7, reprimită în campionat, deși retrogradase).

Poate cea mai puternică echipă care se anunță în noul sezon în această serie este AFC Odorheiu Secuiesc, care în ediția trecută a avut o evoluție de coșmar și a evitat retrogradarea la barajul de menținere. SR Brașov rămâne un club important al grupei, însă forța sa financiară este limitată și nesigură. Și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 va fi o formație incomodă, având în vedere proiectul fotbalistic serios pe care îl dezvoltă gruparea covăsneană care are prima echipă în Liga 1.

Echipele din Seria 5 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

SR Brașov – 7
CS Blejoi –
10
Olimpic Cetate Râșnov –
9
CSO Plopeni –
6
FC Pucioasa –
2
KSE Târgu Secuiesc –
3
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 –
4
AFC Odorheiu Secuiesc –
1
Kids Tâmpa Braşov –
8
FC Hermannstadt 2 –
5

  • SR Brașov și Kids Tâmpa Brașov au solicitat să joace în prima etapă în deplasare.

Programul turului echipelor din Seria 5:

Etapa 1: 28 august 2021

AFC Odorheiu Secuiesc – CS Blejoi
FC Pucioasa – Olimpic Cetate Râșnov
KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – SR Brașov
FC Hermannstadt 2 – CSO Plopeni

Etapa 2: 4 septembrie 2021

CS Blejoi – CSO Plopeni
SR Brașov – FC Hermannstadt 2
Kids Tâmpa Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
Olimpic Cetate Râșnov – KSE Târgu Secuiesc
AFC Odorheiu Secuiesc – FC Pucioasa

Etapa 3: 11 septembrie 2021

FC Pucioasa – CS Blejoi
KSE Târgu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Cetate Râșnov
FC Hermannstadt 2 – Kids Tâmpa Braşov
CSO Plopeni – SR Brașov

Etapa 4: 18 septembrie 2021

CS Blejoi – SR Brașov
Kids Tâmpa Braşov – CSO Plopeni
Olimpic Cetate Râșnov – FC Hermannstadt 2
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
FC Pucioasa – KSE Târgu Secuiesc

Etapa 5: 25 septembrie 2021

KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – FC Pucioasa
FC Hermannstadt 2 – AFC Odorheiu Secuiesc
CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râșnov
SR Brașov – Kids Tâmpa Braşov

Etapa 6: 2 octombrie 2021

CS Blejoi – Kids Tâmpa Braşov
Olimpic Cetate Râșnov – SR Brașov
AFC Odorheiu Secuiesc – CSO Plopeni
FC Pucioasa – FC Hermannstadt 2
KSE Târgu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CS Blejoi
FC Hermannstadt 2 – KSE Târgu Secuiesc
CSO Plopeni – FC Pucioasa
SR Brașov – AFC Odorheiu Secuiesc
Kids Tâmpa Braşov – Olimpic Cetate Râșnov

Etapa 8: 16 octombrie 2021

CS Blejoi – Olimpic Cetate Râșnov
AFC Odorheiu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov
FC Pucioasa – SR Brașov
KSE Târgu Secuiesc – CSO Plopeni
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – FC Hermannstadt 2

Etapa 9: 23 octombrie 2021

FC Hermannstadt 2 – CS Blejoi
CSO Plopeni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
SR Brașov – KSE Târgu Secuiesc
Kids Tâmpa Braşov – FC Pucioasa
Olimpic Cetate Râșnov – AFC Odorheiu Secuiesc

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:59 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:40 Liga 3
Pe aceeași temă