VIDEO | Laurențiu Iorga a făcut KO echipa lui Bănel Nicoliță! Fostul campion al României, asist de maestru în Viitorul Ianca – CS Făurei

Andrei PASCU 03 Apr. 2022, 15:58 Liga 3

Viitorul Ianca nu a avut emoții în fața echipei CS Făurei, în prima rundă a play-out-ului Seriei 2 a Ligii a 3-a. A învins cu 3-0, iar unul dintre cei mai buni jucători de pe teren a fost Laurențiu Iorga (34 de ani), fostul campion al României cu Oțelul Galați, în anul 2011.

Laurențiu Iorga, pasă de geniu în Viitorul Ianca – CS Făurei 3-0

Mijlocașul își joacă ultimii ani din cariera de fotbalist în Liga 3, iar calitățile care îl aduceau în atenția multor echipe din Liga 1 în anii trecuți nu au dispărut definitiv. Iorga a fost personajul principal la golul trei al Viitorului Ianca.

În minutul 77, Iorga a făcut ce a vrut cu apărarea echipei lui Bănel Nicoliță. A preluat cu dreptul o pasă de la portar, la 20 de metri de poarta echipei din Făurei, și i-a pasat cu călcâiul piciorului stâng lui Marius Coman, care a driblat portarul și a marcat.

Marius Coman, dublă pentru Viitorul Ianca

Același Coman marcase și cu două minute înainte de reușita de 3-0, în minutul 75. Scorul jocului de la Ianca fusese deschis de Costin Ciucureanu, în minutul 34.

Viitorul Ianca, locul 2 în Seria 2 a Ligii a 3-a

În ierarhia play-out-ului Seriei 2 din Liga 3, Viitorul Ianca este pe locul 2, cu 31 de puncte, la egalitate cu liderul Sporting Liești. De partea cealaltă, CS Făurei e penultima, poziția a 5-a, cu numai 8 puncte.

În etapa a 2-a a grupei pentru evitarea retrogradării, Viitorul Ianca va merge pe terenul Sportingului Liești, iar CS Făurei va primi vizita echipei CSM Râmnicu Sărat.

Foto și video: Viitorul Ianca