Rezultatele și marcatorii ultimei etape. Bucovina Pojorâta și Dunărea Călărași au promovat și ele în Liga 2. Vezi cele nouă echipe care au retrogradat

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 May. 2015, 18:48 Actualizat: 30 May. 2015, 02:12 Rezultate

UPDATE: Bucovina Pojorâta (Seria I) și Dunărea Călărași (Seria II) au câștigat astăzi și au promovat și ele în Liga 2. Cele două echipe vor merge în eșalonul secund alături de celelalte campioane din cele trei serii: Chindia Târgoviște (Seria III), UTA Bătrâna Doamnă (Seria IV) și FCM Baia Mare (Seria V).

Din seriile cu 13 echipe (I și IV) au retrogradat câte o formație, în timp ce din celelalte trei cu câte 14 echipe au retrogradat câte două cluburi. Cel mai slab loc 12 din toate cele cinci serii cade și el în eșalonul inferior. În total vor merge nouă echipe în Liga a IV-a după cum urmează:

– în Seria I (13 echipe): FC Păpăuți (exclusă în tur, 0 pct.) de pe locul 13 și Ceahlăul II Piatra Neamț (9 pct.) de pe cel mai slab loc 12.
– în Seria II (14 echipe): Oțelul II Galați (retrasă în iarnă, 14 pct.) de pe locul 14, Viitorul Axintele (retrasă în retur, 24 pct.) de pe locul 13 (pe 11 a terminat).
– în Seria III (14 echipe): AFC Astra II (17 pct.) de pe locul 14, CN Dinicu Golescu Câmpulung (29 pct.) de pe locul 13.
– în Seria IV (13 echipe): Minerul Mehedinți (exclusă în retur, 8 pct.) de pe locul 13.
– în Seria V (14 echipe): Unirea Dej (11 pct.) de pe locul 14, Sănătatea Cluj (21 pct.) de pe locul 13.

*Ceahlăul II Piatra Neamț a retrogradat, deoarece a fost cea mai slabă echipă de pe locul 12 din toate seriile Ligii 3.

**În Seria a III-a a fost nevoie de un clasament special pentru a determina echipa retrogradată de pe locul 13. S-a apelat la acest calcul, deoarece CS Podari, CN Dinicu Golescu Câmpulung și CS Vișina Nouă au terminat la egalitate de puncte, 29. În urma rezultatelor directe dintre cele trei echipe, cea mai slabă în clasament a fost CN Dinicu Golescu, care a retrogradat în Liga a IV-a.

Iată rezultatele directe:

CS Vișina Nouă – CN Dinicu Golescu       2-1
CN Dinicu Golescu – CS Vișina Nouă        2-0

CS Vișina Nouă – CS Podari        2-1
CS Podari – CS Vișina Nouă         0-0

CS Podari – CN Dinicu Golescu         3-0
CN Dinicu Golescu – CS Podari       0-1

Clasament special în trei:

1. CS Podari                4    2    1    1    5-2    7 pct.
2. CS Vișina Nouă            4    2    1    2    4-4    7 pct.
3. CN Dinicu Golescu Câmpulung    4    1    0    3    3-6    3 pct.


 

Campionatul Ligii 3 pune astăzi, în jurul orei 20:00, punctul final. Ultimele necunoscute ale etapei a 26-a reprezintă campioanele din Seria I și a II-a și retrogradatele din Seria a III-a și a V-a, dar și cel mai slab loc 12 ce merge și el în Liga 4.

Chindia Târgoviște (Seria III), UTA Bătrâna Doamnă (Seria IV) și FCM Baia Mare (Seria V) au promovat deja în Liga 2. Pentru accederea în eșalonul superior se bat alte patru echipe. Știința Miroslava (49 pct.) și Bucovina Pojorâta (48 pct.) au meci direct la Pojorâta cu titlul Serie I pe masă, în timp ce Dunărea Călărași (59 pct.) are nevoie de o victorie cu Înainte Modelu pentru a promova din Seria a II-a. Juventus București (58 pct.) mai speră doar într-o minune, însă trebuie să o bată pe CS Tunari.

Altfel, în acest weekend vor sta patru echipe, iar celor care le-a venit rândul acum sunt CSM Pașcani și Aerostar Bacău (ambele din S1), Voința Snagov și Gloria Popești Leordeni (ambele din S2). Ultimele două vor câștiga totuși la „masa verde”, deoarece Viitorul Axintele s-a retras cu trei etape înainte de finalul sezonului, iar Oțelul II s-a retras în iarnă. Nici meciul Minerul Motru – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic nu se joacă, iar oaspeții vor câștiga cu 3-0, deoarece echipa olteană a anunțat Federația că nu se prezintă la ultimul meci din campionat din cauza problemelor financiare.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.


 

Pentru accederea în Liga 2 se bat următoarele echipe:

– în Seria I: Știința Miroslava (49 pct.) și Bucovina Pojorâta (48 pct.)
– în Seria II: Dunărea Călărași (59 pct.) și Juventus București (58 pct.)
– în Seria III: Chindia Târgoviște (56 pct.) a promovat matematic.
– în Seria IV: UTA Bătrâna Doamnă (53 pct.) a promovat matematic.
– în Seria V: FCM Baia Mare (57 pct.) a promovat matematic.

Cine retrogradează din Liga 3:

– în Seria I (13 echipe): FC Păpăuți (exclusă în tur, 0 pct.) de pe locul 13,
                                           FC Zagon (10 pct.) sau Ceahlăul II Piatra Neamț (9 pct.).
– în Seria II (14 echipe): Oțelul II Galați (retrasă în iarnă, 14 pct.) de pe locul 14, Viitorul Axintele (retrasă în retur, 24 pct.) de pe locul 13,
                                            Viitorul Domnești (17 pct.).
– în Seria III (14 echipe): AFC Astra II (14 pct.) de pe locul 14,
                                            CN Dinicu Golescu Câmpulung (26 pct.) sau CS Vișina Nouă (29 pct.).
– în Seria IV (13 echipe): Minerul Mehedinți (exclusă în retur, 8 pct.) de pe locul 13,
                                             ACSVM Craiova (16 pct.).
– în Seria V (14 echipe): Unirea Dej (11 pct.) de pe locul 14,
                                            Sănătatea Cluj (21 pct.) sau FC Gloria Progresul (24 pct.).  

*echipele trecute cu vișiniu au retrogradat deja, în timp ce celelalte grupări o pot face și ele de pe locurile 12 sau 13.


 

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I

Bucovina Pojorâta – Știința Miroslava  2-1
Buhăceanu (5), Colța (81) / T. Tudorache (19)
Ceahlăul II Piatra Neamț – Bucovina Rădăuți  1-2
R. Ungureanu (28) / Julei (5), Hrimiuc (75)
SCM Petrotub Roman – Sporting Liești  4-1
Tofan (12), Petrila (21 – pen.), Țapu (41), Sofronie (89) / Voicu (31)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Zagon   4-0
Bajko (33, 65), Majzik (70), Szimbalmus (90)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Cetatea Târgu Neamț   3-0
I. Coman (70, 73, 77)
CSM Pașcani și Aerostar Bacău stau.

Bucovina Pojorâta a promovat în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a I-a

SERIA II

Înainte Modelu – AFC Dunărea 2005 Călărași    0-1
Val. Andrei (75)
CS Tunari – Juventus București    1-2
Șelaru (44) / Goge (37), Mihăiță Gheorghe (39 – aut.)
Dinamo II București – Callatis 2012 Mangalia    5-0
L. Fulga (12, 22), R. Moldoveanu (36), P. Petre (58), Bilciurescu (88)
Viitorul Domnești – Metaloglobus București   2-0
Bărbulescu (82), Pațurcă (90+2)
Delta Dobrogea Tulcea – Metalosport Galați    0-1
A. Mihu (58)
Voința Snagov – Viitorul Axintele     3-0
Viitorul Axintele s-a retras din campionat și pierde meciurile returului la „masa verde”.
Oțelul II Galați – Gloria Popești Leordeni     0-3
Oțelul II s-a retras în această iarnă și pierde meciurile returului la „masa verde”.

Dunărea Călărași a promovat în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a II-a

SERIA III

Concordia II Chiajna – FCM Târgoviște  3-1
Fl. Răsdan (28), Pencea (45), Savu (76) / Săndulescu (60)
AFC Astra II – SCM Argeș Pitești  1-0
Jipa (52)
Sporting Roșiori – CS Vișina Nouă   3-0
S. Vișan (8), Bocănete (48), Floricel (62 – pen.)
CS Ștefănești – Atletic Bradu  2-0
Rusie (31), Zaina (63)
Inter Clinceni – CS Afumați   2-0
Fl. Budeanu (60), Al. Andrei (77 – pen.)
CN Dinicu Golescu Câmpulung – ACS Urban Titu  3-2
R. Păun (16), Anghelina (38), Panait (70) / Ivașcu (72), Sima (90)
Chindia Târgoviște – CS Podari    4-1
Popa (17, 63), C. Dinu (22 – pen.), Parghel (37), / Șerban (45+1 – pen.)

Chindia Târgoviște a promovat în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a III-a

SERIA IV

Național Sebiș – Vulturii Lugoj    2-4
Digbeu (11, 30) / Stoichescu (8, 27, 85), Dobra (36)
ACSO Filiași – Pandurii II Târgu Jiu   1-3
Vulpe (4 – pen.) / Pîrcălabu (19), Cocină (20), D. Mărgărit (49)
Millenium Giarmata – ACSVM Craiova    0-3
L. Scarlat (17, 55), Stoichițoiu (70)
UTA Bătrâna Doamnă – FC Hunedoara  6-0
Copil (11), Silaghi (20, 31, 69), Cip. Rus (25), Vlad (62)
Știința Turceni – CS Ineu      1-1
Fotescu (45) / Mașniță (47)
Minerul Motru – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic     0-3
Echipa din Motru a anunțat Federația că nu se prezintă la ultimul meci din campionat din cauza problemelor financiare.

UTA Bătrâna Doamnă a promovat în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a IV-a

SERIA V

Unirea Dej – FC Zalău    2-4
A. Moldovan (57), Cr. Itu (76) / I. Petrache (2), Kuku (18), Ceaca (35, 67)
Gloria Progresul – Avântul Reghin     3-1
Țegle (60), Brumă (68), Akari (78) / Ungur (56)
CSC Sânmartin – Sănătatea Cluj    3-0
Cr. Copil (65), Ghe. Popescu (75), Pantea (82)
CSM Sighetu Marmației – Metalurgistul Cugir    2-3
Șușu (22, 57) / Cîrstean (8), Șuteu (73), Itu (82)
Industria Galda – CS Oșorhei    2-1
Lupșan (37, 39) / Ș. Pop (59)
Unirea Jucu – FCM Baia Mare      2-1
Al. Pop (35, 59) / V. Pop (7 – pen.)
FC Arieșul 1907 Turda – CS Iernut   4-1
Matiș (25), David (30), Ene (42, 65) / Chețan (71)

FCM Baia Mare a promovat în Liga 2

VEZI clasamentul Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 May. 2015, 18:48 Actualizat: 30 May. 2015, 02:12 Rezultate
Pe aceeași temă