Rezultatele și marcatorii ultimei etape a Ligii a III-a! Unirea Tărlungeni a promovat în Liga a II-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 May. 2013, 18:00 Actualizat: 30 May. 2013, 21:22 Rezultate
Rezultatele și marcatorii ultimei etape a Ligii a III-a!  Unirea Tărlungeni a promovat în Liga a II-a

Liga a III-a își dispută astăzi ultima etapă a sezonul 2012-2013. Meciurile rundei sunt programate să se joace de la ora 18:00. Zece formații sunt nevoite să stea, deoarece nu au adversari, în timp ce șase jocuri vor fi decise la masa verde.

Astăzi aflăm ultima echipă ce promovează în Liga a II-a. Pentru acest obiectiv se luptă Unirea Tărlungeni și Fortuna Brazi, acestea urmând a întâlni pe Avântul Reghin și Conpet Ploiești. Prahovenii stau însă la mâna Reghinului, în cazul în care nu vor încurca Unirea, acestia nu vor avea șanse la primul loc. Celelalte echipe promovate sunt SC Bacău (S1), Viitorul Axintele (S2), ACS Berceni (S3), Minerul Motru (S4) și Olimpia Satu Mare (S5).

În privința locurilor retrogradabile, lucrurile sunt destul de complicate. Cu mai multe detalii despre clasamentul special al echipelor ce vor ajunge în Liga a IV-a vom reveni cu un articol separat după disputarea partidelor.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor șase serii:

SERIA I

Sporting Suceava – Oțelul II 4-2
Leșanu (23), Apetri (60), Azaharioaie (75), Căinari (85) / Tudorie (35), Adăscăliței (47)
Bucovina – SC Bacău 0-0
Știința Miroslava – Petrotub Roman 2-2
Porfireanu (18), Pârvu (39) / Ghidarcia (3, 8)
Kosarom – CSM Moinești 3-2
Lipovanu (25), Râșcu (48), Chimir (90 – pen.) / Berbece (15), Darie (85 – pen.)
FCM Dorohoi – Young Stars Panciu    3-0*
Ceahlăul II
și Aerostar Bacău stau.

SERIA II

Rapid Fetești – Dunărea Călărași 2-2
Al. Paraschiv (25), V. Stanciu (53) / Kanda (7), M. Stefan (35)
Urban Titu – Juventus București 1-0
Alin Roman (33)
Sportul Studențesc II – Victoria Chirnogi**
CSM Râmnicu Sărat – Rapid II    3-0*
Gloria Buzău – CSM Focșani    3-0*
Metaloglobus București – Eolica Dobrogea    3-0*
Viitorul Axintele stă.

SERIA III

Viitorul Domnești – ACS Berceni    1-2
Latu (66) / Bănaru (21), A. Pătrașcu (80)
CS Afumați – CS Tunari    2-0
D. Enache (23), M. Vlada (26)
FC Caracal – CS Vișina Nouă    1-2
Trifu (50) / Jianu (19 – pen.), Priescu (56)
Progresul Cernica – Inter Clinceni    0-2
Ct. Tudor (17), Fodor (68)
FCM Alexandria – FC Voluntari    0-2
Marincovic (43, 62)
Concordia II Chiajna – CS Ștefănești    1-2
A. Anghel (25) / Negoescu (62), A. Dumitrescu (69)
CS Balotești stă.

SERIA IV

FC Caransebeș – Minerul Motru 3-1
Morar (12), Rusu (43 – pen), Ad. Ganea (71) / Stoienac (62)
Vladimirescu 2003 – Pandurii II Tg. Jiu 0-2
Ungur (33), Petrache (90)
Vulturii Lugoj – Millenium Giarmata 4-1
L. Stoica (2, 21), B. Steop (16, 20) / Călin (88)
Flacăra Făget – AFCM Reșița 0-2
Vajou (31), Dutciuc (62)
Jiul Rovinari – Apă Craiova 2-1
Sstegaru (85), Trașcă (90) / R. Bălan (55)
Muncitorul Reșița și Minerul Mătăsari stau.

SERIA V

Național Sebiș – Seso 0-1
Boroștean (85)
FC Hunedoara – FC Zalău 1-1
Pepenar (43) / Țiriac (83)
Plimob – Sănătatea 0-4
Al Pop (4,15, 35) , Simioancă (45+1)
Șoimii Pâncota – Unirea Dej 3-1
Burian (20), Copil (31) Huțanu (73) / Dobrău (65)
FCM Turda – Olimpia Satu Mare    0-3***
CS Oșorhei – Jiul Petroșani    3-0*
Europa Alba Iulia stă.

SERIA VI

Conpet Ploiești – Fortuna Brazi 1-2
Jipa (26) / Cioinac (16), Mândrușcă (67)
Unirea Tărlungeni – Avântul Reghin 3-1
L. Nicolae (12, 23), Vlăsceanu (46) / A. Pușcaș (60)
FC Zagon – FCM Târgoviște 2-2
Postolică (18), Ad. Popa (65) / Dragnea (30), Enescu (40)
Civitas Făgăraș, Argeșul Pitești și Unirea Câmpina stau.

*Echipa oaspete s-a retras în iarnă și pierde meciurile returului la „masa verde”.
**Sportul Studențesc II a fost neprogramat din cauza primei echipe.
***FCM Turda a fost exclusă din campionat în retur.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 30 May. 2013, 18:00 Actualizat: 30 May. 2013, 21:22 Rezultate
Pe aceeași temă