Rezultatele și marcatorii etapei 30 – Liga 3! Vezi promovatele și retrogradatele

Publicat: 01 Jun. 2012, 18:00 Actualizat: 04 Jun. 2012, 17:48 Rezultate
Rezultatele și marcatorii etapei 30 – Liga 3!  Vezi promovatele și retrogradatele

Liga a treia trage linie azi în cinci din cele șase serii, ultimul meci urmând a se disputa mâine în seria a IV-a între Damila Măciuca și Ghecon Lăpușata, fără influență în clasamentul final.

În acest moment, doar seria I mai are să își stabilească promovata, Rapid Suceava având un punct avans în fața celor de la SC Bacău. Sucevenii au neapărată nevoie de victorie pentru a fi siguri de promovarea în Liga a II-a, acolo unde deja au promovat Unirea Slobozia (seria a II-a), ACS Buftea (seria a III-a), Damila Măciuca (seria a IV-a), ACS Recaș (seria a V-a) și Corona Brașov (seria a VI-a).

La retrogradare, situația se prezintă astfel:
– seria I: totul se decide în meciurile directe de azi dintre Cetatea Tg. Neamț – CSM Focșani și Poli Galați – ABC Stoicescu. Cetatea are 23 de puncte, Poli Galați și Focșani au câte 21, iar Stoicescu 19. Dintre acestea, doar prima, adică ocupanta locului 12, va evita retrogradarea, în rest celelalte echipe urmând a ajunge în al patrulea eșalon
– seria a II-a: Comprest este retrogradată direct, iar Cireșu va pica de pe locul 13 ocupând unul din cele două locuri retrogradabile în clasamentul special
– seria a III-a: retragerile Fieniului, Clejaniului, Mihăileștiului și Turrisului au rezolvat problema retrogradării încă din momentul retragerii ultimei. Fiind vorba de patru retrase, s-a ocupat și unul din cele trei locuri 13 retrogradabile
– seria a IV-a: Ghecon și Atletic Bradu sunt retrogradate, în timp ce pentru ultimul loc se duelează la distanță Oltchim și Prometeu. Craiovenii au un punct avans după ce meciul Oltchim – Metaloglobus s-a considerat ca anulat. În schimb, Oltchim are avantajul meciurilor directe
– seria a V-a: Gloria Reșița e retrogradată, la fel și ca Becicherecu Mic. Făget și Gloria Arad sunt la egalitate de puncte, dar primii au avantajul rezultatelor directe
– seria a VI-a: FCM Tg. Mureș II, Gloria Bistrița II și Zlatna au retrogradat

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor șase serii:

SERIA I

CSM Pașcani – Rapid CFR Suceava 0-3
Sumanariu (12), M. Negru (60), Marinkovic (88)
SC Bacău – Petrotub 4-1
Vasiliu (22), C. Costin (35), Bamba (44), Pintea (52) / Fl. Alexandru (65)
FCM Dorohoi – Oțelul II 4-1
Orășanu (8), Porfireanu (54), Pavăl (78), Ed. Sandu (85 – pen.) / Chipirliu (14)
CSM Rm. Sărat – Ceahlăul II 4-1
Lungoci (14), Vișan (24), I. Roman (67), Nica (72) / Popadiuc (85)
CS Panciu – Aerostar 1-3
Varea (63 – aut.) / Tismănaru (12, 50, 55)
Cetatea Tg. Neamț – CSM Focșani 0-1
E. Ștefan (87)
Poli Galați – ABC Stoicescu 5-0
M. Munteanu (9), Agbleta (21), Chiriac (42), M. Lupu (67), Cr. Frunză (72)
Sporting Suceava
stă, deoarece Odorheiu Secuiesc s-a retras.

SERIA II

Unirea Slobozia – Tunari 1-0
V. Gheorghe (70)
Eolica – Chirnogi 2-1
L. Drăguț (25), C. Petre (75) / Cr. Panait (77)
Axintele – Berceni 2-1
Moses (31), C. Dedu (70) / Ciochină (80)
Ștefănești – Comprest 2-3
Șt. Ciobanu (70, 80) / Verdeață (15, 60), Nechita (40)
Cireșu – Afumați 2-3
A. Crăciun (11), Olenic (85 pen.) / Mogoș (26), Vlada (68, 74)
Rapid II – Dunărea Călărași 4-1
Pluteanu (24), Martin (30, 55, 80) / Cat. Farin (38)
CS Eforie – FC Voluntari
0-3
Eforie a fost exclus din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
CS Balotești stă, deoarece Phoenix Ulmu s-a retras.

SERIA III

CSO Plopeni – Concordia II Chiajna 2-0
Stârpici (12), Teleagă (72 – autog.)
Chimia Brazi – CS Buftea 2-1
Arnăutu (13), M. Dedu (82 – pen.) / V. Ștefan (80)
ACS Urban Titu – Conpet Ploiești 1-2
Săndulescu (88) / Ciocâlteu (27) Dobrinoiu (29)
Prahova Tomșani – AFC Filipeștii de Pădure 2-3
A. Gheorghe (30), Ochiroșii (38) / Băcioiu (56, 73), G. Bociu (83 – pen.)
Inter Clinceni – Dunărea Turris Turnu Măgurele
3-0
Turris s-a retras din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
Sportul Studențesc II – Argeșul Mihăilești 3-0
Argeșul s-a retras din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
Viitorul Domnești stă, deoarece Rapid Clejani s-a retras.
FCM Alexandria stă, doarece Atletic Fieni s-a retras.

SERIA IV

Minerul Motru – Pandurii II 1-1
Chibulcutean (52 – autog.) / Chibulcutean 43
Altetic Bradu – Metaloglobus 1-5
Murineanu (55) / Potecea (19, 65, 72), Stângă (62), Vlad Eugen (87)
Oltchim – Gaz Metan II Mediaș 4-1
Marinescu (21), Bunescu (30), Moldoveanu (60), Chiripuș (77) / Husar (71 -pen.)
Minerul Mătăsari – Jiul Rovinari 1-1
Luca (55) / Fotescu (20)
FC Cisnădie – Prometeu Craiova 2-2
Mitra (31), Chimir (68) / Ștoiu (20, 28)
FC Caracal – Girom Albota 2-1
Cr. Niculescu (7), Rada (65) / Moise (80)
CS Vișina Nouă – FCM Târgoviște 1-0
Turcin (23)
Damila Măciuca – Ghecon Lăpușata
, se dispută mâine de la ora 18:00.

SERIA V

Poli II Timișoara – Millenium Giarmata 8-1
Bocșan (34), Velici (40, 67), Coșovanu (42), Dubei (45), D. Rotariu (75), Radosav (87), Rogojinaru (90) / Mihălceanu (22)
Gloria Arad – ACS Recaș 0-3
Enciu (58), Andronic (80), Boldea (90)
FC Hunedoara – Bihorul Beiuș 0-2
Paina (33), Țârlea (60)
Vladimirescu 2003 – CSM Școlar 1-2
Negru (84 – pen.) / C. Doană (88), Bițiș (90)
CFR Simeria – FC Caransebeș 2-1
Lintaru (11), Găceanu (48) / Staicu (30 – pen.)
Gloria Reșița – Mama Mia Becicherecu Mic 1-2
Marta (4) / Telescu (15 – pen.), Dragodan (35)
Național Sebiș – Jiul Petroșani 2-1
Feieș (35), Băd (65) / Deaconescu (28)
Valea lui Mihai – Flacăra Făget 2-1
Magda (37), Ionescu (75) / Speroni (30)

SERIA VI

FC Zalău – Unirea Tărlungeni 0-1
L. Nicolae (41)
Voința Livezile – FCM Târgu Mureș II 2-1
Bugnar (26), Buta (78) / Bungărdean (19-pen)
Olimpia Satu Mare – Seso 2-1
Zsiga (58-pen), Gavrilescu (77) / Crăciun (44)
Unirea Florești – U Cluj II 2-1
David (2), Kelemen (76) / Calcan (51)
CSM Brașov – Sănătatea 2-1
Marcăș (70), Istrate (85) / Ghișa (90+2)
CFR Cluj II – CS Zlatna 6-2
Faur (20, 34, 90), Ene (24-pen), Țibre (39), Păun (76) / Drăgan (61-pen), Sg. Pop (80)
Unirea Ungheni – Avântul Reghin 1-4
Pastor (88) / Rozenberg (23), Fulop (31, 36, 60)
Unirea Dej – Gloria Bistrița II 1-0
Gavruș (75)

Publicat: 01 Jun. 2012, 18:00 Actualizat: 04 Jun. 2012, 17:48 Rezultate
Pe aceeași temă