Rezultatele și marcatorii etapei 28 – Liga a 3-a

Publicat: 18 May. 2012, 17:30 Actualizat: 21 May. 2012, 15:39 Rezultate
Rezultatele și marcatorii  etapei 28 – Liga a 3-a

Liga a III-a își dispută astăzi, cu începere de la ora 18:00, majoritatea meciurilor etapei a XXVIII-a. Mâine, de la aceeași oră se vor dispută ultimele șapte partide ale rundei. Două confruntări se vor decide la „masa verde”, CS Balotești (C2) și ACS Urban Titu (C3) urmând a câștiga cu 3-0 din cauza adversarilor ce s-au retras în acest retur. Alte patru formații sunt nevoite să stea, deoarece nu au adversari, aceștia retrăgându-se încă din prima parte a campionatului. Astfel, SC Bacău (C1), CS Afumați (C2) și Prahova Tomșani (C3) vor lua o pauză până vinerea viitoare.

În altă ordine de idei, lupta pentru promovare în Liga 2 este mai mult sau mai puțin încinsă în unele serii. Iată situația în cele 6 serii:
C1: Rapid CFR Suceava își poate lua în această etapă un avans de 4 puncte cu două etape înainte de final în fața bacăuanilor de la Sport Club și se poate considera promovată dacă va învinge în această rundă pe Oțelul II. Echipa ocupantă a locului 2 va sta.
C2: Unirea Slobozia s-a distanțat la 9 puncte față de CS Afumați, însă nu e promovată matematic, deoarece la întâlniri directe e dezavantajată.
C3: Primele patru clasate (ACS Buftea (48), Viitorul Domnești (45), Chimia Brazi (44), ACS Urban Titu (42)) își păstrează în continueare șansele la promovare.
C4: Damila Măciuca a luat după ultima etapă un avans de 8 puncte față de Minerul Motru și e ca și în Liga a II-a.
C5: ACS Recaș și FC Hunedoara își continuă victoriile și lupta pentru promovare, însă prima are avantajul celor 4 puncte și stă la mâna ei.
C6: Corona Brașov s-a împiedicat etapa trecută de ultima clasată obținând doar un egal, astfel că Olimpia Satu Mare s-a apropiat la 3 puncte, însă pentru a trece pe primul loc are nevoie numai de victorii, iar Corona să se împiedice de două ori în ultimele 3 etape.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor șase serii:

SERIA I

Oțelul II – Rapid Suceava 2-2
Chebac (52), Butoi (81) / Semeghin (38), Marinkovic (57)
CSM Pașcani – Petrotub 1-0
Liutec (69)
FCM Dorohoi – Ceahlăul II 5-0
Pavăl (6), Porfireanu (30), Bordeianu (56), Boroștean (61), Vrabie (67)
Sporting Suceava – CSM Foșcani 1-0
Căinari (79)
CS Panciu – ABC Stoicescu 4-0
Cioran (6), Predoiu (43, 61), M. Stoian (83)
CSM Rm. Sărat – Aerostar 1-0
Ghițulescu (26)
Cetatea Târgu Neamț – Politehnica Galați
, se dispută mâine de la ora 18:00.
SC Bacău stă, deoarece Odorheiu Secuiesc s-a retras.

SERIA II

Chirnogi – Tunari 2-0
Cr. Panait (12), D. Bidirean (75)
Unirea Slobozia – Voluntari 1-0
R. Soare (30)
Eolica – Berceni 0-4
Pivniceru (18), T. Barbu (38), Gh. Badea (40), S. Nicolescu (67)
Axintele – Comprest 3-1
Fatu (10), S. Vasile (29), G. Simion (50) / Tane (42)
Ștefănești – Dunărea Călărași 4-1
Romanescu (28), L. Mihai (50, 52, 65) / V. Nicolae (35)
Cireșu – Rapid II 1-2
Perca (65) /
CS Eforie – CS Balotești
0-3
Eforie a fost exclus din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
CS Afumați stă, deoarece Phoenix Ulmu s-a retras.

SERIA III

Concordia II Chiajna – CS Buftea 1-3
I. Nae (87) / Dorobanțu (10), A. Petrescu (30 – pen., 68)
Chimia Brazi – Conpet Ploiești 0-1
Ciocâlteu (56)
CSO Plopeni – Viitorul Domnești 0-1
Teleoacă (43 – pen.)
Inter Clinceni – AFC Filipeștii de Pădure 2-3
Budeanu (32), Fodor (55) / V. Iacob (70), Rob (84), Vulpe (90)
Sportul Studențesc II – FCM Alexandria 2-3
Mareș (40), G. Dumitrescu (82) / Lătea (12, 88), Fl. Radu (21)
ACS Urban Titu – Dunărea Turris Turnu Măgurele
3-0
Turris s-a retras din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
Prahova Tomșani stă, deoarece Atletic Fieni s-a retras.
Argeșul Mihăilești și Rapid Clejani s-au retras.

SERIA IV

Metaloglobus – Pandurii II 2-0
Racine Diouf (72), M. Neagu (86)
Minerul Motru – Gaz Metan II 1-0
Stoenac (32)
Atletic Bradu – Jiul Rovinari 0-0
Oltchim – Prometeu 3-2
Marinescu (30, 57), Dănuleț (35) / Bălă (38), Stamin (56)
Minerul Mătăsari – Girom Albota 3-0
Luca (10), Roman (28), Minciună (40)
FC Cisnădie – Ghecon Lăpușata 3-1
Câmpean (15), Onuț (37, 51) / Basile (40 – aut.)
FC Caracal – FCM Târgoviște 2-1
Tudor (59), Bugiu (78 – pen.) / Dragnea (90)
Damila Măciuca – CS Vișina Nouă
, se dispută mâine de la ora 18:00.

SERIA V

Poli II Timișoara – Bihorul Beiuș 3-2
Velici (28), M. Stancu (90 – pen.), Rogojinaru (90+2) / Galea (17), Paina (43)
Gloria Arad – CSM Școlar 0-3
Blănaru (55 – aut.), Beloescu (82, 84)
CFR Simeria – Jiul Petroșani 1-2
An. Suciu (63) / Drida (8, 18 – pen.)
Gloria Reșița – Flacăra Făget 2-6
Marta (25), Jeler (49) / Gălan (12), Zetoun (21), Ghindaru (53), Marinaș (60 – aut.), R. Briciu (70), Cheda (75 – aut.)
Național Sebiș – Valea lui Mihai 1-1
Ember (20) / Dumiter (75)
ACS Recaș – Millenium Giarmata
, se dispută mâine de la ora 18:00.
FC Hunedoara – Autocatania Caransebeș, se dispută mâine de la ora 18:00.
CS Vladimirescu – Nova Mama Mia Becicherecu Mic, se dispută mâine de la ora 18:00.

SERIA VI

FCM Tg. Mureș II – Unirea Tărlungeni 0-6
Iaru (19), L. Nicolae (47), Pricop (55), S. Marin (64), Vlăsceanu (85), C. Airinei (86)
FC Zalău – Seso C. Turzii 2-0
Sabou (61), Teglaș (80)
Unirea Florești – CS Zlatna 3-2
Barbuloviciu (21), Kelemen (24), A. David (30) / Sg. Pop (60), Morar (64)
CSM Brașov – Avântul Reghin 3-0
Chirciu (10), Marcăș (25), I. Coman (88)
CFR Cluj II – Gloria Bistrița II 1-1
Imbuzan (50) / Fizeșan (65)
Unirea Ungheni –
Unirea Dej 4-1
Pușcaș (1 – pen.), H. Moldovan (30), Pastor (87), L. Pop (90) / Găvruș (74)
Voința Livezile – U Cluj II 0-0
Olimpia Satu Mare – Sănătatea 5-2
Zsiga (9,50,73,89) Villand (59) / Mos (11-aut), Sos (90)

Publicat: 18 May. 2012, 17:30 Actualizat: 21 May. 2012, 15:39 Rezultate
Pe aceeași temă