Rezultatele și marcatorii etapei 27 – Liga a 3-a

Publicat: 15 May. 2012, 17:30 Actualizat: 16 May. 2012, 09:41 Rezultate
Rezultatele și marcatorii  etapei 27 – Liga a 3-a

Liga a III-a își dispută astăzi, cu începere de la ora 18:00, o nouă intermediară. Etapa a XXVII-a își dispută în aceeași zi aproximativ toate meciurile, excepție făcând ACS Berceni – Unirea Slobozia care începe de la ora 20:00. Trei confruntări se vor decide la „masa verde”, Comprest GIM București (C2), CSO Plopeni și ACS Urban Titu (ambele din C3) urmând a câștiga cu 3-0 din cauza adversarilor ce au fost excluți sau s-au retras în acest retur.

Alte patru formații sunt nevoite să stea, deoarece nu au adversari, aceștia retrăgându-se încă din prima parte a campionatului. Astfel, FCM Dorohoi (C1), Dunărea Călărași (C2), AFC Filipeștii de Pădure și Sportul Studențesc II (ambele din C3) vor lua o pauză până vineri.

În altă ordine de idei, lupta pentru promovare în Liga 2 este mai mult sau mai puțin încinsă în unele serii. Iată situația în cele 6 serii:
C1: Rapid CFR Suceava și SC Bacău continuă lupta pentru primul loc după ce ambele echipe au învins la scor în runda precedentă. Sucevenii își păstrează însă prima șansă datorită punctului pe care în au în plus.
C2: Unirea Slobozia este ca și promovată, având un avantaj de opt puncte față de CS Afumați.
C3: primele 4 clasate: ACS Buftea (45 pct.), Viitorul Domnești (44), Chimia Brazi (43) și ACS Urban Titu (42) au toate șanse la promovarea în Liga a II-a. În această rundă Buftea are meci greu cu Prahova Tomșani, iar Viitorul Domnești și Chimia Brazi se vor întâlni în duel direct, una dintre ele urmând a-și lua adio de la promovare dacă va pierde.
C4: Damila Măciuca își menține avansul de 6 puncte față de Minerul Motru, astfel că sunt aproape de a doua promovare consecutivă.
C5: ACS Recaș și FC Hunedoara au învins în etapă trecută așa că cele 4 puncte ce despart cele două echipe îi fac pe recășeni favoriți la accederea în eșalonul secund.
C6: Corona Brașov și Olimpia Satu Mare fac instrucție cu adversarele din seria lor, însă avansul de 5 puncte al brașovenilor este imposibil de recuperate în ultimele 4 etape.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele șase serii.

Iată programul celor șase serii:

SERIA I

ABC Stoicescu – Sporting Suceava 1-3
Mândroasa (2) / Nechitoia (65), Apetri (81 – pen.), Bâgu (85)
Poli Galați – Panciu 0-3
Predoiu (26, 49), M. Stoian (90+3)
Rapid Suceava – Cetatea Tg. Neamț 3-0
Șuleru (42, 65), M. Negru (48)
Ceahlăul II – CSM Pașcani 1-1
Sofronie (64 – pen.) / Liutec (88)
Aerostar – SC Bacău 1-2
Tofan (61 – pen.) / Bamba (40), Vasiliu (79)
CSM Focșani – CSM Rm. Sărat 2-1
Suvac (88), Stanciu (90+1 – pen.) / I. Roman (74)
Petrotub – Oțelul II 1-2
M. Alexandru (90) / O. Gueye (17), D. Enescu (48)
FCM Dorohoi
stă, deoarece Odorheiu Secuiesc s-a retras.

SERIA II

Voluntari – Chirnogi*
nu s-a disputat din cauza terenului impracticabil
Balotești – Eolica 0-0
Afumați – Axintele 0-1
L. Novac (23)
Rapid II – Ștefănești 0-2
Șt. Ciobanu (40), Cataramă (60)
Tunari – Cireșu 1-1
M. Dumitru (85 pen.) / Cotiga (25)
Comprest GIM București – CS Eforie
3-0
Eforie a fost exclus din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
ACS Berceni – Unirea Slobozia1-1
Ciochină (60) / V. Gheorghe (76 – pen.)
Dunărea Călărași stă, deoarece Phoenix Ulmu s-a retras.

SERIA III

Conpet Ploiești – Concordia II Chiajna 0-0
Viitorul Domnești – Chimia Brazi 0-0
FCM Alexandria – Inter Clinceni 1-0
D. Voicilă (90)
CS Buftea – Prahova Tomșani 3-0
A. Petrescu (10 – pen., 40, 65)
Dunărea Turris Turnu Măgurele – CSO Plopeni 0-3

Turris s-a retras din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
Argeșul Mihăilești – ACS Urban Titu 0-3
Argeșul s-a retras din campionat și pierde toate partidele returului la „masa verde”.
AFC Filipeștii de Pădure stă, deoarece Rapid Clejani s-a retras.
Sportul Studențesc II București stă, doarece Atletic Fieni s-a retras.

SERIA IV

Gaz Metan II Mediaș – Metaloglobus București 0-1
M. Neagu (75)
Jiul Rovinari – Minerul Motru 0-0
Prometeu Craiova – Atletic Bradu 3-0
Gae (50), Orban (62), Bălă (78)
Girom Albota – Oltchim Râmnicu Vâlcea 1-2
M. Vintilă (73) / Marinescu (25), Dănuleț (60)
Ghecon Lăpușata – Minerul Mătăsari 2-4
Chiva (32, 78) / G. Luca (6, 68), Clipici (12), Ciocioană (57)
FCM Târgoviște – FC Cisnădie 3-1
A. Mihai (5), Lețu (43), Mândru (90) / Grecu (89)
CS Vișina Nouă – FC Caracal 0-1
Năuiu (60)
Pandurii II Târgu Jiu – Damila Măciuca 0-1
Jianu (81)

SERIA V

Bihorul Beiuș – ACS Recaș 2-3
Lupașcu (5), Paina (81 – pen.) / Enciu (12, 15), Boldea (19)
CSM Școlar – Poli II Timișoara 1-2
Beloescu (4) / Velici (19), Szalkai (40)
FC Caransebeș – Gloria Arad 3-2
Nemțescu (40), Staicu (55, 63) / Dubeștean (30), Puie (87)
Mama Mia Becicherecu Mic – FC Hunedoara 0-1
Jitaru (75)
Jiul Petroșani – Vladimirescu 2003 5-1
Deaconescu (22, 76), Drăghici (30), Hardău (41), Albert (63) / Negru (10)
Flacăra Făget – CFR Simeria 3-1
Abiodun (5). Ghindaru (38), Speroni (74) / Nicula (70)
Valea lui Mihai – Gloria Reșița 7-0
Szalai (7), Dumiter (34, 45, 48, 73), Magda (85), Ionescu (86)
Millenium Giarmata – Național Sebiș 0-3
*medicul nu s-a prezentat la teren

SERIA VI

Seso – FCM Târgu Mureș II 3-1
Bâlc (60), Sancira (61), Mocanu (76) / Eremia (36)
U Cluj II – FC Zalău 1-1
I. Dumitrescu (88) / A. Bălan (54)
Sănătatea – Voința Livezile 2-1
Crișan (48, 86) / Bugnar (14 – pen.)
CS Zlatna – Olimpia Satu Mare 0-2
Homorozan (12), Dănilă (29)
Avântul Reghin – Unirea Florești 1-0
Pocean (75)
Gloria Bistrița II – CSM Brașov 0-0
Unirea Dej – CFR Cluj II 0-3
Faur (3), Mândrușcă (65), Imbuzan (82)
Unirea Tărlungeni – Unirea Ungheni 2-1
E. Popa (28), Vlăsceanu (58) / Moldovan (18)

Publicat: 15 May. 2012, 17:30 Actualizat: 16 May. 2012, 09:41 Rezultate
Pe aceeași temă