Liga 3 | Rezultate și marcatori! Oțelul se îndepărtează de promovare, „U” Cluj mai are doar un punct avans. Petrolul a făcut instrucție, iar Farul a egalat Spartac

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Mar. 2018, 18:19 Actualizat: 16 Apr. 2018, 15:08 Rezultate
Liga 3 | Rezultate și marcatori!  Oțelul se îndepărtează de promovare, „U” Cluj mai are doar un punct avans. Petrolul a făcut instrucție, iar Farul a egalat Spartac

Cea de-a doua etapă din 2018 a campionatului Ligii 3 e programată să se desfășoare tot pe durata a trei zile, vineri, sâmbătă și duminică. În seriile 1, 4 și 5 etapa va fi a 18-a, în timp ce în seriile 2 și 3 echipele vor desfășura runda a 16-a, asta pentru că sunt mai puține în grupe și nu au la fel de multe meciuri de disputat.

Vineri au loc 12 meciuri din totalul de 34 din cele cinci serii existente în campionat, ora de start fiind cea clasică pentru această lună martie, 15:00. Alte 17 partide se vor disputa sâmbătă, în același interval orar, 15:00 – 17:45, iar tot în aceeași zi, dar de la ora 17:30, are loc jocul SC Oțelul – CSM Focșani. Ultimul joc al etapei are loc duminică, de la ora 14:00, atunci când se întâlnesc CS Tunari și Concordia Chiajna 2.

În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, CSM Pașcani (Seria 1), Flacăra Moreni (Seria 3), Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (Seria 4) și Universitatea Cluj (Seria 5). Iar echipe care vor câștiga la „masa verde”, după abandonurile din această iarnă, sunt Sporting Liești (S1), respectiv Unirea Dej (S5).

Cele mai interesante meciuri din acest weekend în Liga 3 sunt AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Roman, adică întâlnirea dintre ocupantele locurilor 3, respectiv 2 din Seria 1, și Unirea Slobozia – Progresul Spartac, locul 4 cu locul 1 din Seria 2.

Oțelul (locul 4) joacă în această rundă pe teren propriu, cu CSM Focșani (locul 10), Farul (locul 2) o întâlnește în deplasare pe Agricola Borcea (locul 10), Petrolul (locul 1) pe FC Aninoasa (locul 10) în deplasare, CSM Școlar Reșița (locul 3) tot în deplasare pe Centrul Național de Pregătire Timișoara (locul 13), în timp ce Universitatea Cluj (locul 1) stă.

Lideri înainte de startul acestei noi etape sunt: Aerostar Bacău (34 puncte, Seria 1), Progresul Spartac (37 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (35 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (37 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (38 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 18

vineri, 16 martie, ora 15:00
Aerostar Bacău – Sănătatea Darabani   8-0
Florin Istrate (5 – pen., 28), Ionuț Chirilă (9), Alexandru Roșca (23), Cătălin Vraciu (48, 50), Adrian Hurdubei (65, 78)
Sporting Liești – Avântul Valea Mărului       3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
CSM Pașcani stă.

sâmbătă, 17 martie, ora 15:00
Metalosport Galați – AFC Odorheiu Secuiesc      1-6
Marian Nejneru (33) / Lehel Modra (8), Izet Ajrullahu (30), Auraș Marian (35), István Csifó (41, 77), Bogdan Mintaș (49 – pen.)
AFC Hărman – Bucovina Rădăuți    1-2
Mugurel Buga (66 – pen.) / Ionel Stoian (27 – pen.), Daniel Bălan (90+1)
Olimpic Cetate Râșnov – KSE Târgu Secuiesc     1-1
Diego Alupoaie (9) / Alin Babei (83)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Roman   3-1
József Lőrincz (26), Soufiane Jebari (65), Barna Bajkó (73) / Iosif Netbai (25)

sâmbătă, 17 martie, ora 17:30
Suporter Club Oțelul Galați – CSM Focșani     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 16

vineri, 16 martie, ora 15:00
FC Voluntari 2 – CSM Râmnicu Sărat    0-0
Sportul Chiscani – Delta Dobrogea Tulcea   3-2

Marius Coman (51, 55), Marian Iordache (69 – pen.) / Marian Popescu (60), Andrei Ioniță (71)
FCSB 2 – Înainte Modelu   3-2
Dragoș Prăsacu (11), Mihailo Mitrov (19), Robert Gavrilă (53) / Constantin Clătinici (23), Florin Codrean (43)

sâmbătă, 17 martie, ora 15:00
Axiopolis Sport Cernavodă – Victoria Traian    4-0
Ricardo Mihalache (3 – pen.), Cezar Beșleagă (60), Nicolae Moise (75), Alexandru Vieru (79)
Agricola Borcea – ASSCS Farul Constanța   0-3
George Călințaru (5, 27), Claudiu Dragu (48)
Unirea Slobozia – Progresul Spartac   2-2
Florin Cazan (3), Adrian Răduca (4) / Mircea Donca (61), Leonard Boiangiu (69)
ACSM Oltenița – Metalul Buzău   0-2
Valentin Lungoci (52, 72)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 16

vineri, 16 martie, ora 15:00
Viitorul Domnești – Voința Turnu Măgurele    0-7
Momodou Jallow (5), Cornel Suciu (14, 75), Andreas Mihaiu (39, 46), Silviu Moise (65 – pen.), Florian Niculae (88)
AFC Astra 2 – CS Mioveni 2    2-0
Remus Chipirliu (6), Dragoș Gheorghe (80)
Flacăra Moreni stă.

sâmbătă, 17 martie, ora 15:00
FC Aninoasa – Petrolul Ploiești   1-7
Adrian Nedelea (58) / Mihai Velisar (2), Alexandru Ciocâlteu (32), Sergiu Arnăutu (36, 51, 71 – pen.), Cosmin Lambru (75, 88)
Sporting Roșiori – AFCM Alexandria   0-1
Tiberiu Calofir (44)
SC Popești Leordeni – Atletic Bradu   4-1
Viorel Dinu I (18), Andrei Luca (59), Angelo Anghelini (76, 86) / Alexandru Trașcă (8)

duminică, 18 martie, ora 14:00
CS Tunari – Concordia Chiajna 2    3-0
Radu Stoica (4), Alin Angelescu (34), George Ivan (88)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 18

vineri, 16 martie, ora 15:00
ACSO Filiași – CNS Cetate Deva    1-1
Cristian Tudor (38) / Cristian Preda (60 – aut.)
AFC Hermannstadt 2 – Șoimii Lipova   1-1
Andrei Pop (77) / Bruno Vasiu (90+2)
Centrul Național de Pregătire Timișoara – CSM Școlar Reșita   1-1
Vlad Chera (50) / Marius Staicu (22)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic stă.

sâmbătă, 17 martie, ora 15:00
Internațional Bălești – ACS Șirineasa    0-1
Marian Stoenac (59)
Național Sebiș – Millenium Giarmata  2-2
Cristian Onțel (67), Marius Mărgărit (90+4) / Dorin Codrea (49), Michel Rosenblum (85)
Gloria Lunca Teuz Cermei – CS U Craiova 2   2-4
Andrei Sulea (23), Alin Gligor (27) / Raoul Baicu (39 – pen.), Bogdan Țoiu (51), Florin Borța (75), Angelotti Trocan (85)
CSM Lugoj – ACS Ghiroda    3-0
Gelu Velici (36, 58), Bogdan Bozian (80)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 18

vineri, 16 martie, ora 15:00
Performanța Ighiu – Unirea Tășnad     2-0
Răzvan Fetița (49), Claudiu Oara (66)
CFR Cluj 2 – Sănătatea Cluj    2-2
Claudiu Petrilă (25), Kevin Boli (80) / Adrian Lupu (60, 82)
Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia   0-0
Unirea Dej – Viitorul Ghimbav    3-0

Viitorul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Universitatea Cluj stă.

sâmbătă, 17 martie, ora 15:00
Industria Galda – FC Avrig  1-0
Flaviu Baghiu (10)
Avântul Reghin – CS Iernut      1-1
Bogdan Stavilă (7) / Adrian Pop Solovăstru (8)
ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaș 2    2-1
Romariu Rus (12), Alin Bota (55 – pen.) / Bogdan Jica (90+2)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Mar. 2018, 18:19 Actualizat: 16 Apr. 2018, 15:08 Rezultate
Pe aceeași temă