Farul umilește Slobozia, profită de greșeala Spartacului și devine lider! Aerostar se menține peste Miercurea Ciuc și Oțelul. Rezultatele și marcatorii etapei din Liga 3

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 Mar. 2018, 18:11 Actualizat: 16 Apr. 2018, 15:08 Rezultate

Prima etapă a returului campionatului Ligii 3, reprogramată după ce pe 2, respectiv 3 martie nu a putut avea loc din cauza vremii potrivnice fotbalului, debutează astăzi, de la ora 15:00, și se va încheia mâine, în jurul orei 17:00. Cu o singură excepție, partida dintre CFR Cluj 2 și Universitatea Cluj, care a fost mutată și mai târziu, marți, 10 aprilie, de la ora 17:00, pentru ca „U” să-și pregătească mai bine meciul de vineri cu Performanța Ighiu, a doua clasată.

În seriile 1, 4 și 5 etapa va fi a 16-a, în timp ce în seriile 2 și 3 echipele vor desfășura runda a 14-a, asta pentru că sunt mai puține în grupe și nu au la fel de multe meciuri de disputat.

Astăzi, de la ora 15:00, au loc 14 meciuri, mâine, de la ora 13:00, se dispută SC Popești Leordeni – AFCM Alexandria, în timp ce de la ora 15:00 se desfășoară alte 14 jocuri. Așa cum am scris și mai sus, CFR Cluj 2 – Universitatea Cluj a fost reprogramat încă o dată, pentru 10 aprilie, de la ora 17:00.

Această etapă vine și cu o veste proastă pentru campionatul Ligii 3. Clubul din Seria 1 Metalosport Galați a fost exclus din competiție de către FRF, după ce nu și-a achitat, după mai multe atenționări, datoriile față de fostul antrenor, Mihai Ciobanu. Este al treilea club din eșalonul terț care dispare în acest retur, după Avântul Valea Mărului (S1) și Viitorul Ghimbav (S5), și al patrulea în total, după ce în tur s-a retras și Urban Titu (S3).

Mai mult, suntem aproape de încă un abandon în Seria a 3-a, acolo unde Viitorul Domnești, ciuca bătăilor în 2018, a anunțat că nu poate organiza meciul din această etapă, cu Petrolul, astfel că îl pierde la „masa verde” și este la prim astfel de abatere. La a doua va fi exclusă din campionat, asta în cazul în care nu se retrage din campionat pentru a nu mai îndura umilințe în fiecare weekend.

În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, Bucovina Rădăuți (Seria 1), CS Tunari (Seria 3), CSM Școlar Reșita (Seria 4) și Performanța Ighiu (Seria 5). Iar echipe care vor câștiga la „masa verde”, după abandonurile din această iarnă, sunt Suporter Club Oțelul Galați și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (ambele din S1), respectiv Industria Galda (S5), cărora, în această etapă, li se alătură și Petrolul Ploiești (S3).

Lideri înainte acestei etape intermediare sunt: Aerostar Bacău (37 puncte, Seria 1), Progresul Spartac (38 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (38 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (40 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (38 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 16

miercuri, 28 martie, ora 15:00
AFC Hărman – AFC Odorheiu Secuiesc    2-0
Paul Mitrică (52), Vlad Prejmerean (67)
Aerostar Bacău – CSM Focșani    4-1
Adrian Hurdubei (27, 63), Cătălin Vraciu (35, 61) / Cosmin Pasăre (70 – pen.)
Sporting Liești – Sănătatea Darabani    1-0
Claudiu Zaharia (90+4)
Olimpic Cetate Râșnov – CSM Pașcani    3-1
Vlad Boția (7), Vlad Potecu (25), Radu Leonte (40) / Teodor Ignea (31 – pen.)
CSM Roman – KSE Târgu Secuiesc     2-1
Marian Marin (42), Iosif Netbai (67) / Eduard Oprea (84)
Metalosport Galați – Suporter Club Oțelul Galați     0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului și va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Avântul Valea Mărului     3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Bucovina Rădăuți stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 14

marți, 27 martie, ora 15:00
FC Voluntari 2 – Victoria Traian    1-0
Constantin Costache (76)
Sportul Chiscani – CSM Râmnicu Sărat    4-0
Emmanuel Ndigwe (10, 15), Gigel Costache (72 – pen.), Valentin Dumitrana (88)
FCSB 2 – Delta Dobrogea Tulcea    4-0
Robert Gavrilă (41), Alexandru Dinu (62), Ianis Stoica (90+3), Ovidiu Horșia (90+4)
Înainte Modelu – Metalul Buzău    2-0
Constantin Clătinici (10, 14)

miercuri, 28 martie, ora 15:00
Axiopolis Sport Cernavodă – Agricola Borcea    7-1
Nicolae Moise (12), Richardo Mihalache (15, 34), Cezar Beșleagă (23), Ciprian Loloț (59), Robert Moldoveanu (75), Marius Fotescu (88) / Ilie Gață (81)
Unirea 04 Slobozia – ASSCS Farul Constanța 0-5 (0-3)
Unirea Slobozia – ASSCS Farul Constanța    0-5
George Călințaru (9, 37), Raphael Stănescu (45+1, 75, 88)
ACSM Oltenița – Progresul Spartac     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 14

marți, 27 martie, ora 15:00
FC Aninoasa – Flacăra Moreni    3-4
Sorin Pahonțu (11 – pen., 80 – pen.), Laurențiu Blas (89) / Iulian Drăgan (5), Alberto Tocan (35), Mihai Plăcintă (55), Valentin Neaga (66 – aut.)
CS Mioveni 2 – Atletic Bradu    2-0
Sebastian Ivan (25), Georgian Mormolea (90+2)
Viitorul Domnești – Petrolul Ploiești     0-3
Gazdele au anunțat federația că nu pot organiza meciul, astfel că îl pierd la „masa verde”.
CS Tunari stă.

miercuri, 28 martie, ora 13:00
SC Popești Leordeni – AFCM Alexandria      0-4
Viorel Vâlcică (11), Cosmin Căpățînă (45+1), Marius Terci (49), Florin Radu (84)

miercuri, 28 martie, ora 15:00
Sporting Roșiori – Concordia Chiajna 2    2-0
Vergiliu Velică (6), Ionel Lătea (74)
AFC Astra 2 – Voința Turnu Măgurele     0-1
Cornel Suciu (20)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 16

marți, 27 martie, ora 15:00
ACSO Filiași – Internațional Bălești    3-0
Cristian Tudor (63), Fabian Crușoveanu (68), Cătălin Dinu (90)
Național Sebiș – CNS Cetate Deva    3-0
Marco Enciu (8), Silviu Pîslaru (66), Dragoș Săulescu (88)
AFC Hermannstadt 2 – ACS Șirineasa    0-4
Marian Stoenac (39), Ionuț Zaina (56), Denis Ispas (72), Andrei Dragu (90)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Millenium Giarmata    3-7
Petru Bulza (56), Alin Gligor (67), Florin Berari (82 – pen.) / Darius Buzdugan (5), Dorin Codrea (13), Mircea Stupu (36), George Beloescu (48), Claudiu Ghighilicea (63, 71, 83)
Centrul Național de Pregătire Timișoara – CS U Craiova 2    2-4
Marius Filip (30), Florin Burghele (87) / Vasile Constantin (6), Ionuț Frăsineanu (35), Lucian Buzan (43, 73)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ACS Ghiroda    0-2
Damir Totic (15), David Berivoescu (30)
CSM Școlar Reșita stă.

miercuri, 28 martie, ora 15:00
CSM Lugoj – Șoimii Lipova     1-3
Bogdan Bozian (67) / Andrei Vasinc (51), Kevin Trabalka (56), Marius Duță (90)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 16

marți, 27 martie, ora 15:00
Metalurgistul Cugir – FC Avrig    1-1
Andrei Făgărășanu (13) / Adrian Cîrstean (29)
ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut    5-1
Daniel Mih (20), Viorel Chinde (24), Romariu Rus (31, 56), Alin Bota (90 – pen.) / Ionuț Chețan (45 – pen.)
Industria Galda – Viitorul Ghimbav     3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Performanța Ighiu stă.

miercuri, 28 martie, ora 15:00
Unirea Dej – Unirea Tășnad    0-2
Călin Vădan (44), Adrian Ciul (71)
Avântul Reghin – Sănătatea Cluj    2-0
Bogdan Stavilă (19), Tudor Sbârcea (86)
Gaz Metan Mediaș 2 – Unirea Alba Iulia     1-1
Edinho Júnior (57) / Radu Scrob (73)

marți, 10 aprilie, ora 17:00
CFR Cluj 2 – Universitatea Cluj         2-1
Gabriel Dodoi (44, 46) / Dorin Goga (52)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 Mar. 2018, 18:11 Actualizat: 16 Apr. 2018, 15:08 Rezultate
Pe aceeași temă