A începutul returul Ligii 3. Rapid pierde primul meci al sezonului, Craiova lui Mititelu s-a împiedicat de Bradu. Oțelul câștigă la limită, Recea face scorul rundei: 10-0. Rezultatele și marcatorii etapei a 16-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Mar. 2019, 17:37 Actualizat: 04 Mar. 2019, 20:23 Rezultate
A începutul returul Ligii 3.  Rapid pierde primul meci al sezonului, Craiova lui Mititelu s-a împiedicat de Bradu. Oțelul câștigă la limită, Recea face scorul rundei: 10-0. Rezultatele și marcatorii etapei a 16-a

Fix trei luni, atât a ținut pauza dintre ultima etapă a turului și prima a returului. Iarna a băgat în pământ încă o echipă din fotbalul românesc, astfel că Liga a 3-a va începe și mai săracă, fără un al treilea club care începea sezonul, iar acum nu mai există. După CSO Bragadiru (Seria 2) și CSM Roman (Seria 1), Seria a 2-a, în care lider este Rapid, a rămas și fără Delta Dobrogea Tulcea, o formație care s-a desființat din cauza problemelor financiare cu foștii jucători.

1 Martie, ziua mărțișorului, vestitorul primăverii, este și ziua care în 2019 reîncepe campionatul Ligii 3. Etapa a 16-a, prima a returului, debutează, de la ora 15:00, cu 15 jocuri din totalul de 37 care mai au loc după cele trei abandonuri. Sâmbătă, în același interval orar, au loc alte 20 de partide, duminică, de la ora 15:00, se dispută AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râșnov, în timp ce etapa se încheie luni, după desfășurarea meciului U Craiova 1948 CS 2 – AFC Astra 2, care începe tot la ora 15:00.

În Seria a 2-a, prima echipă care profită de abandonul Deltei Dobrogea după finalul turului și care va câștiga trei puncte la „masa verde” fără să joace este CS Afumați. În timp ce Bucovina Rădăuți (Seria 1) și FC FCSB 2 (Seria 2) vor sta și vor începe campionatul la finalul săptămânii următoare, deoarece CSM Roman și CSO Bragadiru, echipele pe care trebuiau să le întâlnească, au părăsit competiția în tur.

În această primă etapă din 2019, cele mai interesante meciuri sunt: Progresul Spartac – Rapid, Național Sebiș – Șoimii Lipova și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râșnov. Oțelul joacă acasă cu Pașcani, Craiova lui Mititelu se deplasează la Atletic Bradu, iar SR Brașov la FC Pucioasa, Reșița o întâlnește pe teren propriu pe Gloria Lunca Teuz Cermei, în timp ce Minaur Baia Mare are meci lejer la CS Iernut.

Înaintea primei etape a turului, liderii celor cinci serii sunt: SCM Gloria Buzău (38 pct., S1 / locul 2: ACS Suporter Club Oțelul Galați, 35 pct.), Rapid (38 pct., S2 / locul 2: Unirea Slobozia, 34 pct.), Turris Oltul Turnu Măgurele (34 pct., S3 / locul 2: Flacăra Horezu, 32 pct.), Șoimii Lipova (34 pct., S4 / locul 2: Gloria Lunca Teuz Cermei, 31 pct.) și ACS Fotbal Comuna Recea (37 pct., S5 / locul 2: Minaur Baia Mare, 32 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 16

vineri, 1 martie, ora 15:00
CSM Râmnicu Sărat – Știința Miroslava     1-3
Valentin Lungoci (68) / Robert Dodan (33), Adrian Viorică (51), Alexandru Marin (77)
Bucovina Rădăuți stă.    

sâmbătă, 2 martie, ora 15:00
Suporter Club Oțelul Galați – CSM Pașcani   1-0
George Cârjan (75)
Sporting Liești – Sănătatea Darabani    1-0
George Bârlădeanu (82 – pen.)
Metalul Buzău – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț    2-1
Ștefan Nedelcu (36), Ionuț Radu (76) / Răzvan Pîntea (60)
KSE Târgu Secuiesc – SCM Gloria Buzău    0-1
Răzvan Catană (5)
Foresta Suceava – FC Botoșani 2    4-0
Ionuț Artenie (23 – pen., 43 – pen.), Robert Martin (33), Vasile Boca (88)
CSM Focșani – Șomuz Fălticeni     2-0
Mădălin Predoiu (31), Ionuț Manu (36)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 16

vineri, 1 martie, ora 15:00
Înainte Modelu – Unirea Slobozia    3-2
Florin Vasile (3), Cristian Vasile (55), Cristian Flisc (86) / Constantin Toma (7, 83 – pen.)
Delta Dobrogea Tulcea – CS Afumați     0-3
Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.
FC FCSB 2 stă.

sâmbătă, 2 martie, ora 15:00
ACSM Oltenița – CS Făurei    0-0
Sportul Chiscani – CS Medgidia    2-2

Claudiu Zaharia (22), Marin Iordache (67) / Costi Dediu (5), Stelian Mișelăricu (90)
SC Popești Leordeni – Agricola Borcea    6-1
Robert Andreescu (10, 37, 66), Alexandru Burlacu (31 – pen.), George Moldoveanu (55), Vlad Mârzea (87) / Victor Militaru (65)
Progresul Spartac – Fotbal Club Rapid    3-1
Andrei Luca (28), Ciprian Stanciu (31 – pen., 51 – pen.) / Petre Goge (55)
Axiopolis Sport Cernavodă – CS Tunari     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 16

vineri, 1 martie, ora 15:00
Atletic Bradu – U Craiova 1948 SA   1-1
Marian Coman (44) / Claudiu Bălan (8 – pen.)
Flacăra Moreni – FC Voluntari 2     2-0
Alexandru Oprea (77), Eugen Matei (90+4)
Viitorul Domnești – Turris Oltul Turnu Măgurele    1-7
Alexandru Sălcianu (30 – autogol) / Cristian Ciobanu (15), Alexandru Sălcianu (32), Adrian Voicu (50, 73), Dragoș Tescan (68), Remus Trancă (84, 90+2)
AFC Hermannstadt 2 – CSM Alexandria     1-6
Loren Niță (57) / Alexandru Fotescu (8), Adrian Moldovan (10, 37), Cătălin Desculțu (23 – pen.), Alexandru Câmpanu (28), Eduard Sârbu (41)
ACSO Filiași – Unirea Bascov     4-3
Marian Stoenac (19, 30), Alexandru Gheorghișor (22), Daniel Mărgărit (58 – pen.) / David Andrei (24), George Negoiță (44), Andrei David (73)

sâmbătă, 2 martie, ora 15:00
FC Pucioasa – ACS SR Municipal Brașov     2-2
Andrei Dovleac (41 – pen.), Narcis Marina (78) / Carlo Danciu (8), Horia Popa (38 – pen.)
Sporting Roșiori – Flacăra Horezu     0-0

luni, 4 martie, ora 15:00
U Craiova 1948 CS 2 – AFC Astra 2    0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 16

vineri, 1 martie, ora 15:00
CNS Cetate Deva – CS Ocna Mureș     2-2
Alexandru Muscă (9), Marius Lupu (80) / Claudiu Coltor (65), Alin Gherman (90)
Național Sebiș – Șoimii Lipova     3-3
Florin Mateucă (30), Ionuț Petculescu (40), Marco Enciu (44 – pen.) / Bruno Vasiu (18), Kevin Trabalka (33 – pen., 69)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACS Dumbrăvița     4-1
Sebastian Budur (2, 72), Alexandru Pițuc (12), Cosmin Saizu (78) / Raul Briciu (52)
Unirea Alba Iulia – CSM Lugoj     3-1
Claudiu Davidaș (10), Andrei David (32, 66) / Rafael Hrudei (45+1)
Millenium Giarmata – CS Hunedoara     1-1
Michel Rosenblum (58) / Alexandru Dan (9)

sâmbătă, 2 martie, ora 15:00
FC Avrig – Industria Galda     3-2
Lucian Condrea (15), Florin Stelea (27), Marian Codrea (50) / Silviu Mureșan (85), Alecu Cioară (90)
CSM Școlar Reșita – Gloria Lunca Teuz Cermei     5-1
Daniel Vădrariu (44 – pen.), Daniel Ene (56), Marius Staicu (63, 85), Dragoș Săulescu (68) / Alexandru Capătă (89)
Metalurgistul Cugir – Crișul Chișineu Criș    1-1
Radu Necșulescu (29) / Nicu Modan (79)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 16

vineri, 1 martie, ora 15:00
Gaz Metan Mediaș 2 – Sticla Arieșul Turda     2-0
Raul Hăjmășan (32), Simion Cocoară (51 – autogol)
CFR Cluj 2 – ACS Unu Fotbal Gloria     2-1
Paul Potra (45+1), Claudiu Petrila (83) / Ovidiu Stoianof (55)
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej     3-2
Bogdan Mintaș (14), Romaric Alexander Logon (71, 90+2) / Rareș Pintea (1 – pen.), Florin Blaj (66)

sâmbătă, 2 martie, ora 15:00
Unirea Tășnad – Avântul Reghin     1-2
Krisztian Szekely (49) / Florin Truță (62), David Potor (90+2)
AFC Hărman – Sănătatea Cluj     0-1
Adrian Lupu (70)
ACS Fotbal Comuna Recea – MSE Târgu Mureș     10-0
Sergiu Ciocan (5, 26, 61), Romario Rus (17, 43), Ioan Opriș (33, 41, 73), Alin Bota (56 – pen.), Alexandru Mărieș (79)
CS Iernut – Minaur Baia Mare     0-5
Mihai Roșca (28, 44 – pen.), Raul Stanciu (55), Alexandru Taciuc (65), Paul Chiș Toie (78)

duminică, 3 martie, ora 15:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râșnov    3-0
Barna Bajko (13, 58), Laszlo Hodgyai (71)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Mar. 2019, 17:37 Actualizat: 04 Mar. 2019, 20:23 Rezultate
Pe aceeași temă