Minaur Baia Mare e liderul din Seria a 10-a a Ligii 3, însă are avans mic față de CA Oradea, echipă care vrea și ea în Liga 2. Programul play-off-ului și play-out-ului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 04:07 Liga 3
Minaur Baia Mare e liderul din Seria a 10-a a Ligii 3, însă are avans mic față de CA Oradea, echipă care vrea și ea în Liga 2. Programul play-off-ului și play-out-ului

Sezonul regular al Ligii 3, ediția 2021-2022, s-a încheiat în acest weekend, odată cu disputatea meciurilor din etapa a 18-a. Primele patru clasate merg în play-off și vor lupta pentru a ajunge la barajele de promovare, iar echipele situate pe pozițiile 5-10 merg în play-out, unde au ca obiectiv evitarea retrogradării.

  • Locul ocupat de fiecare echipă în clasamentul final al sezonului regular a dat ordinea la stabilirea meciurilor pentru play-off, respectiv play-out. Locul 1 în sezonul regular este poziția 1 în play-off, respectiv locul 5 în sezonul regular este poziția 1 în play-out, ș.a.m.d.
  • Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape, în timp ce play-out-ul se va disputa în format tur-retur, totalizând 10 etape.

Echipele intră în noua fază a campionatului cu punctele obținute în sezonul regular.

Minaur Baia Mare și CA Oradea sunt favoritele la baraj din Seria a 10-a a Ligii 3

Din Seria 10, în play-off s-au calificat echipele: Minaur Baia Mare, CA Oradea, Someşul Dej și Lotus Băile Felix.

Acestea vor juca un total de nouă meciuri fiecare. După încheierea Fazei a II-a a campionatului se trece la ultima parte a sezonului. În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off. În manșa semifinală a barajului de promovare, locul 1 din Seria 10 întâlnește în dublă manșă locul 2 din Seria 9, respectiv locul 2 din Seria 10 întâlnește locul 1 din Seria 9. Învingătoarele vor juca una împotriva alteia, tot în dublă manșă, pentru a se stabili promovata în Liga 2.

  • Baraje semifinale au loc în zilele de 25, respectiv 28 mai 2022. Baraje finale au loc în zilele de 4, respectiv 8 iunie 2022.

Politica de la SCM Zalău n-a mai ținut și în acest sezon

În play-out Seriei a 10-a au ajuns echipele: SCM Zalău, Sportul Şimleu Silvaniei, CFR Cluj 2, CSM Satu Mare, Progresul Şomcuta Mare și Luceafărul Oradea.

Acestea vor disputa un total de zece meciuri fiecare. La finalul play-out-ului, ultimele două clasare retrogradează direct în Liga 4, însă poate pica și echipa situată pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.

Clasament Seria 10 Liga 3, echipe play-off:

1. Minaur Baia Mare 18 13 3 2 57-20 42 puncte
2. CA Oradea 18 12 3 3 43-21 39
3. Someşul Dej 18 11 2 5 41-20 35
4. Lotus Băile Felix 18 8 5 5 38-23 29

Program meciuri play-off Seria 10 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix
CA Oradea – Someşul Dej

Etapa 2 – 9 aprilie

Lotus Băile Felix – Someşul Dej
Minaur Baia Mare – CA Oradea

Etapa 3 – 16 aprilie

CA Oradea – Lotus Băile Felix
Someşul Dej – Minaur Baia Mare

Etapa 4 – 22 aprilie

Lotus Băile Felix – Minaur Baia Mare
Someşul Dej – CA Oradea

Etapa 5 – 30 aprilie

Someşul Dej – Lotus Băile Felix
CA Oradea – Minaur Baia Mare

Etapa 6 – 4 mai

Lotus Băile Felix – CA Oradea
Minaur Baia Mare – Someşul Dej

Etapa 7 – 7 mai

Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix
CA Oradea – Someşul Dej

Etapa 8 – 14 mai

Lotus Băile Felix – Someşul Dej
Minaur Baia Mare – CA Oradea

Etapa 9 – 21 mai

CA Oradea – Lotus Băile Felix
Someşul Dej – Minaur Baia Mare

Clasament Seria 10 Liga 3, echipe play-out:

5. (1) SCM Zalău 18 9 1 8 44-35 28 puncte
6. (2) Sportul Şimleu Silvaniei 18 6 5 7 21-31 23
7. (3) CFR Cluj 2 18 6 3 9 22-26 21
8. (4) CSM Satu Mare 18 4 6 8 24-33 18
9. (5) Progresul Şomcuta Mare 18 4 5 9 26-40 17
10. (6) Luceafărul Oradea 18 0 1 17 6-73 -3

Program meciuri play-out Seria 10 Liga 3:

Etapa 1 – 2 aprilie

SCM Zalău – Luceafărul Oradea
Sportul Şimleu Silvaniei – Progresul Şomcuta Mare
CFR Cluj 2 – CSM Satu Mare

Etapa 2 – 9 aprilie

Luceafărul Oradea – CSM Satu Mare
Progresul Şomcuta Mare – CFR Cluj 2
SCM Zalău – Sportul Şimleu Silvaniei

Etapa 3 – 16 aprilie

Sportul Şimleu Silvaniei – Luceafărul Oradea
CFR Cluj 2 – SCM Zalău
CSM Satu Mare – Progresul Şomcuta Mare

Etapa 4 – 22 aprilie

Luceafărul Oradea – Progresul Şomcuta Mare
SCM Zalău – CSM Satu Mare
Sportul Şimleu Silvaniei – CFR Cluj 2

Etapa 5 – 30 aprilie

CFR Cluj 2 – Luceafărul Oradea
CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei
Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău

Etapa 6 – 4 mai

Luceafărul Oradea – SCM Zalău
Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu Silvaniei
CSM Satu Mare – CFR Cluj 2

Etapa 7 – 7 mai

CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea
CFR Cluj 2 – Progresul Şomcuta Mare
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău

Etapa 8 – 14 mai

Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei
SCM Zalău – CFR Cluj 2
Progresul Şomcuta Mare – CSM Satu Mare

Etapa 9 – 21 mai

Progresul Şomcuta Mare – Luceafărul Oradea
CSM Satu Mare – SCM Zalău
CFR Cluj 2 – Sportul Şimleu Silvaniei

Etapa 10 – 28 mai

Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2
Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Satu Mare
SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare

 

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2022, 04:07 Liga 3
Pe aceeași temă