![Poli Timișoara a intrat într-o nouă ”eră”, după îndepărtarea lui Costel Pantilimon. Nici Paul Codrea nu a mai rămas. Druckeria revine la ”butoane”, iar clubul are o nouă conducere executivă și tehnică](https://media.prosport.ro/b56mwsfhN2ORIyl8PZx_RzLcajM=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2FSorin-Brindescu-Cristian-Galan-poli-timisoara-4-1024x576.jpg)
Conducerea clubului Ecologistul Luceafărul Mihai Eminescu este dispusă să cedeze locul în liga a treia gratis, dar nimeni nu s-a arătat interesant de preluarea lui.
Â
"Am vorbit și cu domnul Calistru să găsească o soluție însă nu cred că rezolvăm până mâine. Am avut discuții și cu Dorohoiul, și cu Vorona și cu Saveniul. Nimeni nu are bani de liga a treia.Locul îl dăm și gratis, dar nu-l vrea nimeni", a declarat Petru Filip.
Â
Primele două echipe potente financiar din campionatul județean nu sunt interesate de locul Ecologistului din liga a treia. Atât AS Roma cât și FC Vorona investesc în prezent în bazele sportive proprii pentru a putea fi omologate pentru liga a treia. Chiar dacă suma de 5000 RON ce trebuie achitată la Federație pentru retur nu ar reprezenta nici o problemă, ambele formații iși doresc să aibă toate condițiile de liga a treia mai întâi dupa care să tragă la promovare.
Â
"Ar fi păcat să se piardă locul din liga a treia așa ușor. Era bine pentru imaginea fotbalului botoșănean să avem o echipa și în C. Ar trebui să mai bage unii mâna în buzunar și să continue", a declarat Cornel Șfaițer.
Â
www.sport.botosani.ro
Â