Cele 20 calificate la primul baraj de promovare în Liga 2 și cele 10 meciuri rezultate

Marius ANGHEL 21 May. 2022, 20:03 Liga 3

Ultima etapă a play-off-ului Ligii 3 din acest sezon, 2021-2022, a stabilit puținele necunoscute importante rămase până în acest moment: echipa care a terminat Seria 8 pe locul 1 și echipele care s-au clasat pe locul 2 în Seria 3, 6, respectiv 8. Astfel, meciurile din faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2 sunt stabilite și pot începe.

CSC Dumbrăvița a luat fața Ghirodei și a terminat Seria 8 pe locul 1. SC Popești Leordeni și Viitorul Dăești au terminat pe locul 2 în Seria 3, respectiv 6

Înaintea rundei finale a play-off-ului Ligii 3, a 9-a, din cele 20 de echipe care merg la primul baraj de promovare în Liga 2 erau cunoscute 18. Nouă din zece erau sigure deja de clasarea pe locul 1 în seria lor, în timp ce șapte din zece știau că vor termina pe locul 2.

CSC Dumbrăvița a înregistrat un egal pe teren propriu cu Șoimii Lipova (scor 1-1), astfel că s-a clasat la final pe locul 1 în Seria 8, cu 47 puncte, devansând CSC Ghiroda și Giarmata Vii (46 puncte), mult timp lider în acest sezon, aceasta din urmă obținând o victorie în deplasare la Crișul Chișineu Criș (scor 1-0). Ghiroda a terminat pe locul 2.

• Echipele care au terminat actualul sezon de Liga 3 pe locul 1 în seriile lor, practic campioanele din acest an: Dante Botoşani (S1), SC Oțelul Galați (S2), CS Afumați (S3), Progresul Spartac (S4), AFC Odorheiu Secuiesc (S5), CSM Slatina (S6), CSM Reșița (S7), CSC Dumbrăvița (S8), CS Hunedoara (S9) și Minaur Baia Mare (S10).

În Seria 3, lupta pentru locul 2 s-a dat până în ultima etapă între SC Popești Leodeni și Farul Constanța 2. Popeștiul a câștigat meciul de acasă cu Agricola Borcea (scor 3-0), astfel că a terminat la patru puncte în fața Farului 2, care în ultima rundă a pierdut acasă cu liderul CS Afumați (scor 1-2).

În Seria 6, ambele echipe care erau în cursa pentru locul 2 au câștigat, diferențierea dintre ele făcându-se pe baza primului criteriu de departajare: punctele avute la finalul sezonului regular. Viitorul Dăești a câștigat acasă în fața Vediței Colonești (scor 2-1), în timp ce CSM Alexandria a trecut pe teren propriu de liderul CSM Slatina (scor 3-2). Amândouă au terminat cu câte 52 de puncte, însă Dăeștiul a prins locul 2 fiindcă la finalul sezonului regular a avut 41 de puncte, față de 33 ale Alexandriei.

• Echipele care au terminat play-off-ul pe locul 2: Foresta Suceava (S1), CSM Focșani (S2), SC Popești Leordeni (S3), CS Tunari (S4), FC Pucioasa (S5), Viitorul Dăești (S6), CSM Deva (S7), CSC Ghiroda și Giarmata Vii (S8), Metalurgistul Cugir (S9) și CA Oradea (S10).

Meciurile tur din runda semifinală a barajului de promovare în Liga 2

Astfel, în urma clasărilor pe primele două locuri în cele zece serii de play-off ale Ligii 3 au rezultat meciurile din runda semifinală a barajului de promovare în Liga 2.

• Meciurile vor avea loc miercuri, 25 mai, de la ora 18:00, turul, respectiv sâmbătă, 28 mai, returul.

Programul jocurilor tur ale fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2:

B1: CSM Focșani (Locul 2, Seria 2) – Dante Botoşani (Locul 1, Seria 1)
B2: Foresta Suceava (Locul 2, Seria 1) – SC Oțelul Galați (Locul 1, Seria 2)
B3: CS Tunari (Locul 2, Seria 4) – CS Afumați (Locul 1, Seria 3)
B4: SC Popeşti Leordeni (Locul 2, Seria 3) – Progresul Spartac (Locul 1, Seria 4)
B5: Viitorul Dăeşti (Locul 2, Seria 6) – AFC Odorheiu Secuiesc (Locul 1, Seria 5)
B6: FC Pucioasa (Locul 2, Seria 5) – CSM Slatina (Locul 1, Seria 6)
B7: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Locul 2, Seria 8) – CSM Reșița (Locul 1, Seria 7)
B8: CSM Deva (Locul 2, Seria 7) – CSC Dumbrăviţa (Locul 1, Seria 8)
B9: CA Oradea (Locul 2, Seria 10) – CS Hunedoara (Locul 1, Seria 9)
B10: Metalurgistul Cugir (Locul 2, Seria 9) – Minaur Baia Mare (Locul 1, Seria 10)

Meciurile tur din runda finală a barajului de promovare în Liga 2

Runda finală a barajului de promovare în Liga 2 are loc în data de 4 iunie, turul, respectiv 8 iunie, returul. În urma tragerii la sorți efectuată de FRF pentru a stabili în această fază prima echipă gazdă a rezultat următorul program al jocurilor:

• F1: Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • F2: Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • F3: Învingătoarea B6 v Învingătoarea B5
  • F4: Învingătoarea B8 v Învingătoarea B7
  • F5: Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Învingătoarele din cele cinci partide din runda finală a barajului vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.