Viitorul Pandurii pierde la scor de neprezentare pe ”Ion Oblemenco”, cu U Craiova, în manșa tur a semifinalei Cupei României. Echipa lui Lupuț a început fiecare repriză cu câte un gol încasat

Viitorul Pandurii Târgu Jiu a pierdut cu 3-0 manșa tur a semifinalei Cupei României, cu U Craiova, pe ”Ion Oblemenco”, iar visul divizionarei secunde de a realiza o nouă surpriză în acest sezon al competiției KO s-a spulberat încă din primul meci.

Craiova a avut începuturi asemănătoare de repriză. În prima a marcat după nouă minute, prin Ovidiu Bic, apoi n-a mai apăsat pe accelerație și Bodea a scăpat fără alte goluri. În partea a doua, după doar un minut, nou-intratul Alexandru Tudorie (47) a trimis în plasă din pasa unui alt jucător pătruns pe teren la pauză, Camara.

Un alt nou-intrat, Matteo Fedele, a înscris în minutul 85 al treilea gol al jocului, după o acțiune a lui Camara, și a tranșat meciul și calificarea, fără ca băieții lui Ouzounidis să se forțeze prea mult.

Manșa retur a semifinalei se va desfășura peste o lună, pe stadionul Municipal din Târgu Jiu, iar Viitorul Pandurii chiar are nevoie de o minune pentru a mai întoarce scorul și să obțină calificarea. Ar trebui să întâlnească echipa secundă din Liga 3 a Craiovei și tot n-ar fi atât de siguri de victorie, la modul cum joacă acum în play-out, cu Lupuț antrenor.

COMENTARIUL LIVE:

UNIVERSITATEA CRAIOVA – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 3-0

Ovidiu Bic 9′, Alexandru Tudorie 47′, Matteo Fedele 85′

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Bălașa, Bancu (cpt.) – D. Nistor (Fedele 71′), Bic – Cîmpanu (Șt. Vlădoiu 88′), Cicâldău (Mih. Căpățînă 88′), Baiaram (Camara 46′) – Koljic (Tudorie 46′)
Rezerve neutilizate: Laur. Popescu – Mateiu, St. Acka, Mamut
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Bodea – Buleică (Ciul 56′), Al. Băican, Misarăș, Andr. Dragu – Țegle (Buia 81′), Cioiu, Prejmerean (Chiorean 56′) – Mitrică (Buțurcă 81′), Gîrbiță, D. Paraschiv (Bădăuță 56′)
Rezerve neutilizate: D. Rusu – Copaci, Trancă, Chelariu
Antrenor: Cristian Lupuț

Min 90+3 Final de partidă pe ”Ion Oblemenco”. U Craiova se impune cu 3-0 în meciul cu Viitorul Pandurii și echipe din Liga 2 este ca și eliminată din semifinalele Cupei României după doar manșa tur. Returul are loc peste o lună
Min 90+2 Buțurcă îi dă peste picior, din spate, lui Bancu, în careu, mingea sare la Tudorie, care reia din 7 metri pe lângă bara din dreapta, iar arbitrul nu acordă penalty și fluieră finalul meciului
Min 88 Ultimele schimbări la Craiova. Ies George Cîmpanu și Mihai Căpățînă și intră Ștefan Vlădoiu și Alexandru Cicâldău
Min 85 3-0 Camara are o acțiune personală în flancul stâng, pătrunde în centru, așează înapoi pentru Matteo Fedele, care șutează din prima, pe jos, plasat, în stânga, făcându-l spectator pe Bodea
Min 81 Ultimele două schimbări pe care le face Lupuț. Ies Alin Țegle și Paul Mitrică și intră Darius Buia și Vlăduț Buțurcă
Min 71 Schimbare la U Craiova. Iese Dan Nistor și intră Matteo Fedele
Min 70 Alex Misarăș îi dă peste picior lui Cicâldău și primește cartonașul galben
Min 68 Mitrică trage din dreapta, aprope din colțul careului, spre bara a doua, Pigliacelli plonjează și respinge în lateral
♦Min 67 Cicâldău centrează din dreapta careului, Papp câștigă duelul aerian, reia cu capul pe poartă, însă direct pe Bodea, care prinde fără probleme
Min 58 ||| Alexandru Cicâldău primește cartonașul galben după ce îi dă peste picioare lui Cioiu
Min 56 Triplă schimbare la Viitorul Pandurii. Ies Daniel Paraschiv, Alin Buleică și Vlad Prejmerean și intră Alexandru Bădăuță, Adrian Ciul și Paul Chiorean
Min 47 2-0 Repriza secundă începe cu un nou gol. Jucătorii nou-intrați combină decisiv. Camara scapă în flancul stâng, pătrunde în careu, centrează în fața porții, iar Alexandru Tudorie îndeplinește o simplă formalitate din 6 metri
Min 46 S-a reluat meciul de pe ”Ion Oblemenco”
Min 46 Schimbări la Craiova la pauză. Intră Alexandru Tudorie și Juan Camara și ies Elvir Koljic și Ștefan Baiaram
Min 45 Pauză la Craiova. U Craiova conduce cu 1-0 în meciul cu Viitorul Pandurii, după un start în forță al gazdelor și apoi continuat într-un ritm modest
Min 39 Cîmpanu șutează din marginea careului, Bodea scapă mingea în față, însă Koljic nu e pe fază pentru a relua în poartă din 7 metri
Min 38 Prima ocazie a gorjenilor. Un-doi între Dragu și Paraschiv în colțul stânga al careului, Dragu pătrunde și trage din 11 metri la colțul scurt, însă pe lângă poartă
Min 30 Craiova domină autoritar meciul, însă după ce a deschis scorul nu a mai fost la fel de periculoasă în atac cum a fost până la faza golului
Min 18 Vătăjelu trimite puțin peste transversală, la prima bară, dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri ușor lateral stânga
Min 9 1-0 Corner bătut din dreapta, mingea trece prin fața porții, iar Ovidiu Bic, scăpat din marcaj de Prejmerean, pune latul din 5 metri și înscrie puternic în plasă, la bara a doua
Min 5 Bancu avansează în careu, în stânga, trage la prima bară, iar Bodea prinde din nou cu siguranță
Min 3 Cîmpanu pătrunde în careu pe dreapta, trece de Dragu, șutează din 9 metri la colțul scurt, iar Bodea prinde
Min 1 A început meciul de pe ”Ion Oblemenco”

Universitatea Craiova întâlneşte Viitorul Pandurii Târgu Jiu în semifinalele Cupei României, în dublă manşă, turul fiind programat pe stadionul ”Ion Oblemenco”, astăzi, de la ora 19:00, iar returul, peste o lună, pe ”Municipalul” din Târgu Jiu.

Marinos Ouzounidis vrea ca U Craiova să-și asigure calificarea în finala Cupei României încă din manșa tur a meciului cu Viitorul Pandurii

Antrenorul grec Marinos Ouzounidis consideră că echipa sa, din Liga 1, este favorită la calificare în fața divizionare secunde, dar trebuie să trateze meciul foarte serios pentru a lua din primul joc o opţiune importantă pentru calificarea în ultimul act al competiţiei pe care Craiova a câştigat-o acum trei ani.

”Suntem favoriţi, fiind echipa mai bună, dintr-un eşalon superior faţă de Viitorul Pandurii, dar trebuie să ne respectăm adversarul, să tratăm meciul foarte serios. Sper să facem un joc de calitate şi să reuşim un rezultat pozitiv, chiar unul care să ne dea şanse mari de calificare. Este important să luăm o opţiune pentru calificare, înaintea meciului retur, care va fi în deplasare”, a declarat Marinos Ouzounidis.

Alexandru Mateiu este în ton cu antrenorul său, precizând că el şi coechipierii trebuie să se impună încă din prima manşă pentru a avea o misiune mai facilă în returul de pe Municipalul din Târgu Jiu. ”Consider că va fi un meci dificil, meciurile din Cupa României sunt imprevizibile, trebuie să-l tratăm foarte serios şi să tranşăm din prima manşă calificarea. Avem emoţii pozitive, trebuie să dăm maximum, mai ales că jucăm acasă şi să ne facem un avantaj suficient de mare înaintea returului”, a declarat mijlocaşul de 31 de ani.

Universitatea Craiova a încheiat sezonul regular al Ligii 1 cu o remiză pe teren propriu, 0-0 cu CFR Cluj, și va intra în play-off de pe locul 3, după FCSB și CFR.

Cristian Lupuţ speră ca buturuga mică Viitorul Pandurii să răstoarce carul mare U Craiova

De partea cealaltă, antrenorul formaţiei gorjene, Cristian Lupuţ, speră ca elevii săi să se autodepăşească şi să realizeze surpriza, eliminând vicecampioana Ligii 1.

”Este o super-performanță că suntem aici. E meritul lor, dar mulți dintre jucătorii pe care îi avem în componența lotului vor trebui să demonstreze că merită să fie la nivel de Liga 1. O să mă bazez pe ambiția lor, pe dăruire, pe autodepășire în unele momente. Sper să facem un joc foarte bun. Pentru noi ar fi ceva extraordinar, dar trebuie să luăm lucrurile ca atare. Întâlnim totuși Universitatea Craiova, o echipă foarte bună, cu un antrenor foarte bun. Trebuie să fim modești, dar să ne axăm și pe zicala «Buturuga mică răstoarnă carul mare». Pe jucători i-a afectat foarte mult ratarea obiectivului. Eu încerc să-i capacitez la fiecare meci, la fiecare joc. Am văzut că din punctul acesta de vedere este o problemă mare. Sper să reușim să trecem peste acest hop și să facem un joc bun la Craiova”, a declarat antrenorul gorjenilor, care nu va putea conta în duelul de astăzi pe Cristian Oros, Mihai Lixandru și Andrei Sin.

Viitorul Pandurii este marea surpriză a ediţiei actuale a Cupei României după ce au eliminat, sub conducerea fostului antrenor, Flavius Stoican, echipele de Liga 1 Campionii FC Argeş și Gaz Metan Mediaş, dar și pe Universitatea Cluj (Liga 2).

Ultima echipă din eşalonul secund care a reuşit o performanţă în Cupa României a fost FC Hermannstadt, care 2018 a jucat finala, pierdută în faţa Universităţii Craiova.

În campionat, Viitorul Pandurii a ratat in extremis participarea în play-off, iar în primele două etape din play-out a pierdut suspect atât cu SCM Gloria Buzău (2-4 pe teren propriu), cât și cu Unirea Slobozia (1-3 în deplasare). Astăzi ar fi trebuit să joace în etapa intermediară, acasă cu Petrolul, însă meciul a fost amânat.

În clasamentul play-ouy-ului, Grupa B, ocupă locul 2, cu 32 de puncte, sub Petrolul (34 puncte).

Andrei Chivulete arbitrează U Craiova – Viitorul Pandurii

Andrei Chivulete (București) va arbitra meciul din Bănie, ajutat la cele două linii de Andrei Constantinescu (București) și Adrian Vornicu (Iași), în timp ce rezervă este Sorin Costreie (Buftea). Observatori la jocul de pe stadionul „Ion Oblemenco” vor fi Cornel Sorescu (Pitești) și Vlad Căluşer (Voiniceni).

Până în această fază, Universitatea Craiova le-a eliminat pe Progresul Spartac (Liga 3, scor 5-0, în 16-imi), FC Botoşani (Liga 1, scor 1-0, în optimi) şi Chindia Târgovişte (Liga 1, scor 1-0, în sferturi).

De partea cealaltă, Viitorul Pandurii, care este implicată în play-out-ul Ligii a 2-a, a trecut în Cupa României de Viitorul Dăești (Liga 3, scor 2-1, după prelungiri, în turul 4), Campionii FC Argeș (Liga 1, scor 1-0, în 16-imi), Gaz Metan Mediaș (Liga 1, scor 1-0, în optimi) și Universitatea Cluj (Liga 2, scor 3-1, în sferturi).

• În cealaltă semifinală din Cupa României s-au întâlnit ieri seară, la Giurgiu, Astra şi Dinamo. Astra s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de bosniacul Sulejman Krpic, în minutul 4. La finalul jocului, antrenorul ”câinilor”, Gheorghe Mulțescu, a demisionat.