Grupele Fazei regionale a noii Cupa României s-au încheiat și au stabilit cele șapte finale! CS Dinamo a fost eliminată la Fundulea, Inter Stars Sibiu încă n-a trecut șocul ratării promovării în Liga 3

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Jul. 2022, 23:46 Actualizat: 15 Jul. 2022, 10:26 Cupa României
Grupele Fazei regionale a noii Cupa României s-au încheiat și au stabilit cele șapte finale! CS Dinamo a fost eliminată la Fundulea, Inter Stars Sibiu încă n-a trecut șocul ratării promovării în Liga 3

Etapa a treia și ultima din Faza regională a Cupei României, ediția 2022-2023, competiție care din acest sezon se va disputa într-un nou format, s-a desfășurat miercuri, 13 iulie. Din cele 13 meciuri programate de la ora 18:00 au avut loc doar 12, fiindcă partida Voința Lanuri (Buzău) – Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) nu s-a disputat. Cinci dintre aceste jocuri s-au desfășurat degeaba, fiindcă nu au mai avut nicio miză.

  • Faza regională a Cupei României a debutat miercurea trecută, cu doar 11 meciuri din cele 13 programate inițial, cu toate că în mod normal trebuiau să se dispute 14, iar sâmbăta trecută a avut loc etapa a doua, cu 12 partide.

Ultimele opt echipe câștigătoare de grupe și cele șapte finale regionale ale Fazei regionale a Cupei României

Și în etapa a treia au avut loc câteva meciuri în care scorul a fost unul de maidan, curtea școlii, ca de exemplu: CSSM Vaslui – Viitorul Liteni 5-3, CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou 10-1 sau Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești 7-2.

Dacă după etapa a doua am aflat șase dintre echipele calificate în finala regiunii din care fac parte (Viitorul Darabani / Grupa 2, Regiunea 1, Someșul Feldru / Grupa 1, Regiunea 2, ACS Târgu Mureș / Grupa 1, Regiunea 3, CS Universitatea din Alba Iulia / Grupa 2, Regiunea 3, Dunărea Turris Turnu Măgurele / Grupa 2, Regiunea 5, Unirea Braniștea / Grupa 2, Regiunea 7), rezultatele rundei a treia au stabilit ultimele opt formații calificate. Acestea sunt Victoria Horia (Grupa 1, Regiunea 1), Crișul Sântandrei (Grupa 2, Regiunea 2), CSO Turceni (Grupa 1, Regiunea 4), CSM Lugoj (Grupa 2, Regiunea 4), Roberto Ziduri (Grupa 1, Regiunea 5), Atletic United Ploiești (Grupa 1, Regiunea 6), Progresul Fundulea (Grupa 2, Regiunea 6) și Axiopolis Cernavodă (Grupa 1, Regiunea 7).

Din acest moment cunoaștem cele șapte finale regionale:

Victoria Horia (Neamț) – Viitorul Darabani (Botoșani)(Regiunea 1)
Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud)Crișul Sântandrei (Bihor)(Regiunea 2)
ACS Târgu Mureș (Mureș)CS Universitatea din Alba Iulia (Alba)(Regiunea 3)
CSO Turceni (Gorj)CSM Lugoj (Timiș)(Regiunea 4)
Roberto Ziduri (Dâmbovița)Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman)(Regiunea 5)
Atletic United Ploiești (Prahova)Progresul Fundulea (Călărași)(Regiunea 6)
Axiopolis Cernavodă (Constanța) – Unirea Braniștea (Galați)(Regiunea 7)

Finalele vor avea loc sâmbătă, 16 iulie, cu începere de la ora 17:30, pe terenuri neutre.

Victoria Lețcani și Supporter 2.0 Cluj-Napoca s-au retras din Cupa României înainte de startul ei. Covasna nici nu a avut reprezentantă

Reprezentantele județelor Iași și Cluj, Victoria Lețcani, respectiv Supporter 2.0 Cluj-Napoca, s-au retras din competiție înainte de debutul ei, astfel că programul grupelor din care făceau parte a fost scurtat, urmând să mai aibă loc doar un joc între echipele rămase în grupă, din totalul de trei.

Oricum, noul format al Cupei României începuse cu o echipă în minus, după ce județul Covasna nu a furnizat o reprezentantă.

În seriile în care participă doar două echipe din trei, din diverse motive, FRF a anunțat modul cum se procedează mai departe. Aceste două echipe vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc, rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin ”Legile jocului”.

Din faza regională a Cupei României se vor califica în turul 1 doar 7 echipe

Noua Cupa României debutează cu o fază regională, în care reprezentantele județelor țării, respectiv reprezentanta Bucureștiului, un număr de 42 de echipe, au fost împărțite în șapte zone, urmând a rezulta șapte câștigătoare regionale care vor merge în Turul 1.

În fiecare regiune au fost determinate două grupe a câte trei echipe, urmând ca acestea să joace fiecare cu fiecare, rezultând, astfel, trei meciuri în fiecare grupă, după ce s-a aplicat programul tabelei Berger de 4. Câștigătoarele grupelor vor juca finala regiunii, astfel vor rezulta șapte calificate mai departe. Aceste șapte echipe învingătoare vor primi fiecare un trofeu al Cupei României pentru regiunea câștigată.

Jocurile din cadrul grupelor fazei regionale a Cupei României vor avea loc în zilele de 6, 9 şi 13 iulie cu începere de la ora 18:00, iar cele din cadrul finalelor vor avea loc în data de 16 iulie, cu începere de la ora 17:30, pe terenuri neutre, ce vor fi anunțate ulterior de FRF.

Programul complet și rezultate faza regională Cupa României:

Regiunea 1 / Nord-Est

Grupa 1: Bacău, Iași, Neamț
Victoria Lețcani (Iași) Victoria Horia (Neamț) – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
Unirea Bacău
(Bacău) – Victoria Lețcani – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
13 iulie / Victoria Horia – Unirea Bacău 2-1

  • Victoria Horia a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 1 cu Viitorul Darabani.

Grupa 2: Suceava, Botoșani, Vaslui
6 iulie / Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui) 5-1 (3-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani 1-2
13 iulie / CSSM Vaslui – Viitorul Liteni 5-3

  • Viitorul Darabani a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 1 cu Victoria Horia.

Regiunea 2 / Nord-Vest

Grupa 1: Sălaj, Bistrița-Năsăud, Maramureș
6 iulie / Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) 3-1 (5-6 la lovituri de departajare)
9 iulie / Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru 1-4
13 iulie / CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou 10-1

  • Someșul Feldru a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 2 cu Crișul Sântandrei.

Grupa 2: Bihor, Cluj, Satu Mare
Supporter 2.0 Cluj-Napoca
(Cluj) – Recolta Dorolț (Satu Mare) – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
Crișul Sântandrei (Bihor) – Supporter 2.0 Cluj-Napoca – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
13 iulie / Recolta Dorolț – Crișul Sântandrei 0-1

  • Crișul Sântandrei a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 2 cu Someșul Feldru.

Regiunea 3 / Centru

Grupa 1: Sibiu, Mureș, Brașov
6 iulie / ACS Târgu Mureș (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) 7-1 (8-7 la lovituri de departajare)
9 iulie / Inter Stars Sibiu (Sibiu) – ACS Târgu Mureș 1-6
13 iulie / ACSM Codlea – Inter Stars Sibiu 3-2

  • ACS Târgu Mureș a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 3, cu Universitatea din Alba Iulia.

Grupa 2: Alba, Harghita, Covasna
9 iulie / CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita) 2-0

Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

  • CS Universitatea din Alba Iulia a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 3, cu ACS Târgu Mureș.

Regiunea 4 / Vest

Grupa 1: Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj
6 iulie / Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) 0-4 (5-3 la lovituri de departajare)
9 iulie / CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți 13-0
13 iulie / CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu 2-1

  • CSO Turceni a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 4, cu CSM Lugoj.

Grupa 2: Timiș, Arad, Mehedinți
6 iulie / Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 6-2 (2-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac 5-3 (2-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Recolta Dănceu – CSM Lugoj 1-2

  • CSM Lugoj a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 4, cu CSO Turceni.

Regiunea 5 / Sud-Vest

Grupa 1: Vâlcea, Olt, Dâmbovița
6 iulie / Oltul Curtișoara (Olt) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 4-5 (3-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara 0-1 (4-5 la lovituri de departajare)
13 iulie / Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea 4-1

  • Roberto Ziduri a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 5, cu Dunărea Turris Turnu Măgurele.

Grupa 2: Dolj, Teleorman, Argeș
6 iulie / Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) 2-0 (4-5 la lovituri de departajare)
9 iulie / Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Turnu Măgurele 1-3
13 iulie / Inter Câmpulung – Dunărea Calafat 4-1

  • Dunărea Turris Turnu Măgurele a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 5, cu Roberto Ziduri.

Regiunea 6 / Sud

Grupa 1: Prahova, Giurgiu, Ilfov
6 iulie / Dunărea Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) 4-3 (4-3 la lovituri de departajare)
9 iulie / Atletic United Ploiești (Prahova) – Dunărea Giurgiu 2-2 (7-8 la lovituri de departajare)
13 iulie / Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United Ploiești 2-4

  • Atletic United Ploiești a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 6, cu Progresul Fundulea.

Grupa 2: București, Ialomița, Călărași
6 iulie / AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) 0-3 (6-5 la lovituri de departajare)
9 iulie / CS Dinamo București (București) – AFC Iazu 8-0 (5-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Progresul Fundulea – CS Dinamo București 1-0

  • Progresul Fundulea a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 6, cu Atletic United Ploiești.

Regiunea 7 / Sud-Est

Grupa 1: Vrancea, Brăila, Constanța
6 iulie / Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) 0-12 (5-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian 10-2 (2-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești 7-2

  • Axiopolis Cernavodă a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 7, cu Unirea Braniștea.

Grupa 2: Tulcea, Galați, Buzău
6 iulie / Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău) 3-1 (2-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea 1-8
13 iulie / Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior, nu s-a disputat.

  • Unirea Braniștea a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 7, cu Axiopolis Cernavodă.

Se bat lovituri de departajare la finalul jocurilor indiferent de scor, cel puțin după primul meci din grupă!

  • În turul 1 al Cupei României intră cele șapte câștigătoare ale fazei regionale și 69 de echipe din Liga 3, participând, astfel, un număr total de 76 de cluburi.

FRF a informat și că la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei calificate în finala regiunii.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Jul. 2022, 23:46 Actualizat: 15 Jul. 2022, 10:26 Cupa României
Pe aceeași temă