A debutat Cupa României în noul ei format! Reprezentantele județelor Iași și Cluj s-au retras înainte de start. Rezultatele meciurilor din prima etapă a Fazei regionale

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Jul. 2022, 13:39 Actualizat: 08 Jul. 2022, 23:46 Cupa României
A debutat Cupa României în noul ei format! Reprezentantele județelor Iași și Cluj s-au retras înainte de start. Rezultatele meciurilor din prima etapă a Fazei regionale

Faza regională a Cupei României, ediția 2022-2023, competiție care din acest sezon se va disputa într-un nou format, a debutat miercuri seară, când s-au desfășurat doar 11 meciuri din cele 13 programate inițial, cu toate că în mod normal trebuiau să se dispute 14.

Cea mai mare victorie, privind diferența de scor, a înregistrat-o câștigătoarea Cupei României – faza județeană Constanța, Axiopolis Cernavodă, echipă din Liga 4, care a șters pe joc cu Victoria Traian, deținătoarea eventului la județ în Brăila în 2022. Cu 12-a s-a impus trupa din Cernavodă.

Alte victorii la diferențe mari au înregistrat ACS Târgu Mureș (Mureș), Victoria Felnac (Arad), CSO Turceni (Gorj) sau Viitorul Darabani (Botoșani), care au trecut cu 7-1 de ACSM Codlea (Brașov), 6-2 de Recolta Dănceu (Mehedinți), 4-0 de Nera Bogodinți (Caraș-Severin), respectiv 5-1 de CSSM Vaslui (Vaslui).

Victoria Lețcani și Supporter 2.0 Cluj-Napoca s-au retras din Cupa României înainte de startul ei. Covasna nici nu a avut reprezentantă

Reprezentantele județelor Iași și Cluj, Victoria Lețcani, respectiv Supporter 2.0 Cluj-Napoca, s-au retras din competiție înainte de debutul ei, astfel că programul grupelor din care făceau parte a fost scurtat dramatic.

Oricum, noul format al Cupei României începuse cu o echipă în minus, după ce județul Covasna nu a furnizat o reprezentantă.

În seriile în care participă doar două echipe din trei, din diverse motive, FRF a anunțat modul cum se procedează mai departe. Aceste două echipe vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc, rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin ”Legile jocului”.

Din faza regională a Cupei României se vor califica în turul 1 doar 7 echipe

Noua Cupa României a debutat cu o fază regională, în care reprezentantele județelor țării, respectiv reprezentanta Bucureștiului, capitala, un număr de 42 de echipe, au fost împărțite în șapte zone, rezultând șapte câștigătoare regionale care vor merge în Turul 1.

În fiecare regiune au fost determinate două grupe a câte trei echipe, urmând ca acestea să joace fiecare cu fiecare, rezultând, astfel, trei meciuri în fiecare grupă, după ce s-a aplicat programul tabelei Berger de 4. Câștigătoarele grupelor vor juca finala regiunii, astfel vor rezulta șapte calificate mai departe. Aceste șapte echipe învingătoare vor primi fiecare un trofeu al Cupei României pentru regiunea câștigată.

Jocurile din cadrul grupelor fazei regionale a Cupei României vor avea loc în zilele de 6, 9 şi 13 iulie cu începere de la ora 18:00, iar cele din cadrul finalelor vor avea loc în data de 16 iulie, cu începere de la ora 17:30, pe terenuri neutre, ce vor fi anunțate ulterior de FRF.

Programul complet și rezultate faza regională Cupa României:

Regiunea 1 / Nord-Est

Grupa 1: Bacău, Iași, Neamț
Victoria Lețcani (Iași) Victoria Horia (Neamț) – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
Unirea Bacău
(Bacău) – Victoria Lețcani – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
13 iulie / Victoria Horia – Unirea Bacău 

Grupa 2: Suceava, Botoșani, Vaslui
6 iulie / Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui) 5-1
9 iulie / Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani
13 iulie / CSSM Vaslui – Viitorul Liteni

Regiunea 2 / Nord-Vest

Grupa 1: Sălaj, Bistrița-Năsăud, Maramureș
6 iulie / Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) 3-1
9 iulie / Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru
13 iulie / CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou

Grupa 2: Bihor, Cluj, Satu Mare
Supporter 2.0 Cluj-Napoca
(Cluj) – Recolta Dorolț (Satu Mare) – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
Crișul Sântandrei (Bihor) – Supporter 2.0 Cluj-Napoca – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
13 iulie / Recolta Dorolț – Crișul Sântandrei

Regiunea 3 / Centru

Grupa 1: Sibiu, Mureș, Brașov
6 iulie / ACS Târgu Mureș (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) 7-1
9 iulie / Inter Stars Sibiu (Sibiu) – ACS Târgu Mureș
13 iulie / ACSM Codlea – Inter Stars Sibiu

Grupa 2: Alba, Harghita, Covasna
9 iulie / Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita)

Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

Regiunea 4 / Vest

Grupa 1: Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj
6 iulie / Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) 0-4
9 iulie / CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți
13 iulie / CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu

Grupa 2: Timiș, Arad, Mehedinți
6 iulie / Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 6-2
9 iulie / CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac
13 iulie / Recolta Dănceu – CSM Lugoj

Regiunea 5 / Sud-Vest

Grupa 1: Vâlcea, Olt, Dâmbovița
6 iulie / Oltul Curtișoara (Olt) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 4-5
9 iulie / Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara
13 iulie / Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

Grupa 2: Dolj, Teleorman, Argeș
6 iulie / Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) 2-0
9 iulie / Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Turnu Măgurele
13 iulie / Inter Câmpulung – Dunărea Calafat

Regiunea 6 / Sud

Grupa 1: Prahova, Giurgiu, Ilfov
6 iulie / Dunărea Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) 4-3
9 iulie / Atletic United Ploiești (Prahova) – Dunărea Giurgiu
13 iulie / Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United Ploiești

Grupa 2: București, Ialomița, Călărași
6 iulie / AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) 0-3
9 iulie / CS Dinamo București (București) – AFC Iazu
13 iulie / Progresul Fundulea – CS Dinamo București

Regiunea 7 / Sud-Est

Grupa 1: Vrancea, Brăila, Constanța
6 iulie / Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) 0-12
9 iulie / Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian
13 iulie / Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești

Grupa 2: Tulcea, Galați, Buzău
6 iulie / Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău) 3-1
9 iulie / Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea
13 iulie / Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior

  • În turul 1 al Cupei României intră cele șapte câștigătoare ale fazei regionale și 69 de echipe din Liga 3, participând, astfel, un număr total de 76 de cluburi.

Se bat lovituri de departajare la finalul jocurilor indiferent de scor, cel puțin după primul meci din grupă!

FRF a informat și că la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei calificate în finala regiunii.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Jul. 2022, 13:39 Actualizat: 08 Jul. 2022, 23:46 Cupa României
Pe aceeași temă