Rezultatele din etapa a doua a Fazei regionale a noii Cupa României! Știm deja șase echipe care și-au câștigat grupa, dar și prima finală regională

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Jul. 2022, 21:31 Actualizat: 09 Jul. 2022, 21:32 Cupa României
Rezultatele din etapa a doua a Fazei regionale a noii Cupa României! Știm deja șase echipe care și-au câștigat grupa, dar și prima finală regională

Etapa a doua din Faza regională a Cupei României, ediția 2022-2023, competiție care din acest sezon se va disputa într-un nou format, s-a desfășurat sâmbătă după-amiază, 9 iulie. Cele 12 meciuri programate au avut loc începând cu ora 18:00.

  • Faza regională a Cupei României a debutat miercurea trecută, cu doar 11 meciuri din cele 13 programate inițial, cu toate că în mod normal trebuiau să se dispute 14.

Multe rezultate cu scor de curtea școlii! Șase echipe și-au câștigat deja grupa, iar prima finală regională este între ACS Târgu Mureș și Universitatea din Alba Iulia

În meciurile din etapa a doua, cele mai concludențe victorii, privind diferența de scor, au obținut CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara)(13-0 cu Nera Bogodinți / Caraș-Severin), Victoria Gugești (Vrancea)(10-2 cu Victoria Traian / Brăila), CS Dinamo București (8-0 cu AFC Iazu / Ialomița), Unirea Braniștea (Galați)(8-1 cu Pescărușul Sarichioi Junior / Tulcea) și ACS Târgu Mureș (6-1 cu Inter Stars Sibiu).

În urma rezultatelor din această a doua rundă, unele echipe au obținut a doua victorie în tot atâtea meciuri câte au de disputat în grupa lor, astfel că au reușit să se califice în finala regiunii din care fac parte. Este vorba despre șase cluburi: Viitorul Darabani (Grupa 2, Regiunea 1), Someșul Feldru (Grupa 1, Regiunea 2), ACS Târgu Mureș (Grupa 1, Regiunea 3), CS Universitatea din Alba Iulia (Grupa 2, Regiunea 3), Dunărea Turris Turnu Măgurele (Grupa 2, Regiunea 5) și Unirea Braniștea (Grupa 2, Regiunea 7).

Știm deja și prima finală regională, în Regiunea 3, între ACS Târgu Mureș și CS Universitatea din Alba Iulia.

Totodată, în grupele în care se știe deja calificata în finală, al treilea meci, programat în data de 13 iulie, nu mai are nicio valoare.

Victoria Lețcani și Supporter 2.0 Cluj-Napoca s-au retras din Cupa României înainte de startul ei. Covasna nici nu a avut reprezentantă

Reprezentantele județelor Iași și Cluj, Victoria Lețcani, respectiv Supporter 2.0 Cluj-Napoca, s-au retras din competiție înainte de debutul ei, astfel că programul grupelor din care făceau parte a fost scurtat, urmând să mai aibă loc doar un joc între echipele rămase în grupă, din totalul de trei.

Oricum, noul format al Cupei României începuse cu o echipă în minus, după ce județul Covasna nu a furnizat o reprezentantă.

În seriile în care participă doar două echipe din trei, din diverse motive, FRF a anunțat modul cum se procedează mai departe. Aceste două echipe vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc, rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu două reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor. Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin ”Legile jocului”.

Din faza regională a Cupei României se vor califica în turul 1 doar 7 echipe

Noua Cupa României debutează cu o fază regională, în care reprezentantele județelor țării, respectiv reprezentanta Bucureștiului, un număr de 42 de echipe, au fost împărțite în șapte zone, urmând a rezulta șapte câștigătoare regionale care vor merge în Turul 1.

În fiecare regiune au fost determinate două grupe a câte trei echipe, urmând ca acestea să joace fiecare cu fiecare, rezultând, astfel, trei meciuri în fiecare grupă, după ce s-a aplicat programul tabelei Berger de 4. Câștigătoarele grupelor vor juca finala regiunii, astfel vor rezulta șapte calificate mai departe. Aceste șapte echipe învingătoare vor primi fiecare un trofeu al Cupei României pentru regiunea câștigată.

Jocurile din cadrul grupelor fazei regionale a Cupei României vor avea loc în zilele de 6, 9 şi 13 iulie cu începere de la ora 18:00, iar cele din cadrul finalelor vor avea loc în data de 16 iulie, cu începere de la ora 17:30, pe terenuri neutre, ce vor fi anunțate ulterior de FRF.

Programul complet și rezultate faza regională Cupa României:

Regiunea 1 / Nord-Est

Grupa 1: Bacău, Iași, Neamț
Victoria Lețcani (Iași) Victoria Horia (Neamț) – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
Unirea Bacău
(Bacău) – Victoria Lețcani – nu se mai dispută, fiindcă Victoria Lețcani s-a retras din competiție.
13 iulie / Victoria Horia – Unirea Bacău

Grupa 2: Suceava, Botoșani, Vaslui
6 iulie / Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui) 5-1 (3-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani 1-2
13 iulie / CSSM Vaslui – Viitorul Liteni

  • Viitorul Darabani a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 1.

Regiunea 2 / Nord-Vest

Grupa 1: Sălaj, Bistrița-Năsăud, Maramureș
6 iulie / Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș) 3-1 (5-6 la lovituri de departajare)
9 iulie / Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru 1-4
13 iulie / CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou

  • Someșul Feldru a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 2.

Grupa 2: Bihor, Cluj, Satu Mare
Supporter 2.0 Cluj-Napoca
(Cluj) – Recolta Dorolț (Satu Mare) – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
Crișul Sântandrei (Bihor) – Supporter 2.0 Cluj-Napoca – nu se mai dispută, fiindcă Suporter 2.0 s-a retras din competiție.
13 iulie / Recolta Dorolț – Crișul Sântandrei

Regiunea 3 / Centru

Grupa 1: Sibiu, Mureș, Brașov
6 iulie / ACS Târgu Mureș (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov) 7-1 (8-7 la lovituri de departajare)
9 iulie / Inter Stars Sibiu (Sibiu) – ACS Târgu Mureș 1-6
13 iulie / ACSM Codlea – Inter Stars Sibiu

  • ACS Târgu Mureș a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 3, cu Universitatea din Alba Iulia.

Grupa 2: Alba, Harghita, Covasna
9 iulie / CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita) 2-0

Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

  • CS Universitatea din Alba Iulia a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 3, cu ACS Târgu Mureș.

Regiunea 4 / Vest

Grupa 1: Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj
6 iulie / Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) 0-4 (5-3 la lovituri de departajare)
9 iulie / CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți 13-0
13 iulie / CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu

Grupa 2: Timiș, Arad, Mehedinți
6 iulie / Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 6-2 (2-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac 5-3 (2-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Recolta Dănceu – CSM Lugoj

Regiunea 5 / Sud-Vest

Grupa 1: Vâlcea, Olt, Dâmbovița
6 iulie / Oltul Curtișoara (Olt) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 4-5 (3-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara 0-1 (4-5 la lovituri de departajare)
13 iulie / Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

Grupa 2: Dolj, Teleorman, Argeș
6 iulie / Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) 2-0 (4-5 la lovituri de departajare)
9 iulie / Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Turnu Măgurele 1-3
13 iulie / Inter Câmpulung – Dunărea Calafat

  • Dunărea Turris Turnu Măgurele a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 5.

Regiunea 6 / Sud

Grupa 1: Prahova, Giurgiu, Ilfov
6 iulie / Dunărea Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov) 4-3 (4-3 la lovituri de departajare)
9 iulie / Atletic United Ploiești (Prahova) – Dunărea Giurgiu 2-2 (7-8 la lovituri de departajare)
13 iulie / Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United Ploiești

Grupa 2: București, Ialomița, Călărași
6 iulie / AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași) 0-3 (6-5 la lovituri de departajare)
9 iulie / CS Dinamo București (București) – AFC Iazu 8-0 (5-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Progresul Fundulea – CS Dinamo București

Regiunea 7 / Sud-Est

Grupa 1: Vrancea, Brăila, Constanța
6 iulie / Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța) 0-12 (5-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian 10-2 (2-4 la lovituri de departajare)
13 iulie / Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești

Grupa 2: Tulcea, Galați, Buzău
6 iulie / Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău) 3-1 (2-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea 1-8
13 iulie / Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior

  • Unirea Braniștea a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 7.

Se bat lovituri de departajare la finalul jocurilor indiferent de scor, cel puțin după primul meci din grupă!

  • În turul 1 al Cupei României intră cele șapte câștigătoare ale fazei regionale și 69 de echipe din Liga 3, participând, astfel, un număr total de 76 de cluburi.

FRF a informat și că la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final. Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei calificate în finala regiunii.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 09 Jul. 2022, 21:31 Actualizat: 09 Jul. 2022, 21:32 Cupa României
Pe aceeași temă