Hitchcock ar fi fost mândru de meciul de la Clinceni

16 Aug. 2012, 14:42 Faza națională

Ora 17:32, stadionul Comunal II din Clinceni. Fluierul „MC”-ului Coza pune în mișcare cei 22 de „artiști” de pe teren supervizați de cei doi „stegari” de pe tușe și o tribună arhiplină de spectatori. Nimeni nu se gândea că va sta la stadion aproape trei ore și va vedea un thriller demn de maestrul Hitchcock, împănat cu momente de Stan și Bran, Troia, Neamul Șoimăreștilor și It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World.

Ștefăneștiul pornea cu prima șansă în fața Metaloglobusului și, cu gândul la calificarea în turul următor, fundașii ilfoveni s-au trezit din reverie după incursiunea lui Neagu, soldată cu un fault în careu și un penalty transformat de Vlad. Șocul primirii golului a avut un efect revitalizant pentru Ștefănești. Ilfovenii au schimbat scenariul meciului și au trecut la atacuri cu catapulte, fundașii lansând baloane de urmărire pentru noua achiziție, Mihai Damaschin. Dacă prima „dublă” nu a avut efectul scontat, a doua a contat pe tabelă, Damaschin valorificând „serva” din defensivă. Era minutul 10 și tabela arăta 1-1,

Mutarea de geniu a lui Adi Matei

Ca la un blockbuster de acțiune, ritmul meciului este rapid, cu șanse de ambele părți, dar și multă adrenalină. Jucătorii luptă pentru toate baloanele, nimeni nu dă înapoi și încep să apară cartonașele, chiar dacă unele acordate prea ușor. Nedorind să riște o eliminare, „scenaristul” Matei face o schimbare-surpriză, care avea să conteze enorm în verdictul final al „filmului”. Îl sacrifică pe Vlad, marcatorul golului din penalty – conștient că acesta are deja un galben și poate risca o eliminare și îl aruncă în teren pe masivul Raicu, nu înainte de a-l trage mai în spate pe Simion. Primele rezultate se văd, Potecea înscriind acolo corect pentru ofsaid la capătul unei faze superbe. Totuși, tabela se schimbă în 2-1, noul intrat Raicu executându-l pe Manciu cu un șut plasat care trimite balonul mai întâi în bară.

Coza Încurcă-lume

Sub privirile noului șef al arbitrilor, centralul Coza se gândește să ia prim-plan-ul după pauză și o face cu brio până la finalul meciului. Deciziile sale sunt vehement contestate de ambele tabere, însă gazul este pus pe foc de decizia sa din minutul 75, atunci când Potecea este faultat în careu și i se dă galben pentru simulare. Cum juniorul gazdelor mai avea deja unul, el este eliminat, moment în care banca bucureștenilor explodează justificat. Cel mai vehement este antrenorul cu portarii care „sfârșește” după gard, cu ajutorul celor de la pază. Coza nu se mulțumește cu atât și trece cu vederea un posibil nou penalty, la doar două minute după eliminare. Neagu face o cursă superbă și este trântit pe linia careului, în cădere primind și o gheată în gură. Rămași în 10, bucureștenii se apără ca la Troia, până la ultima suflare, dar asediul porții lui Nedelcu devine greu de suportat

Prelungiri de la agonie la extaz

Incapabili să o bage în ațe din fața porții, ilfovenii au reușit să spargă defensiva Metaloglobusului tocmai cu un șut de la distanță. Un balon pierdut de Simion circulă repede până la Damaschin și atacantul crescut de Dinamo trage cu sete de la 25 de metri, îndeajuns de bine plasat pentru a-l învinge pe Nedelcu. Pentru ca dezastrul să fie complet, gazdele cedează complet și, în minutul al doilea al prelungirilor, Negoescu înscrie golul calificării. Sau nu… Fiindcă, în al patrulea și ultimul minut de prelungirilor, Cană trimite o centrare perfectă dintr-o lovitură liberă de la 25-30 de metri și, venit din spate ca un buldozer, „bătrânul” Voicu catapultează mingea în plasa lui Manciu. Fluierul de final al lui Coza îi face pe jucători să se prăbușească pe teren: albii din cauza oboselii și a crampelor, roșii din cauza supărării că au fost la 30 de secunde de victorie.

Raicu, făcut erou de Manciu

Ocazia lui Negoescu anunță golul de 4-3 al lui Cataramă, la o fază la care apărarea bucureșteană era cu mintea la pauza de refacere de dinaintea prelungirilor. Căpitanul Ștefăneștiului a primit un balon din stânga de la Oșca, a culcat din fentă doi adversari și a trimis pe lângă Nedelcu, balonul intrând în poartă în ciuda eforturilor disperate ale lui Voicu. Era minutul 95 și cerul stătea să se prăbușească pe bucureșteni, însă a venit o nouă lovitură liberă, executată după aceeași schemă ca la golul 3, de data aceasta, centrarea lui Cană fiind valorificată de Raicu. Mai erau 13 minute de joc până la final, plus eventualele prelungiri. Meciul nu a ajuns totuși la penalty-uri prin grija lui Manciu, portarul Ștefăneștiului pasându-i perfect lui Raicu, iar atacantul albilor nu a ratat „pomana” primită

Fotbalul se joacă și cu două mingi

Finalul a fost unul incendiar, de văzut cu nitroglicerina sub limbă sau măcar cu ea la îndemână. Bucureștenii au început să tragă de timp în toate felurile posibile, conștienți că pot învinge fără să ajungă la loteria penalty-urilor. Arsenalul a cuprins simulări, trageri de timp, ba chiar și mingi aruncate în teren, lipsind doar tradiționalele „pârjolirea ogoarelor și otrăvirea fântânilor”. Asta, spre nemulțumirea vădită a ilfovenilor, dar spre bucuria celor din tribune care, pe final de meci, au ținut în marea lor majoritate cu gazdele, impresionați de sacrificiul făcut de elevii lui Adi Matei, care de abia se mai țineau pe picioare. Dramatismul a atins culmi maxime cu puțin înaintea fluierului de final, atunci când torpila lui Grosu a fost deviată de Nedelcu cu vârful degetelor în bara din stânga sa, iar pe reluare un adversar a trimis peste.

Fluierul de final al lui Coza a pus capăt după 2 ore și 45 de minute unui meci incredibil, de povestit nepoților, care i-a ținut cu inima în gât pe toți cei din tribune din cauza răsturnărilor. Metaloglobus merge mai departe, dar îi va lipsi juniorul Potecea în meciul următor din Cupă, în timp ce Ștefăneștiul a „scăpat” de o grijă și se poate concentra acum doar pe campionat

METALOGLOBUS – ȘTEFĂ‚NEȘTI 5-4 (3-3, 2-1) E. Vlad 3 – pen., Raicu 38, 95, 114, M. Voicu 90+4 / Damaschin 10, 87, Negoescu 90+2, Cataramă 95

Metaloglobus: M. Nedelcu (cpt.) – Dr. Nițu, G. Dinu, M. Voicu, Cană – M. Neagu (96 Orășanu), E. Vlad (29 Raicu), Ilin, Stângă (65 Militaru) – Potecea, P. Simion (91 Roșu). Antrenor Adi Matei

Ștefănești: Manciu – I. Stancu (54 Puchea), Zeciu, Grosu, Oșca – M. Dumitru (46 M. Matei), I. Ivan – Cataramă, A. Voinea, Nechita (70 Negoescu) – Damaschin. Antrenor Romulus Ciobanu