Tușă de trei puncte

15 Oct. 2011, 16:37 Stiri

Povestea meciului de ieri de pe arena Rocar, dintre Comprest și Chirnogi se rezumă la faza din minutul 81. Atunci, tușierul Mihalcea a semnalizat total aiurea un ofsaid la un gol perfect valabil al gazdelor. La 1-0 și cu doar 9 minute rămase, meciul s-ar fi jucat altfel. Au mai existat două momente importante în minutele 54 și 86. La ultimul, Andrițoiu a prins o deviere norocoasă cu călcâiul la un corner pentru Chirnogi și a marcat unicul gol al meciului, care le-a adus trei puncte călărășenilor și lacrimi în ochi copiilor din tabăra gazdelor.

În schimb, în minutul 54, Chițulescu l-a agățat pe Năstase în careul propriu și s-a arătat spre punctul cu var. Însă Șelaru a tras slab, permițându-i experimentatului Fenny să apere. Prin prisma jocului practicat, Comprest nu merita să piardă cele trei puncte, evoluția puștilor din echipa antrenată de Ionuț Șoană, îndreptățindu-i cel puțin la un rezultat de egalitate.

Cu atât mai mult cu cât Răduță a blocat în câteva rânduri șarjele gazdelor, salvându-și colegi de la goluri ca și primite. Manofu, Trestinicu sau Verdeață au ratat șanse bune de gol, la ultimul gazdele cerând chiar și un penalty la o intervenție imprudentă a fundașilor echipei din Chirnogi. Supărarea tehnicianului bucureștenilor pe marginea terenului chiar dacă a fost justificată, nu a avut un rezultat pozitiv, centralul întâlnirii trimițându-l în tribună pe final de meci.

Și de partea cealaltă, chirnogenii nu au dus lipsă de ocazii la poarta lui Fenny pe parcursul meciului, însă repriza a doua a fost a gazdelor.

Jumătăți vs pline albastre

Cei care au ajuns mai târziu la stadion au fost un pic surprinși de cele văzute pe teren. Asta pentru că ambele echipe au jucat în albastru! Dacă gazdele au avut șorturi albastre și tricouri alb-albastre în dungi, oaspeții au jucat în tricouri albastre complet și șorturi albe. Spectacolul vizual a fost confuz uneori, lipsa unui alt rând de echipament în altă culoare în tabăra oaspeților transformând meciul într-un joc de biliard cu pline și jumătăți, dar toate albastre

Caseta meciului:

Comprest GIM – Victoria Chirnogi 0-1 (0-0) Andrițoiu 86

Comprest: Fenny – Chițulescu, I. Paraschiv, Pârvan, Mirescu – I. Ivan – Rupedeal, G. Zamfir, Trestinicu (79 Buga) – Manofu (cpt.) (87 C. Barbu), Verdeață (79 M. Sanda). Antrenor: Ionuț Șoană Rezerve nefolosite: I. Porumbel – Dicu, I. Matei, A. Nechita

Victoria Chirnogi: Răduță – C. Cucu, Andrițoiu, Cotea, Fl. Anton – Șelaru (cpt.), C. Drăghici (68 G. Crăciun), Gh. Ioniță, R. Iordache (68 Fătu) – Cr. Panait (46 Iosoface) , V. Năstase (90+2 A. Chiriță). Antrenor: Ionel Augustin Rezerve nefolosite: Dumitrache – Deacu, Floarea