Chindia, prima victorie „acasă”: 2-1 cu Arieșul!

17 Sep. 2011, 22:33 Campionat

Două înfrângeri consecutive, culmea, cu același scor, 0-1, cu Astra II în Cupă și Juventus în campionat, au tăiat elanul târgoviștenilor. În tribune n-au mai venit sâmbătă decât 2.000 de oameni, cam o treime din asistența-record cu FC Argeș, de acum două săptămâni. E drept, nici numele adversarului nu spunea prea multe, Arieșul fiind codașă în B2 înaintea rundei a cincea. Dacă tribunele n-au mai fost pline, parcă nici gazonul n-a mai arătat așa verde ca în derby-urile cu Pitești și Bistrița. Și ca tacâmul diferențelor să fie complet, Chindia a făcut o primă repriză mediocră, intrând la cabine condusă de oaspetele din Cluj, limitat dar ambițios. O greșeală în lanț a defensivei a fost suficientă pentru ca vulpoiul Tilincă să dea lovitura pe Eugen Popescu (34). La 0-1, spectrul unui nefericit și îngrijorător -4 la adevăr începuse să-i bântuie pe fanii strânși lângă Turn. „Dacă luam toate punctele măcar cu Argeș, și tot era altceva”, a murmurat tribuna sătulă de ratări.

Altă Chindie după pauză

Silviu și-a băgat elevii în ședință la vestiare. „Vreau mai multă agresivitate și responsabilitate. Putem să întoarcem rezultatul”, a fost mesajul antrenorului în vestiar. Verdeș & co. au apărut pe gazon după fix 12 minute de la fluierul de pauză, în aplauzele publicului. Cherchez (49) a dat semnalul revenirii, șut din careu, fără șanse pentru Pampea. Ce-a urmat a fost un galop de sănătate al gazdelor, cu atacuri pe ambele flancuri, întrerupt doar de ocazia lui Bucur (61). Verdeș a lucrat perfect faza golului doi, incursiune și centrare pe linia porții porții pentru piciorul lui Dobre, poate cel mai bun om al Chindiei în debutul sezonului. Finalul n-a fost cu emoții pentru gazde, ci cu posesie, cornere și în cele din urmă felicitări generoase din rândul celor peste 2.000 de fani. Prima victorie pe teren propriu pentru Chindia în Liga a II-a, una grea, dar pe deplin meritată și muncită.