Pandurii, victorie la limită cu Filiași. Cojocaru testează și un senegalez trecut pe la Dinamo, numit „popândău” de Cornel Dinu

Pe terenul sintetic de la Târgu Jiu, Pandurii a dispus, sâmbătă, cu 1-0 de ACSO Filiași, prin golul izbutit de Adrian Tănăsoiu, în minutul 43.

La fel ca în amicalul cu Jiul Rovinari, câștigat miercuri, cu scorul de 4-1, antrenorul Călin Cojocaru i-a testat pe fundașul central senegalez Pape Ndaw (26 ani) și pe fundașul stânga Borislav Zlataric (18 ani). Dacă sârbul vine din liga de amatori a landului Bremen din Germania, africanul nu e străin de România. În turul sezonului 2013-2014, acesta a bifat patru meciuri la Dinamo, iar Cornel Dinu l-a numit „popândău”, din cauza gafelor din teren. Ultima dată, Pape a evoluat în Indonezia, la Persala.

Cojocaru îi va mai testa pe cei doi străini și în testul cu Viitorul Dăești, programat miercuri, de la ora 13:00, tot la Târgu Jiu. În privința lui Borislav Zlataric este deja decis însă.

ACSO Filiași va disputa sâmbăta viitoare al patrulea test al iernii, la Rovinari, al doilea cu Vulturii Fărcășești, echipă care, în urmă cu o săptămână, remiza cu Pandurii, scor 1-1, la Târgu Jiu.

Pandurii Târgu Jiu – ACSO Filiași 1-0
Adrian Tănăsoiu 43′

Pandurii, prima repriză: Achiriloaiei – Cuțitoiu, Catrici, Ciobanu, Vasilescu, Babaua, Șendroiu, Ștefan, Pirciu, Bodea, Tănăsoiu
Pandurii, repriza a doua: Achiriloaiei (Iovicin 60) – Zlataric, L. Gheorghe, Cuțitoiu, Vasilescu, P. Ndaw, Dinu, Trancă, Peia (Mândrean), Cornicioiu (A. Stan), P. Popescu
Antrenor: Călin Cojocaru

ACSO Filiași, prima repriză: Jianu (Munteanu 30) – Bălăceanu, Dobrița, A. Lupu, Luică, Vespa, Armășelu, S. Lupu, Poiană, Pîrvuleasa
ACSO Filiași, repriza a doua: Munteanu (Dică 60) – Stoicescu, Calu, Dina, Almic, Duriță, Baciu, Stoichițoiu, Poiană, S. Lupu (R. Vulpe 60), Ghighilicea
Antrenor: Nae Constantin