FRF a anunțat programul meciurilor 16-imilor Cupei României. Snagov, Brăila, Chindia și Alba Iulia trebuie să organizeze jocurile în care sunt gazde pe stadioane cu nocturnă

Marius ANGHEL 19 Sep. 2018, 11:17 Stiri
FRF a anunțat programul meciurilor 16-imilor Cupei României.** Snagov, Brăila, Chindia și Alba Iulia trebuie să organizeze jocurile în care sunt gazde pe stadioane cu nocturnă

Ieri, la Casa Fotbalului, a avut loc tragerea la sorți a meciurilor fazei 16-imilor Cupei României, ediția 2018-2019. Ulterior stabilirii partidelor, Federația Română de Fotbal a anunțat și programul în care acestea se vor desfășura.

Astfel, patru jocuri au fost programate marți, altele nouă se dispută miercuri, iar joi au loc ultimele trei. Rămâne de văzut unde se vor desfășura multe dintre meciuri, fiindcă sunt echipe gazdă care nu au stadioane cu nocturnă, ca Sportul Snagov, Dacia Unirea Brăila, Chindia Târgoviște sau Unirea Alba Iulia.

Meciurile din cadrul șaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în perioada 25-27 septembrie, în diferite intervale orare.

21:30 | Unirea Alba Iulia – FCSB

Pentru jocurile din optimi, sferturi de finală și semifinale echipele calificate vor fi repartizate în aceleași urne valorice ca și în cadrul șaisprezecimilor, cu excepția prevederilor art. 30, alin. 5.1 din ROAF, tragerea la sorți urmând să se efectueze în mod similar.

Jocurile din șaisprezecimile, optimile și sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct și sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplinește condițiile regulamentare necesare disputării jocului și televizării.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.