CS Mioveni dă lovitura și elimină Steaua din Cupa României. Calificarea în sferturi s-a decis la loviturile de departajare

Marius ANGHEL 14 Dec. 2016, 23:26 Cupa

După ce CS Afumați și Dacia Unirea Brăila au părăsit competiția în urma înfrângerilor suferite ieri, în prima zi de desfășurare a fazei optimilor de finală ale Cupei României, în disputele cu ACS Poli Timișoara, respectiv CS U Craiova, astăzi a venit rândul echipei CS Mioveni să își joace calificarea în sferturi. Argeșenii vor avea o misiune dificilă de a ajunge printre ultimele opt echipe ale acestei ediții a Cupei. Nu va fi însă una imposibilă, fiindcă în urmă cu o lună, trupa lui Alexandru Pelici învingea Steaua cu 1-0, într-un meci amical desfășurat chiar pe stadionul unde se va desfășura și jocul din această seară. Acea victorie le dă speranțe galben-verzilor, mai ales că jucătorii lui Laurențiu Reghecampf trec printr-o criză de formă și de rezultate.

Meciul dintre CS Mioveni și Steaua începe de la ora 20:30 și va fi ultimul din acest an pentru echipa argeșeană, apoi urmând a intra în vacanță.

Mâine, de la ora 13:30, își joacă accederea în sferturi și ultima echipă din Liga 2 încă prezentă în Cupă. Luceafărul Oradea întâlnește pe stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea pe campioana en-titre, Astra.

• Iată echipele calificate în sferturile Cupei României: ACS Poli Timișoara, CS U Craiova, CFR Cluj, FC Voluntari și CS Mioveni.
  • Echipele care au părăsit competiția în optimi sunt: CS Afumați, Dacia Unirea Brăila, CSM Poli Iași, ASA Târgu Mureș și Steaua București.

Meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei României se vor juca în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

REZULTATELE de marți din optimile Cupei României

REZULTATELE de joi din optimile Cupei României

Meciurile de miercuri din optimile de finală ale Cupei României:

14 decembrie, ora 20:30
FINAL | CS MIOVENI – FC STEAUA BUCUREȘTI     6-5 după loviturile de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după prelungiri, 5-4 la loviturile de departajare)
Stadion: Orășenesc (Mioveni);
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Mihai Marius Marica (Bistrița).

â–ºCS Mioveni: Oct. Popescu – Tomozei, Gugu, I. Stoica, Ed. Stoica – Boboc, Biceanu (M. Galan 81′) – A. Popa (Rădescu 54′), C. Năstăsie, Ayza (cpt.) – M. Staicu (Nilă 64′)
Rezerve neutilizate: F. Croitoru – Tirică, Vișa, M. Vintilă
Antrenor: Alexandru Pelici
Eliminat: M. Galan 116′ (roșu direct)

â–ºSteaua: Fl. Niță – G. Enache (Jakolis 107′), Moke, Toșca, Momcilovic – Pintilii (cpt.), Ov. Popescu – Ad. Popa (Boldrin 46′), Vl. Achim, De Amorim – Tudorie (Bourceanu 63′)
Rezerve neutilizate: Stăncioiu – Gab. Simion, Aganovic, Enceanu
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

â–º6-5 Boboc bate în dreapta, Niță sare în colțul opus și CS Mioveni obține calificarea în sferturi la loviturile de departajare

â–º5-5 De Amorim bate peste transversală. Popescu sărise în stânga sa

â–º5-5 Gugu trimite în stânga, Niță sare în partea opusă

â–º4-5 Moke îl fentează din jocul picioarelor pe Octacian Popescu și transformă în stânga. Portarul a rămas pe mijloc

â–º4-4 Nilă bate în stânga, jos, Niță sare pe minge, dar nu poate evita golul

â–º3-4 Ovidiu Popescu bate la semiînălțime în stânga și transformă. Popescu a sărit bine, dar nu a ajuns la minge

â–º3-3 Eduard Stoica bate în stânga, la semiînălțime, și transformă. Niță sărise în partea opusă

â–º2-3 Pintilii bate în stânga, jos, Popescu a sărit pe direcția mingiei, dar nu a ajuns-o

â–º2-2 Ayza trimite tot pe centru, dar înscrie după ce Niță sărise în dreapta sa

â–º1-2 Achim bate în stânga, jos, iar Popescu sare în colțul opus

â–º1-1 Năstăsie execută ce centru și Niță apără după ce a rămas neclintit

â–º1-1 Boldrin bate în dreapta, peste poartă

â–ºMin 120+2 Fluier final. Meciul se va decide la loviturile de departajare

â–ºMin 120 A doua repriză de prelungiri este prelungită cu două minute

â–ºMin 120 Ovidiu Popescu ia galben pentru că îl ține din spate pe Nilă în flancul drept, oprind un contraatac

â–ºMin 119 Jakolis centrează din dreapta și Tomozei scoate cu pieptul pe lângă bara colțului lung, din fața lui De Amorim

â–ºMin 116  Marius Galan îl faultează din spate pe Vlad Achim, iar arbitrul îi acordă roșu direct, nemeritat

â–ºMin 114 Gugu ia galben pentru proteste pentru că arbitrul nu a oprit jocul la căderea lui Galan

â–ºMin 114 1-1 Galan pierde o minge la 25 de metri, Ovidiu Popescu centrează în careu, Pintilii recentrează cu capul pentru Vlad Achim, care îl fentează în centru pe Ionuț Stoica și apoi finalizează din 6 metri în stânga lui Octavian Popescu

â–ºMin 112 Momcilovici șutează din 12 metri lateral stânga și Tomozei deviază în corner

â–ºMin 110 Boldrin execută o nouă lovitură liberă, de această dată din colțul dreapta al careului, mingea e deviată de zid către bara a doua, de acolo Momcilovici recentrează cu capul, Moke preia și îi pasează scurt lui De Amorim, care trage din centrul careului direct în Achim, aflat pe linia de 6 metri

â–ºMin 109 Boldrin bate o lovitură liberă din dreapta careului, trimite direct către vinclul colțului lung, iar Octavian Popescu boxează

â–ºMin 107 Iese Gabriel Enache și intră Antonio Jakolis

â–ºMin 106 A început a doua repriză de prelungiri. Mioveniul se apără, așa cum a făcut-o tot meciul, în propria jumătate

â–ºMin 105 Final de primă repriză de prelungiri. Echipele își schimbă porțile. Jucătorii Stelei se reunesc și discută despre abordarea ultimelor 15 minute de joc

â–ºMin 105 De Amorin trage de la 16 metri, dar fără să-i dea mari probleme în a reține lui Octavian Popescu

â–ºMin 104 Momcilovic rămâne cu mingea la picior în 10 metri ușor lateral stânga, trage pe centru și Octavian Popescu scoate salvator

â–ºMin 99 Tomozei ia și el galbenul pentru că întârzie să bată un aut

â–ºMin 96 Nilă ia galben pentru că și-a scos tricoul după ce a marcat

â–ºMin 95  1-0 Pasă trimisă bătaie în jumătatea Stelei, Andrei Nilă trece în viteză de Toșca, care încearcă din toate puterile să devieze mingea, dar nu poate, atacantul scapă singur cu Niță și îi trimite portarului printre picioare, deschizând scorul

â–ºMin 91 A început prima repriză de prelungiri

â–ºMin 90+5 Arbitrul fluieră finalul și meciul va intra în prelungiri. E primul joc din optimi care are nevoie de reprizele de prelungiri pentru a se stabili învingătoarea

â–ºMin 90+3 Enache trimite cu latul, din drop, din 14 metri lateral dreapta, iar Octavian Popescu reține lângă bara colțului scurt

â–ºMin 90+2 Achim preia în dreapta careului mic și este blocat de Octavian Popescu

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu cinci minute

â–ºMin 88 Toșca trage din drop din afara careului, iar mingea se duce peste. Reghecampf își încurajează jucătorii

â–ºMin 86 Boldrin bate o lovitură liberă de la 20 de metri central, mingea se duce peste zid, șterge transversala și se duce peste poartă. Octavian Popescu era bătut

â–ºMin 81 Iese Ionuț Biceanu și intră Marius Galan

â–ºMin 79 Biceanu preia la 18 metri și trage în blocaj. Steaua e incapabilă să îi pună probleme echipei lui Pelici

â–ºMin 72 Boldrin pătrunde în careu pe stânga după o pasă pe culoar, centrează în centru pentru Pintilii, care e singur la 12 metri, are timp să își gândească șutul și trage din voleu, cu pământul, în dreapta lui Octavian Popescu, care plonjează pentru fotografi și respinge lejer în lateral

â–ºMin 65 Momcilovici finalizează cu șut din 10 metri lateral stânga pe lângă colțul lung

â–ºMin 64 Pelici mută și el și își schimbă atacanții. Iese Marius Staicu și intră Andrei Nilă

â–ºMin 63 Iese Alexandru Tudorie, singurul atacant al Stelei de pe teren, și intră Alexandru Bourceanu

â–ºMin 59  Biceanu trece pe lângă Pintilii, dar este ținut din spate de căpitanul Stelei și acesta din urmă vede cartonașul galben

â–ºMin 56 Rădescu trage din afara careului și Niță reține fără probleme

â–ºMin 55 Pasă peste apărarea Stelei, Staicu ține de minge, deși e presat de Moke și Momcilovic, reia din 7 metri spre centru, iar Niță scoate în față cu piciorul. Mingea îi revine lui Staicu, care trimite din cădere pe lângă bara colțului scurt. Ocazie colosală de gol a Mioveniului

â–ºMin 54 Intră Ionuț Rădescu și iese Alin Popa

â–ºMin 53 Marius Staicu și Wilfred Moke văd fiecare cartonașul galben pentru un clinci mai dur între ei rezultat cu un meleu între jucătorii celor două echipe

â–ºMin 48 Centrare a Mioveniului dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, mingea e deviată la bara a doua, acolo unde Momcilovic reia spre propria poartă, iar Niță reține. Argeșenii cer lovitură liberă indirectă, dar arbitrul dictează fault în atac la faza de unde s-a deviat mingea pe spate

â–ºMin 46 A început partea a doua a jocului

â–ºMin 46 Reghecampf face prima mutare. Fernando Boldrin intră în locul lui Adrian Popa. Ovidiu Popescu trece fundaș dreapta, iar Gabriel Enache urcă ca mijlocaș dreapta, în locul lui Adi Popa

â–ºMin 45 Pauză la Mioveni. Argeșenii au jucat fără greșeală în prima partea a meciului și au avut și cea mai mare ocazie de gol

â–ºMin 44 De Amorin șutează slab pe poartă și Octavian Popescu reține fără probleme

â–ºMin 41 Lovitura liberă e bătută de Năstăsie în centrul careului, acolo de unde se respinge cu capul

â–ºMin 41 Ayza trece de Ovidiu Popescu și apoi este faultat de Adi Popa

â–ºMin 38 Năstăsie pătrunde în careu pe stânga, îl fentează cu ușurință pe Moke și trage din unghi, de la 7 metri, iar Niță deviază pe lângă colțul lung. Pelici se ia cu mâinile de cap, dându-și seama ce mare ocazie a ratat echipa sa

â–ºMin 36 De Amorim îi pasează în dreapta lui Pintilii, care trage din prima de la 16 metri pe lângă bara din stânga lui Octavian Popescu

â–ºMin 35 Pintilii și Tudorie încearcă cu disperare să șuteze din centrul careului Mioveniului, însă jucătorii echipei gazdă au format un zid în fața celor doi stelisti și au îndepărtat în cele din urmă pericolul. Pintilii a simulat un penalty, iar Reghecampf s-a luat la ceartă cu arbitrul de rezervă. Spectatorii de deasupra băncilor de rezervă fac mișto de Reghecampf

â–ºMin 31 Eduard Stoica bate o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta, Staicu se repliază în centru, la 10 metri, reia cu capul în Achim, mingea îi revine și apoi trage pe lângă bara din stânga lui Niță. Se ridică totuși offside la poziția lui Staicu

â–ºMin 30 Popa centrează dintr-un corner de pe dreapta, Achim reia spre colțul lung, iar Octavian Popescu reține în fața lui Momcilovic

â–ºMin 27 Boboc acuză o accidentare la spate și iese la margine după ce primește îngrijiri

â–ºMin 24 Momcilovic centrează din stânga și Boboc respinge în corner. Faza fixă este bătută la bara a doua, acolo unde nu ajunge nimeni la minge

â–ºMin 18 Achim face un un-doi cu Ovidiu Popescu în fața careului, avansează și este blocat în ultimul moment de Ionuț Stoica, care plonjase în disperare de cauză

â–ºMin 17 Staicu pierde mingea într-un duel cu Pintilii și Ovidiu Popescu, iar apoi acuză o lovitură în față

â–ºMin 14 Enache centrează din nou din dreapta, dar Popescu iese și reține

â–ºMin 8 Enache reușește să centreze din dreapta și Tudorie reia din 5 metri lateral, de la prima bară, pe lângă

â–ºMin 6 Tomozei bate lung un aut din dreapta, Năstăsie se zbate să prindă mingea, dar Niță reține în cele din urmă

â–ºMin 1 A început partida de la Mioveni

14 decembrie, ora 17:30
FINAL | FC VOLUNTARI – ASA TÂRGU MUREȘ   3-0
Stadion: Baza Sportivă Buftea (Iarbă)(Buftea);
Arbitru: Andrei Antonie (București); Asistenți: Romică Bîrdeș (Pitești) și Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea).

â–ºFC Voluntari: Bornescu – Filipov, V. Maftei (cpt.), L. Cazan, Al. Coman – M. Căpățînă, Tăbăcariu (L. Marinescu 71′), D. Novac – Popadiuc, Ad. Bălan (Curelea 86′), P. Ivanovici (Leasă 89′)
Rezerve neutilizate: Balauru – Andr. Lungu, C. Achim,
Antrenor: Florin Marin

â–ºASA Târgu Mureș: Bg. Moga – Oct. Ursu, Cherteș, Dobrosavlevici (E. Dică 35′), Seb. Bucur – Candrea (cpt.), Petriș (Borza 68′) – Schieb (Ciolacu 46′), Netzer, Oct. Deaconu – Cip. Rus
Rezerve neutilizate: Podar – Feketics, Sg. Păcurar, Caliani
Antrenor: Dan Alexa

â–ºMin 90+2 Final de partidă. FC Voluntari se califică fără probleme în fața puștilor trimiși în teren de Dan Alexa

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu două minute

â–ºMin 89 Iese Petre Ivanovici și intră Mircea Leasă

â–ºMin 86 Intră Costin Curelea și iese Adrian Bălan

â–ºMin 85 Ursu avansează în flancul drept, preia în colțul careului mingea trimisă în diagonală de Deaconu și trage din 14 metri lateral peste transversală

â–ºMin 79 3-0 Netzer respinge slab din 6 metri, direct la Mihai Căpățînă, care trage în diagonală de la 10 metri lateral dreapta, lângă bara colțului lung

â–ºMin 76 Rus se lovește de Maftei în careul Voluntariului și cere penalty, dar arbitrul acordă doar corner

â–ºMin 71 Laurențiu Marinescu intră în locul accidentatului Sorin Tăbăcariu, care nu a mai revenit pe teren

â–ºMin 68 Intră Adrian Borza în locul lui Tiberiu Petriș. La Voluntari, Tăbăcariu acuză o accidentare și iese pe margine

â–ºMin 64 Bucur pasează pentru Ciolacu, care scapă singur în stânga terenului, pătrunde în careu, e întâmpinat de Bornescu, trimite lobat pe lângă el, dar mingea se duce pe lângă bara colțului lung

â–ºMin 61 Alexandru Coman bate o lovitură liberă de la 25 de metri central, mingea lovește transversala și se duce peste poartă

â–ºMin 58 Căpățînă șutează și el fin poziție centrală, iar Moga reține

â–ºMin 57 Ciolacu trage de la distanță și Bornescu scoate salvator în lateral

â–ºMin 56 2-0 Popadiuc bate o lovitură liberă din dreapta careului, la bara a doua, acolo unde Lucian Cazan câștigă duelul aerian cu un adversar și împinge mingea în plasă

â–ºMin 53 Adrian Bălan ia galben pentru o simulare în careul advers

â–ºMin 47 Netzer bate o lovitură liberă de la 20 de metri ușor lateral dreapta, mingea lovește vinclul din stânga lui Bornescu și se duce peste poartă

â–ºMin 46 Intră Andrei Ciolacu și iese Marvin Schieb

â–ºMin 45+1 Pauză. FC Voluntari intră în avantaj la cabine cu golul marcat puțin mai devreme de Popadiuc

â–ºMin 44 Rus scapă pe contraatac, pătrunde în careu pe dreapta și șutează la colțul scurt, acolo de unde Bornescu respinge în corner. Faza fixă rămâne fără rezultat

â–ºMin 42  1-0 Adrian Bălan bate o lovitură liberă de la 20 de metri central, mingea lovește bara din stânga și trece prin fața porții, iar Popadiuc, pe fază, reia din 4 metri lateral în poarta goală, printre picioarele lui Bucur, repliat către linia de fund

â–ºMin 35 Emil Dică intră în locul accidentatului Alin Dobrosavlevici, care părăsise terenul de două minute. Dică rămâne la mijloc, iar Candrea coboară în defensivă în locul lăsat liber de Dobrosavlevici

â–ºMin 27 Bornescu reține fără probleme o minge centrată de Deaconu dintr-o lovitură liberă din colțul dreapta al careului. Rus obținuse lovitura liberă după ce a scăpat pe contraatac și a fost blocat de Maftei

â–ºMin 25 Bălan centrează din stânga la bara a doua, Bucur nu poate respinge, iar lui Popadiuc îi lipsește un vârf de gheată pentru a împinge mingea în plasă din 5 metri. Moga a reținut

â–ºMin 10 Tăbăcariu șutează din nou din fața careului, puțin pe lângă bara din dreapta lui Moga

â–ºMin 6 Tăbăcariu preia la 20 de metri central și trage puțin peste poarta lui Moga