Victorie în primul joc la Turul de Elită „under 17”

27 Mar. 2009, 17:08 Special
Victorie în primul joc la Turul de Elită

Echipa națională de juniori "Under 17" a debutat cu o victorie în Turul de Elită (ultima rundă de calificare) al Campionatului European de juniori "U 17", meciurile grupei a 6-a fiind găzduite de Turcia.

Azi, 26 martie, în partida inaugurală, disputată la Tarsus-Mersin, România a învins Finlanda cu 2-1. Nordicii au deschis scorul în minutul 30, ai noștri întorcând rezultatul în repriza secundă (se joacă două reprize a câte 40 de minute) grație golurilor marcate de Enghin Amet (minutul 57) și Sergiu Bus (66). În celălalt joc din prima zi, la Adana, Turcia – Țara Galilor 2-2. Sâmbătă, 28 martie, în runda a doua (ambele meciuri vor începe la ora 14.00), România va întâlni Turcia (la Adana), în timp ce Țara Galilor va juca împotriva Finlandei (la Tarsus-Mersin).

Ultima etapă este programată marți, 31 martie a.c., tot de la ora 14.00: Turcia – Finlanda (la Adana) și ȚARA GALILOR – ROMÂNIA (la Tarsus-Mersin).

Câștigătoarele celor șapte grupe ale Turului de Elită se vor califica la turneul final, ce va avea loc în Germania în perioada 6-18 mai.