Vâlcea și „U” Cluj, marile perdante ale ultimei etape. Vezi clasamentul și programul play-out-ului Seriei a II-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2016, 15:55 Actualizat: 02 Apr. 2016, 16:27 Special

Față de Seria I, în cea de-a II-a, calculele au fost puțin mai complicate și au durat până în ultima clipă în privința echipelor care aveau șansa să meargă în play-off, respectiv play-out. Odată cu desfășurarea meciurilor ultimei etape a returului sezonului regulat al Ligii 2, ediția 2015-2016, s-a tras linie și am aflat cu exactitate echipele care merg în play-off, cele care merg în play-out și cine retrogradează direct. Astfel, Gaz Metan Mediaș, Chindia Târgoviște, UTA Bătrâna Doamnă, FCM Baia Mare, FC Brașov și CS Mioveni se vor bate pentru promovare, în timp ce CSM Râmnicu Vâlcea, Universitatea Cluj, Șoimii Pâncota, Olimpia Satu Mare, Unirea Tărlungeni și Metalul Reșița se vor lupta pentru menținerea în eșalonul secund. FC Bihor Oradea și FC Caransebeș sunt marile dezamăgiri ale Seriei a II-a, după ce în iarnă s-au desființat, astfel că au ocupat ultimele două poziții retrogradabile direct în Liga 3, acolo unde nu vor juca.

Cu FC Bihor și FC Caransebeș desființate, situația în clasament a echipelor calificate în play-off și play-out se va modifica puțin. Rezultatele înregistrate cu cele două formații în turul și returul sezonului regulat se vor scădea, iar punctele rămase vor fi împărțite în două. În urma acestei împărțiri, vor exista cluburi care vor avea puncte cu virgulă, astfel că vor beneficia de o rotunjire cu 0,5 în sus (exemplu: 21/2=10,5+0,5=11). Acest avantaj primit acum va dezavantaja beneficiarele la final de sezon în situația în care va termina la egalitate cu o echipă care acum a început cu un punctaj rotund, neajustat în plus.

O situație mai specială va avea Metalul Reșița, deoarece clubul bănățean a încheiat sezonul regulat pe minus, astfel că în cazul lor nu se va face împărțirea în două a punctelor rămase după cele scăzute.

Liga2.ro a făcut calculele în Seria a II-a a Ligii 2 și mai jos vă arată clasamentul cu care se va intra în play-out, cât și noul program.

CITEȘTE Regulamentul de organizare și desfășurare a play-off-ului și play-out-ului Ligii 2, ediția 2015-2016

Rezultatele etapei a 26-a, ultima a returului:

2 aprilie, ora 11:00
FC Brașov – Șoimii Pâncota 3-0
M. Matei (5, 13), Bg. Rusu (56)
FCM Baia Mare – CSM Râmnicu Vâlcea 0-0
Metalul Reșița – CS Mioveni 0-3

Năstăsie (18), Nilă (70), Azya (72)
UTA Bătrâna Doamnă – Unirea Tărlungeni 2-1
D. Copil (73), Curtuiuș (81) / Forika (90+2)
FC Caransebeș – Olimpia Satu Mare 0-3
FC Bihor Oradea – Universitatea Cluj 0-3

2 aprilie, ora 13:00
Chindia Târgoviște – Gaz Metan Mediaș 0-0

Clasament Seria a II-a după terminarea sezonului regulat:

1. Gaz Metan Mediaș        26    16    5    5    37-18    53 pct.
2. Chindia Târgoviște        26    16    4    6    48-18    52
3. UTA Bătrâna Doamnă    26    15    6    5    48-28    51
4. FCM Baia Mare        26    13    7    6    33-15    46
5. FC Brașov            26    12    9    5    48-24    45

6. CS Mioveni            26    13    6    7    40-18    45


7. CSM Râmnicu Vâlcea    26    12    8    6    39-23    44
8. Universitatea Cluj        26    13    5    8    30-15    44
9. Șoimii Pâncota        26    9    8    9    30-29    35
10. Olimpia Satu Mare    26    9    6    11    35-36    33
11. Unirea Tărlungeni        26    5    9    12    26-34    24
12. Metalul Reșița        26    3    1    22    18-74    -5


13. FC Bihor Oradea        25    4    1    20    10-58    13
14. FC Caransebeș        25    3    1    21    11-63    -86

*FC Caransebeș a fost penalizată cu 96 de puncte și exclusă din Liga 2
**FC Bihor Oradea a fost exclusă din Liga 2
***Metalul Reșița a fost penalizată cu 15 puncte

 

Clasament Seria a II-a după terminarea sezonului regulat, cu rezultatele echipelor FC Bihor și FC Caransebeș scăzute:

1. Gaz Metan Mediaș        22    12    5    5    25-18    41 pct.
2. Chindia Târgoviște        22    12    4    6    36-18    40
3. UTA Bătrâna Doamnă    22    11    6    5    36-28    39
4. FC Brașov            22    10    8    4    41-22    38
5. FCM Baia Mare        22    9    7    6    23-14    34
6. CS Mioveni            22    9    6    7    29-18    33


7. CSM Râmnicu Vâlcea    22    9    8    5    31-20    35
8. Universitatea Cluj        22    9    5    8    18-15    32
9. Șoimii Pâncota        22    6    8    8    22-27    26
10. Olimpia Satu Mare    22    5    6    11    26-35    21
11. Unirea Tărlungeni        22    3    8    11    18-31    17
12. Metalul Reșița        22    1    1    20    11-70    -11


13. FC Bihor Oradea        0    0    0    0    0-0    0
14. FC Caransebeș        0    0    0    0    0-0    -86

 

Clasamentul pentru play-off și play-out:

play-off
1. Gaz Metan Mediaș        0    0    0    0    0-0    21 pct. (+0,5)
2. Chindia Târgoviște        0    0    0    0    0-0    20
3. UTA Bătrâna Doamnă    0    0    0    0    0-0    20 (+0,5)
4. FC Brașov            0    0    0    0    0-0    19
5. FCM Baia Mare        0    0    0    0    0-0    17
6. CS Mioveni            0    0    0    0    0-0    17 (+0,5)

*locul 1 va promova direct în Liga 1 la finalul play-off-ului
**locul 2 va juca un baraj cu locul 2 din Seria I, iar câștigătoarea din dubla manșă va juca un nou baraj cu ocupanta locului 12 din Liga 1


play-out
1. CSM Râmnicu Vâlcea    0    0    0    0    0-0    18 (+0,5)
2. Universitatea Cluj        0    0    0    0    0-0    16
3. Șoimii Pâncota        0    0    0    0    0-0    13
4. Olimpia Satu Mare    0    0    0    0    0-0    11 (+0,5)
5. Unirea Tărlungeni        0    0    0    0    0-0    9 (+0,5)
6. Metalul Reșița        0    0    0    0    0-0    -11

*locurile 1 și 2 se vor salva de la retrogradare
**locul 3 va juca un baraj de menținere în Liga 2 cu ocupanta locului 3 din play-out-ul Seriei I
***locurile 4, 5 și 6 vor retrograda în Liga 3
 

Program Seria a II-a play-out:

TUR

Etapa I, 9 aprilie

CSM Râmnicu Vâlcea – Metalul Reșița
Universitatea Cluj – Unirea Tărlungeni
Șoimii Pâncota – Olimpia Satu Mare

Etapa II, 16 aprilie

Unirea Tărlungeni – CSM Râmnicu Vâlcea
Olimpia Satu Mare – Universitatea Cluj
Metalul Reșița – Șoimii Pâncota

Etapa III, 23 aprilie

CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare
Universitatea Cluj – Șoimii Pâncota
Metalul Reșița – Unirea Tărlungeni

Etapa IV, 30 aprilie

Șoimii Pâncota – CSM Râmnicu Vâlcea
Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni
Universitatea Cluj – Metalul Reșița

Etapa V, 7 mai

CSM Râmnicu Vâlcea – Universitatea Cluj
Unirea Tărlungeni – Șoimii Pâncota
Metalul Reșița – Olimpia Satu Mare

RETUR

Etapa VI, 10/11 mai

Universitatea Cluj – CSM Râmnicu Vâlcea
Șoimii Pâncota – Unirea Tărlungeni
Olimpia Satu Mare – Metalul Reșița

Etapa VII, 14 mai

CSM Râmnicu Vâlcea – Șoimii Pâncota
Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare
Metalul Reșița – Universitatea Cluj

Etapa VIII, 21 mai

Olimpia Satu Mare – CSM Râmnicu Vâlcea
Șoimii Pâncota – Universitatea Cluj
Unirea Tărlungeni – Metalul Reșița

Etapa IX, 28 mai

CSM Râmnicu Vâlcea – Unirea Tărlungeni
Universitatea Cluj – Olimpia Satu Mare
Șoimii Pâncota – Metalul Reșița

Etapa X, 4 iunie

Metalul Reșița – CSM Râmnicu Vâlcea
Unirea Tărlungeni – Universitatea Cluj
Olimpia Satu Mare – Șoimii Pâncota

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2016, 15:55 Actualizat: 02 Apr. 2016, 16:27 Special
Pe aceeași temă