Timișoara într-o nouă finală!

26 Jun. 2009, 17:09 Special

Bănățenii au învins pe FC Argeș cu 2-0 (1-1 în tur) și vor juca marți în finala de la Mogoșoaia contra Școlii de Fotbal „Gică Popescu”, care a învins Pandurii cu 6-3 după lovituri de departajare (1-3 în tur).

După 1-1 la Pitești, timișorenii antrenați de Robert Frușa porneau favoriți. Prima parte a meciului a fost echilibrată, dar atacantul Gelu Velici avertiza oaspeții în startul reprizei secunde. Acesta avea să deschidă scorul zece minute mai târziu, după o pasă cu capul a lui Moroșan. Forcing-ul „micilor poliști” avea să mai aducă imediat o mare ocazie și pentru „Moro”, însă portarul Croitoru se remarcă deviind în bară. Urmează apoi o fază cu deznodământ asemănător, Moroșan ratează pe contre, dar se va revanșa în minutul 68. Scorul devine 2-0 după o gafă a unui fundaș piteștean, iar golgheterul timișorenilor ajunge la cota 38 în acest sezon!

„Ne bucurăm foarte mult că am ajuns în această fază, suntem prima echipă din Timișoara care ajunge în finală, după aproape 15 ani. Sperăm să facem un joc bun, să câștigăm. Să jucăm cu cel mai tare adversar, dacă batem și suntem campioni aducem trofeul acasă, salut!”, Bogdan Moroșan, „Poli” Timișoara U17

Timișorenii vor juca o finală națională la juniori după 14 ani, LPS Banatul câștigând trofeul în 1995.

Echipe de start:

„Poli” Timișoara: Ostafie (cpt.) – Dăruială, Voiculescu, R. Iovan, Damian – Pană, Aldea, Fuchs, Nicoară – Velici, Moroșan
Au mai jucat: Szalkai, Cobzariu, Vuculescu, Toma și M. Stancu.
Antrenor: Robert Frușa

FC Argeș: Croitoru – M. Matei, Vidroiu, A. Lupu, Costaroni – A. Șerban, State (cpt.), C. Negoiță, Briceag – Pufu, Beuran
Au mai jucat: Grecu, Trascu, Stir și Beucan.
Antrenor: Dan Silvășanu