România a pierdut primul amical din Croația. Chivari, Dragomir și Dudea au fost titulari

Marius ANGHEL 20 May. 2015, 11:40 Special
România a pierdut primul amical din Croația.** Chivari, Dragomir și Dudea au fost titulari

Naționala sub 18 ani a României a pierdut, marți, primul meci amical disputat, la Županja, în fața selecționatei similare a Croației, informează frf.ro. Echipa pregătită de Andrei Spier a cedat cu 2-0, însă are joi ocazia să-și ia revanșa. Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, când gazdele au reușit să înscrie de două ori, în minutele 4 și 30.

Trei dintre cei patru jucători convocați la națională din Ligile 2 și 3 au început titulari meciul cu Croația. Denis Chivari (Olimpia)(foto, nr. 4), Vlad Dragomir (ACS Poli) și Alin Dudea (Dinamo II) au evoluat încă din primul minut, în timp ce Patrick Petre (Dinamo II) a intrat pe parcursul jocului.

România a evoluat în formula: 1. Arpad Tordai – 2. Eduard Cornea, 5. Alin Dudea, 6. Antoniu Matuschka, 3. Dan Panait (cpt.) – 4. Denis Chivari, 8. Dragoș Cojocaru – 7. Sebastian Mailat, 10. Alexandru Cicâldău, 11. Vlad Dragomir – 9. David Popa. Rezerve: 12. Laurențiu Popescu, 14. Ștefan Suru, 15. Rafa Licu, 16. Nicușor Carnat, 17. Cristian Ene, 18. Patrick Petre, 19. Adrian Petre și 20. Alex Negrea.

România și Croația se vor mai întâlni încă o dată într-un meci amical, pe 21 mai, de la ora 12:00, la ViÅ¡njevac.

Naționala României formată din jucători născuți după/în 1 ianuarie 1997 antrenată de Andrei Spier debutează în noiembrie în preliminariile UEFA Under 19 EURO 2016. „Tricolorii” se află într-o grupă alături de Elveția, Feroe și Andorra, din care primele două se califică mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European.