Rapid, Oțelul și Ceahlăul au fost eliminate din Cupă. Trei echipe din Liga 4 au ajuns în 16-imi. VEZI toate rezultatele înregistrate în turul V al Cupei

Marius ANGHEL 09 Sep. 2015, 16:44 Special
Rapid, Oțelul și Ceahlăul au fost eliminate din Cupă. Trei echipe din Liga 4 au ajuns în 16-imi.** VEZI toate rezultatele înregistrate în turul V al Cupei

Turul V al Cupei României, ediția 2015-2016, a debutat ieri cu patru meciuri din totalul de 18. UTA Bătrâna Doamnă, CSM Râmnicu Vâlcea, FC Viitorul II Constanța și FC Academica Clinceni s-au calificat în turul următor după meciuri mai mult sau mai puțin spectaculoase. Ilfovenii s-au calificat cel mai greu, la loviturile de departajare. Au părăsit competiția după prima zi a acestei faze echipele Metalul Reșița, Gaz Metan Mediaș, Delta Dobrogea Tulcea și CS Afumați.

Restul partidelor, în 13 la număr dacă excludem deja calificata Bucovina Pojorâta, sunt programate să se desfășoare astăzi, de la ora 16:30.

În această fază a competiției au intrat și restul echipelor din Liga 2. Cele 36 de cluburi care joacă în aceast tur au fost împerecheate în 18 meciuri eliminatorii, conform programului de mai jos. În caz de egalitate, după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

La faza a VI-a a Cupei României, vor participa cele 18 echipe calificate din faza a V-a, plus 14 echipe din Liga 1. Aceasta este programată să aibă loc pe 22/23/24 septembrie 2015, ora 16:30.

Tragerea la sorți pentru șaisprezecimi are loc vineri

Altfel, după desfășurarea jocurilor din faza a V-a a Cupei și aflarea celor 18 calificate mai departe, la sala „Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului va avea loc, vineri, 11 septembrie, de la ora 12:00, tragerea la sorți a următorului tur al Cupei României. În „16”-imi se vor alătura și cele 14 cluburi din Liga 1.

Iată programul fazei a cincea a Cupei României, ediția 2015-2016:

9 septembrie, ora 16:30
ASA TÂRGU MUREȘ II (MS) – Metalurgistul Cugir (AB) 6-5 după loviturile de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 3-2 la penalty-uri)
Mohamed Diaby (37), Ad. Borza (90), Feketics (92) / G. Goronea (12), Șuteu (40), Iovănescu (97)
Au marcat din penalty-uri: Torok, Borza, Diaby / Piko, Goșa
Au ratat la penalty-uri: Tamaș, S. Păcurar, Feketics / Tăban, Necșulescu, I. Radu, E. Negru

DACIA UNIREA BRĂ‚ILA (BR) – FC Oțelul Galați (GL) 3-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Al. Muscă (88, 117 – pen.), Iosofache (111) / I. Miron (60)
Eliminat: C. Stoian (Oțelul, dublu galben – 105)
FCM BAIA MARE (MM) – Olimpia Satu Mare (SM) 1-0 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Balaure (104)
RAPID CFR SUCEAVA (SV) – FC Ceahlăul (NT) 3-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Jitariuc (10), M. Enciu (99), Semeghin (102) / Chitoșcă (58)
Eliminat: Masella (Ceahlăul – dublu galben – 72)
UNIREA BRÂNCENI (TR) – CS U Craiova II (DJ) 3-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
N. Bucă (26), Desculțu (94), G. Dinu (97) / D. Căpățână (38)

Atletico Vaslui (VS)SC BACĂ‚U (BC) 0-1
Pungă (43)
RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) – CS Ineu (AR) 2-0
Fl. Nanu (6 – pen.), Ad. Ungureanu (65)
Eliminat: Zaluschi (Ripensia – roșu direct – 45+1)
CS Oșorhei (BH)UNIVERSITATEA CLUJ (CJ) 1-3
Cervinschi (75) / Kovacs (42), Oct. Ursu (64), P. Popescu (77)
Flacăra Moreni (DB)CS MIOVENI (AG) 1-3
Acasandrei (82) / Năstăsie (29), A. Popa (48), Nilă (90+2)
UNIREA TĂ‚RLUNGENI (BV) – Gloria Buzău (BZ) 5-0
L. Nicolae (21, 81), Petra (37), I. Șerban (86), S. Marin (87)
CS Păulești (PH)FC BRAȘOV (BV) 2-3
A. Ciobanu (43), Butufei (84 – pen.) / Bg. Rusu (25), Ianc (29 – pen., 52)
Metaloglobus București (B)CS BALOTEȘTI (IF) 0-1
Cl. Herea (65)
ACS BERCENI (IF) – Rapid București (B) 1-0
C. Mihai (82)

8 septembrie, ora 16:30
CS Afumați (IF)FC ACADEMICA CLINCENI (IF) 5-6 după loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 3-4 la penalty-uri)
Buzea (90+4), C. Munteanu (96) / Buia (32), Kuku (106)
Au marcat din penalty-uri: Cr. Iancu, Petculescu, A. Voican / R. Barbu, R. Patriche, Buia, Dobrosavlevici
Au ratat la penalty-uri: Bg. Năstase, Cl. Tudor / Vențer

UTA BĂ‚TRÂNA DOAMNĂ‚ (AR) – Metalul Reșița (CS) 9-0
Ad. Petre (2, 56, 73), Burlă (12), Al. Lazăr (25, 86), Al. Manea (40), Cr. Costin (52), Man (84)
FC VIITORUL II (CT) – Delta Dobrogea Tulcea (TL) 5-2
Cr. Ene (11, 16, 80), I. Vînă (67 – pen.), Fl. Coman (88) / M. Jianu (29), Cl. Dragu (42)
CSM RÂMNICU VÂLCEA (VL) – Gaz Metan Mediaș (SB) 2-1
M. Staicu (89), Piscanu (90+2) / Al. Munteanu (59)

BUCOVINA POJORÂTA (SV) – FCM Dorohoi (BT)nu se dispută deoarece oaspeții s-au retras

*echipele trecute cu roșu s-au calificat în 16-imile Cupei.

REZULTATELE PRIMULUI TUR AL CUPEI ROMÂNIEI

REZULTATELE TURULUI II AL CUPEI ROMÂNIEI

REZULTATELE TURULUI III AL CUPEI ROMÂNIEI

REZULTATELE TURULUI IV AL CUPEI ROMÂNIEI

Conform art.30.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri, arbitri asistenți, observatori de arbitri, precum și observatori de joc pentru fiecare partidă.

În cazul jocurilor desfășurate într-o singură manșă, pe terenul uneia dintre echipe, cheltuielile se efectuează de clubul organizator, iar după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă se va repartiza fiecărei echipe în proporție de 50% din beneficiul net. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuielilor. Beneficiul fiecărei echipe va fi achitat în termen de cel mult 15 zile de la data disputării jocului.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF. În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform art.54, pct.2 din ROAF, la jocurile din Liga I, Liga a 2-a, și Liga a 3-a, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională), pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate cu art.54.8, pentru disputarea unui joc oficial organizatorul este obligat să asigure prezența la teren a două autosanitare, sau a unei autosanitare și a unui autoturism (pe care să fie inscripționată o cruce roșie pe fond alb).

În conformitate cu art.30.11, la jocurile care angrenează echipe din Liga a 3-a și echipe din ligile inferioare acesteia se pot efectua patru înlocuiri de jucători pe toată durata jocului. În jocurile la care participă echipe din Liga a 2-a sau Liga I se pot efectua maxim trei înlocuiri de jucători.

Asociațiile județene de fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal-București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a V-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.