Portarul Rapidului din Fetești, marcator la ambele porți în preliminariile Cupei Mondiale!

05 Jul. 2012, 20:54 Special
Portarul Rapidului din Fetești,** marcator la ambele porți în preliminariile Cupei Mondiale!

Dacă o vorbă celebră spune că „iarna nu-i ca vara”, atunci nu ar fi nimic greșit în a spune că iarba nu e ca nisipul. Și asta o știe cel mai bine portarul Iulian Gândac, în viața de zi cu zi portar la Rapid Fetești, formația ialomițeană nou promovată în Liga a 3-a după confruntarea de la baraj cu Victoria Traian și totodată portarul echipei naționale la fotbal pe plajă. Gândac a apărat în turul sezonului trecut la CS Eforie, iar după retragerea constănțenilor din campionat în pauza de iarnă, a ales să își continue activitatea în Liga a IV-a ialomițeană.

Autogol spectaculos, după un golazo în poarta Franței

Acolo, sub culorile Rapidului din Fetești, acesta a cucerit titlul de campion județean. Apoi, portarul Feteștiului a reușit cel mai bun meci al carierei. Duelul din barajul de promovare în Liga a 3-a contra campioanei județului Brăila, Victoria Traian a fost câștigat datorită lui Gândac. Acesta a reușit o evoluție impecabilă în cele 90 de minute și a apărat două penalty-uri la loviturile de departajare. Situația a stat cu totul altfel pe nisip, acolo unde rapidistul este titularul naționalei de fotbal pe plajă a României. La turneul de calificare disputat în această săptămână la Moscova, Gândac a reușit în meciul cu Franța performanța de a înscrie în ambele porți. Mai întâi a egalat la 1, cu un șut senzațional de la propria poartă. Apoi, portarul tricolorilor a marcat în proprie poartă unul dintre cele mai hilare autogoluri din istoria fotbalului pe plajă. Chiar dacă a reușit să schimbe soarta partidei, ialomițeanul nu poate fi acuzat de ratarea calificării la Campionatul Mondial, partida încheindu-se cu 7-4 în favoarea cocoșilor galici.