Oțelul pierde surprinzător, Petrolul s-a chinuit o repriză. „U” Cluj și Farul au defilat! Rezultatele și marcatorii meciurilor tur ale barajului pentru promovarea în Liga 3

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jun. 2017, 21:36 Actualizat: 19 Jun. 2017, 19:22 Special
Oțelul pierde surprinzător, Petrolul s-a chinuit o repriză. „U” Cluj și Farul au defilat!  Rezultatele și marcatorii meciurilor tur ale barajului pentru promovarea în Liga 3

Cele 42 de campioane județene, aici incluzând și câștigătoarea Ligii a 4-a București, împerecheate de Federația Română de Fotbal în 21 de meciuri vor disputa astăzi, 17 iunie, de la ora 18:00, meciurile tur ale barajului pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018. Returul e programat peste o săptămână, pe 24 iunie, de la ora 17:30.

Câștigătoarele celor 21 de meciuri ce se vor desfășura în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenul fiecărei echipe, vor promova în Liga 3. Printre aceste 42 de campioane se numără și patru echipele înființate în vara anului trecut de suporterii cluburilor de tradiție din România dispărute în ultima perioadă: Petrolul 52 Ploiești (Prahova), Suporter Club Oțelul (Galați), ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni, aka „U” Cluj (Cluj), sau Suporter Spirit Club Farul (Constanța). Acestea sunt mari favorite să promoveze.

Așa cum v-a obișnuit în fiecare an, Liga2.ro va anunța la finalul meciurilor rezultate și marcatorii meciurilor.

Altfel, Comisia Centrală a Arbitrilor a anunțat stadioanele, brigăzile de arbitri delegate și observatorii pentru meciurile tur ale barajului.

Iată programul meciurilor:

CS STREHAIA (MH) – VOINȚA SAELELE (TR)   2-4
Stadion: Orășenesc (Strehaia – Mehedinți);
Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova – Dolj);
Asistenți: Marian Truță (Băbeni – Vâlcea) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea);
Observatori: Cornel Corocan (Reșița – Caraș Severin) și Emanoil Popescu (Târgu Jiu – Gorj).

â–ºMarcatori: Claudiu Topală (43′), Costel Pontu (70′) / Cosmin Turcin (12′), Andrei Roman (65′, 76′), Daniel Sindie (66′)

PESCĂ‚RUȘUL SARICHIOI JR. (TL) – SSC FARUL CONSTANȚA (CT)   2-7
Stadion: Pescărușul (Sarichioi – Tulcea);
Arbitru: Florin Costin Dan (Chirnogi – Călărași);
Asistenți: Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galați) și Florian Alexandru Vișan (Galați);
Observatori: Marian Deaconu (Ploiești – Prahova) și Valeriu Ibris (Buzău – Buzău).

â–ºMarcatori: Radu Tomescu (6′), Emil Nanu (51′) / Alexandru Grigoraș (2′, 4′, 67′), Dorel Zaharia (22′, 88′), Ionuț Florea (37′), Ionuț Măgureanu (84′)

DENTAȘ TĂ‚RTĂ‚ȘEȘTI (DB) – PETROLUL 52 PLOIEȘTI (PH)  0-3
Stadion: Central (Răcari – Dâmbovița);
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov);
Asistenți: Ionuț Marius Bobe (Videle – Teleorman) și Ionuț Babadac (Alexandria – Teleorman);
Observatori: Corneliu Fecioru și Sorin Cojocaru (ambii din București).

â–ºMarcatori: Claudiu Tudor (47′), Jean Prunescu (69′), Nini Popescu (86′)

„ALB-NEGRU” AL STUDENȚILOR CLUJENI (CJ) – LĂ‚PUȘUL TÂRGU LĂ‚PUȘ (MM)   8-0
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);
Arbitru: Rareș George Vidican (Oradea – Bihor);
Asistenți: Andrei Nicolae Chițoiu (Timișoara – Timiș) și Casian Băla (Arad);
Observatori: Vasile Popa (Bistrița – Bistrița Năsăud) și Mihai Tira (Alba Iulia – Alba).

â–ºMarcatori: Brian Lemac (11′, 37′), Darius Hîmpea (34′), Dorin Goga (44′, 45′, 85′, 90+4′), Rareș Takacs (77′)

DIOSIG BIHARDIOSZEG (BH) – ȘOIMII LIPOVA (AR)   1-6
Stadion: Comunal (Diosig – Bihor);
Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca – Cluj);
Asistenți: Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca – Cluj) și Marius Bălan (Dej – Cluj);
Observatori: Iulian Spătaru (Timișoara – Timiș) și Teodor Biriș (Hunedoara).

â–ºMarcatori: Sebastian Zadori (13′) / Ioan Pascu (16′), Kevin Trabalka (21′, 38′, 45′, 59′, 68′)

FC AVRIG (SB) – UNIREA BASCOV (AG)   1-0
Stadion: Comunal (Avrig – Sibiu);
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov);
Asistenți: Bogdan Ioan Dragoș și Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraș – Brașov);
Observatori: Jozsef Lajos Fodor (Odorheiu Secuiesc – Harghita) și Călin Marius Orbonaș (Ilia – Hunedoara).

â–ºMarcatori: Daniel Iancu (74′)

PROGRESUL SPARTAC (B) – VOINȚA CREVEDIA (IF) 0-3
Stadion: Romprim (București);
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovita);
Observatori: Irina Mîrț și Camelia Nicolae (ambii din București).

â–ºMeciul nu s-a disputat, fiindcă echipa ilfoveană a contestat dreptul de joc al jucătorilor Frangu, Stoian și Geană, de la Progresul. Ulterior, carnetul de joc al portarului Voinței, Ungur, a dispărut din vestiarul arbitrilor, iar gazdele nici nu au avut medic la meci.

MUREȘUL RUȘII-MUNȚI (MS) – VIITORUL GHIMBAV (BV)  0-2
Stadion: Central (Rușii-Munți – Mureș);
Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud – Alba);
Asistenți: Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț – Neamț) și Florin Mihai Cosma (Piatra Neamț – Neamț);
Observatori: Augustin Căpâlnaș (Mediaș – Sibiu) și Ivan Toma (Bistrița – Bistrița Năsăud).

â–ºMarcatori: Dragoș Dumitraș (57′), Mihăiță Apetrei (90′)

CS AMARA (IL) – METALUL BUZĂ‚U (BZ)     0-4
Stadion: Comunal (Amara – Ialomița);
Arbitru: Mihai Amorăriței (Câmpina – Prahova);
Asistenți: Cosmin Vătămanu (București) și Cristian Voicu (Focșani – Vrancea);
Observatori: Ion Olteanu (București) și Adrian Matei (Berceni – Ilfov).

â–ºMarcatori: Alin Iacob (37′), Valentin Lungoci (40′, 68′), Dan Păun (86′)

CSM DUNĂ‚REA GIURGIU (GR) – AGRICOLA BORCEA (CL)    2-2
Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu);
Arbitru: Cătălin Marian Pană (București);
Asistenți: Alexandru Midvichi și Mihăiță Necula (ambii din București);
Observatori: Ioan Cristea și Victor Radu (ambii din București).

â–ºMarcatori: Antonio Matache (34′ – pen.), Alexandru Jelescu (43′) / Ilie Gață (11′), Petrică Ungureanu (56′)

PRO MUREȘUL TOPLIȚA (HR) – ACS KSE TÂRGU SECUIESC (CV)   0-3
Stadion: Municipal (Toplița – Harghita);
Arbitru: Robert Avram (Pitești – Argeș);
Asistenți: Romică Bîrdeș și Gheorghită Bălan (ambii din Pitești – Argeș);
Observatori: Ionuț Borcan (Ploiești – Prahova) și Mihail Bacescu (Brașov).

â–ºMarcatori: Robert Kurtuly (76′), Alin Babei (85′, 90′)

INTERNAȚIONAL BĂ‚LEȘTI (GJ) – TRACTORUL CETATE (DJ)   2-1
Stadion: Orășenesc (Bumbești Jiu – Gorj);
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reșița – Caraș Severin);
Asistenți: Răzvan Constantin Nistoran (Reșița – Caraș Severin) și Doru Zamfir (Slatina – Olt);
Observatori: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin – Mehedinți) și Florin Oglindoiu (Mehedinți)..

â–ºMarcatori: Nicolae Iovan (65′), Horia Sitoianu (68′) / Dorel Stoica (90+2′ – pen.)

VIITORUL DĂ‚EȘTI (VL) – AS MILCOV (OT)   0-0
Stadion: Fedeleșoiu (Dăești – Vâlcea);
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara);
Asistenți: Răzvan Mihai Dobre (Șotânga – Dâmbovița) și Gabriel Ion Cătană (Târgoviște – Dâmbovița);
Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești – Argeș) și Marian Cătănescu (Craiova – Dolj).

UNIREA 08 TĂ‚ȘNAD (SM) – DUMBRAVA GÂLGĂ‚U-ALMAȘULUI (SJ)   2-1
Stadion: Unirea (Tășnad – Satu Mare);
Arbitru: Marius Omuț (Oradea – Bihor);
Asistenți: Ioan Alexandru Corb (Oradea – Bihor) și Ciprian Fiter (Sânmartin – Bihor);
Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca – Cluj) și Viorel Vancea (Oradea – Bihor).

â–ºMarcatori: Imre Nagy (51′, 76′) / Răzvan Sabou (56′)

ACS DUMITRA (BN) – CSM BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI (SV)   0-0
Stadion: Comunal (Dumitra – Bistrița Năsăud);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare – Maramureș);
Asistenți: Cristian Nicolae Lucaci și Radu Despa (ambii din Baia Mare – Maramureș);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) și Ioan Orosfoian (Târgu Mureș – Mureș).

SĂ‚NĂ‚TATEA DARABANI (BT) – VIITORUL CURIȚA (BC)   1-0
Stadion: Orășenesc (Darabani – Botoșani);
Arbitru: Vlad Baban (Iași);
Asistenți: Adrian Vornicu (Iași) și Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamț – Neamț);
Observatori: Constantin Gheorghe și Aurel Daicu (ambii din Suceava).

â–ºMarcator: Ștefan Irimia (3′ – autogol)

VICTORIA TRAIAN (BR) – FC 2007 GÂRCENI (VS)  4-0
Stadion: Comunal Traian (Traian – Brăila);
Arbitru: Eduard Ionița (Constanța);
Asistenți: Florin Iacob și Erchian Ionus (ambii din Constanța);
Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galați) și Daniel Țiclea (Buzău).

â–ºMarcatori: Marius Barbu (5′, 39′, 75′), Cristian Ciocan (87′)

UNIREA MIRCEȘTI (IS) – SC OȚELUL GALAȚI (GL) 1-0
Stadion: Comunal Mircești (Iugani – Iași);
Arbitru: Sergiu Mavriche (Bacău);
Asistenți: George Marian Fridl (Comănești – Bacău) și George Bogdan Duță (Bacău);
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) și Ioan Mironaș (Piatra Neamț – Neamț).

â–ºMarcator: Dragoș Dragotă (35′)

TEIUL POIANA TEIULUI (NT) – CSM FOCȘANI 2007 (VN)   1-2
Stadion: Cimentul (Bicaz – Neamț);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș – Mureș);
Asistenți: Ciprian Iovu și Iulian Cătălin Brînză (ambii din Botoșani);
Observatori: Victor Stanisteanu (Buzău) și Ionel Munteanu (Bacău).

â–ºMarcatori: Ciprian Severin (76′) / Cosmin Pasăre (29′), Remus Popa (83′)

VIITORUL CARANSEBEȘ (CS) – ȘURIANU 1945 SEBEȘ (AB)  1-2
Stadion: CFR (Caransebeș – Caraș Severin);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj – Timiș)și Patricia Samsudean (Timișoara – Timiș);
Observatori: Nicolae Grigorescu și Romeo Malac (ambii din Timișoara – Timiș).

â–ºMarcatori: Dan Șandru (68′) / Cristian Bălaș (71′), Paul Muntean (80′)

INTER PETRILA (HD) – ACS GHIRODA (TM)  1-2
Stadion: Parângul Lonea (Petrila – Hunedoara);
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea);
Asistenți: Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea) și Iulian Szekely (Cluj-Napoca – Cluj);
Observatori: Dan Monea (Aiud – Alba) și Vasile Rad (Arad).

â–ºMarcatori: Cosmin Mancaș (90+3′ – autogol) / Alexandru Baranyi (42′), Emanuel Pătrașcu (53′) 


 

AICI poți citi Regulamentul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018

Campioanele județene din Liga 4:

Alba: Șurianu 1945 Sebeș
Arad: Șoimii Lipova
Argeș: Unirea Bascov
Bacău: Viitorul Curița
Bihor: CS Diosig Bihardioszeg
Bistrița-Năsăud: ACS Dumitra
Botoșani: Sănătatea Darabani
Brașov: Viitorul Ghimbav
Brăila: Victoria Traian
București: Progresul Spartac
Buzău: Metalul Buzău
Caraș-Severin: Viitorul Caransebeș
Călărași: Agricola Borcea
Cluj: ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni
Constanța: Suporter Spirit Club Farul Constanța
Covasna: ASCS KSE Târgu Secuiesc
Dâmbovița: Dentaș Tărtășești
Dolj: Tractorul Cetate*
Galați: Suporter Club Oțelul Galați
Giurgiu: CSM Dunărea Giurgiu
Gorj: Internațional Bălești
Harghita: PROMureșul Toplița
Hunedoara: Inter Petrila
Ialomița: CS Amara
Iași: Unirea Mircești
Ilfov: Voința Crevedia*
Maramureș: FC Lăpușul Târgu Lăpuș
Mehedinți: CS Strehaia
Mureș: AS Mureșul Rușii-Munți
Neamț: Teiul Poiana Teiului
Olt: AS Milcov
Prahova: ACS Petrolul 52 Ploiești
Satu Mare: Unirea 08 Tășnad
Sălaj: CS Dumbrava Gâlgău-Almașului
Sibiu: FC Avrig
Suceava: CSM Bucovina Rădăuți
Teleorman: Voința Saelele
Timiș: ACS Ghiroda
Tulcea: Pescărușul Sarichioi
Vaslui: FC 2007 Gârceni
Vâlcea: Viitorul Dăești
Vrancea: CSM Focșani 2007

*Tractorul Cetate și Voința Crevedia au fost campioane județene și sezonul trecut, însă au pierdut barajul de promovare.

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jun. 2017, 21:36 Actualizat: 19 Jun. 2017, 19:22 Special
Pe aceeași temă