OFICIAL | 74 de cluburi s-au înscris în noul sezon al Ligii 3, ediția 2015-2016. Toate nou-promovatele au confirmat participarea. Slobozia și Slatina sunt pe lista de unde au dispărut alte trei echipe

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Jul. 2015, 13:16 Actualizat: 22 Jul. 2015, 13:51 Special
  • Ziua de 20 iulie 2015 a fost termenul limită de înscriere și în viitorul sezon al Ligii a 3-a, ediția 2015-2016, nu numai pentru cel de Liga 2. 75 de cluburi care au supraviețuit în acest eșalon în campionatul recent încheiat plus echipele venite din Liga a 4-a (54 + 21) ar fi trebuit, în mod normal, să facă acest lucru în timp util, însă pe adresa Departamentului de Competiții au venit doar 72 de cereri (fără CSC Sânmartin, FCM Târgoviște și Știința Turceni). Totuși, numărul cluburilor care s-au înscris în viitorul campionat al Ligii 3 se ridică la 74 după ce Unirea Slobozia și FC Olt Slatina, retrase în timpul ultimului sezon al Ligii 2, au depus și ele documentația necesară.

 

Federația Română de Fotbal a anunțat astăzi, 22 iulie, pe site-ul oficial, cluburile care s-au înscris în noul sezon al Ligii 3, specificând că pe această listă se regăsesc și toate cele 21 de echipe care au promovat în urma barajului de accedere în Liga a 3-a din Liga a 4-a. De pe lista celor 74 de echipe înscrise lipsesc CSC Sânmartin, FCM Târgoviște și Știința Turceni, cluburi care în sezonul trecut au terminat pe poziții care le permiteau participarea în ediția actuală de campionat. Totuși, în rândul echipelor înscrise se află și două cluburi care s-au retras în timpul sezonului precedent al Ligii a 2-a: Unirea 04 Slobozia și FC Olt Slatina.

Noul sezon al Ligii a 3-a, ediția 2015-2016, va debuta pe 28 și 29 august 2015.

Iată cluburile care s-au înscris în noul campionat al Ligii 3, ediția 2015-2016:

1. ACF Metalurgistul Cugir 1939       
2. ACS ASU Politehnica Timișoara*       
3. ACS Atletico Vaslui*           
4. ACS Bucovina Rădăuți           
5. ACS Callatis 2012 Mangalia       
6. ACS FC Delta Dobrogea Tulcea       
7. ACS Gloria Popești Leordeni       
8. ACS Industria Galda           
9. ACS Inter Dorohoi*           
10. ACS Înainte Modelu           
11. ACS Luceafărul Bălan*
12. ACS Olimpia Râmnicu Sărat*     
13. ACS Performanța Ighiu*          
14. ACS Podari               
15. ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe   
16. ACS Sporting Turnu*        
17. ACS Urban Titu               
18. ACS Viitorul Domnești           
19. ACS Viitorul Municipal Craiova       
20. ACSM Oltenița*            
21. ACSM Sighetu Marmației       
22. ACSO Filiași               
23. AFC Arieșul 1907 Turda           
24. AFC Hărman*              
25. AFC Metalosport Galați           
26. AFC Odorheiu Secuiesc*           
27. AFC Unirea 04 Slobozia**     
28. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc   
29. AS FC Aninoasa*             
30. AS Voința Snagov           
31. ASC Juventus București           
32. ASF Comuna Recea*          
33. CNS Cetate Deva*           
34. CS Aerostar Bacău           
35. CS Afumați               
36. CS Atletic Bradu               
37. CS Concordia Chiajna II           
38. CS FC Hunedoara
39. CS FC Zagon
40. CS FC Zalău
41. CS Iernut
42. CS Ineu
43. CS Inter Clinceni
44. CS Luceafărul Oradea*
45. CS Măgura Cisnădie*
46. CS Millenium Giarmata
47. CS Minerul Motru 2008
48. CS Național Sebiș
49. CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
50. CS Oșorhei
51. CS Panciu*
52. CS Pandurii Lignitul II Târgu Jiu
53. CS Petrolistul Boldești*
54. CS Sănătatea Servicii Publice Cluj Napoca
55. CS Speranța Răucești*
56. CS Sporting Liești
57. CS Sporting Roșiori 2008
58. CS Sportul Vișina Nouă
59. CS Ștefănești
60. CS Știința Miroslava
61. CS Tunari
62. CS Universitatea Craiova II SA*
63. CS Unirea Jucu
64. CS Vulturii 2009 Lugoj
65. CSM Avântul Reghin
66. CSM Pașcani
67. FC Cetatea Târgu Neamț
68. FC Olt Slatina**
69. FC Viitorul II SA*
70. SC Dinamo 1948 II SA
71. SC FC Metaloglobus București
72. SC FC Voluntari II*
73. SCM Petrotub Roman
74. SCM Pitești


 

Echipele care au retrogradat din Liga a 3-a în sezonul recent încheiat și care nu se vor mai regăsi în noul campionat: Ceahlăul II Piatra Neamț (cel mai slab loc 12 din Liga 3), FC Păpăuți (exclusă în tur)(ambele din Seria I), Viitorul Axintele (retrasă în retur), Oțelul II Galați (retrasă în pauza de iarnă)(ambele din Seria II), FCM Târgoviște (loc 10 în Seria III, nu s-a înscris în noul campionat), CN Dinicu Golescu Câmpulung (loc 13), AFC Astra II (loc 14)(toate trei din Seria III), Știința Turceni (locul 10 în Seria IV, nu s-a înscris în noul campionat), Minerul Mehedinți (exclusă în retur)(ambele din Seria IV), CSC Sânmartin (loc 6 în Seria V, nu s-a înscris în noul campionat), FC Gloria Progresul (loc 13, retrogradată la „masa-verde” datorită depunctărilor acumulate din cauza litigiilor, i-a luat locul echipei Sănătatea Cluj, retrogradată pe teren) și Unirea Dej (loc 14)(ambele din Seria V).

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Jul. 2015, 13:16 Actualizat: 22 Jul. 2015, 13:51 Special
Pe aceeași temă