Lotul echipei naționale U17 pentru grupa de calificare la Turul de Elită al Campionatului European

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Oct. 2016, 15:27 Actualizat: 24 Oct. 2016, 15:28 Juniori
Lotul echipei naționale U17  pentru grupa de calificare la Turul de Elită al Campionatului European

Selecționerul echipei naționale de fotbal sub 17 ani a României, Gabriel Manolache, a anunțat, luni, lotul final de 18 jucători cu care va aborda turneul de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European de anul viitor, notează site-ul FRF.ro.

România va găzdui, în perioada 25-30 octombrie, meciurile grupei a șasea de calificare, din care mai fac parte Austria, Anglia și Azerbaijan, toate meciurile României fiind programate pe terenul de iarbă al Centrului Național de Fotbal Buftea.

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune cinci dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită). Clasamentul reprezentativelor de pe poziția a treia va fi întocmit pe baza rezultatelor pe care aceste echipe le vor obține cu formațiile de pe locurile 1 și 2.

Iată programul integral al grupei a șasea:

Marți, 25 octombrie 2016
România – Austria, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Anglia – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Joi, 27 octombrie 2016
Anglia – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Duminică, 30 octombrie 2016
Azerbaidjan – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Anglia, ora 15:00, stadionul „Anghel Iordănescu”, Voluntari

Lotul final de 18 jucători cuprinde patru jucători care evoluează în străinătate. Este vorba de Ricardo Farcaș (Ajax), Mihael Onișa (Virtus Entella), Alexandru Gologan (Getafe) și Dennis Politic (Bolton), toți patru fiind mijlocași.

Iată componența lotului final:

portari:
Andrei David Cristea – 09.01.2000 – Gaz Metan Mediaș
Teodor Axinte – 02.02.2000 – CSM Poli Iași

fundași:
Alexandru Sabangeanu – 12.10.2000 – FC Viitorul
Antonio Manolache – 30.01.2000 – Tricolor11 Timișoara
Darius Constantin Țieranu – 16.05.2000 – Tricolor11 Timișoara
Călin Radu Jurj – 03.08.2000 – Tricolor11 Timișoara
Carlos Daniel Scarlat – 29.07.2000 – Tricolor11 Târgu Mureș

mijlocași:
Ricardo Farcaș – 24.06.2000 – Ajax Amsterdam
Vladimir Screciu – 13.01.2000 – CS U Craiova
Denis Andrei Casian – 02.01.2000 – Tricolor11 Timișoara
Mihael Alexandru Onișa – 15.03.2000 – Virtus Entella
Radu Ioan Chiriac – 04.01.2000 – ACS FC Dănuț Coman
Dennis Politic – 05.03.2000 – Bolton Wanderers
Alexandru Gologan – 20.04.2000 – Getafe

atacanți:
Antonio Sefer – 22.04.2000 – Tricolor11 Timișoara
Cosmin Constantin Tucaliuc – 13.05.2000 – FC Viitorul
Vlad Antonio Chera – 06.06.2000 – Tricolor11 Timișoara
Iulian Ilie – 21.02.2001 – Tricolor11 Timișoara

Articol scris de Andrei IONAȘCU (Mediafax)
Foto: FRF

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Oct. 2016, 15:27 Actualizat: 24 Oct. 2016, 15:28 Juniori
Pe aceeași temă