FRF a stabilit componența seriilor pentru Liga Elitelor U19 și U17

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Oct. 2017, 13:10 Actualizat: 10 Oct. 2017, 13:13 Juniori
FRF a stabilit componența seriilor pentru  Liga Elitelor U19 și U17

La finalul săptămânii trecute, duminică, s-au aflat toate câștigătoarele fazei preliminare a Ligii Elitelor, la categoriile de vârstă Under 19 și Under 17,  astfel că Federația Română de Fotbal a anunțat componența etapei următoare a competiției organizate pentru juniori.

Etapa preliminară a sezonului 2017-2018 din cadrul competițiilor de juniori U19 și U17 a ajuns la final duminică. În urma rezultatelor consemnate în cele 19 serii ale fazei preliminare disputate la cele două categorii de vârstă, câștigătoarele fiecărei serii s-au calificat în etapa regulară a competiției Liga Elitelor, în timp ce ocupantele următoarelor locuri vor evolua în etapa regulară a Campionatului Național, anunță frf.ro.

Celor 19 cluburi calificate în Liga Elitelor li s-a alăturat echipa Centrului Național de Pregătire Târgu Mureș, acestea fiind împărțite în două serii, Est și Vest, după cum urmează:

LIGA ELITELOR U19

Seria Est: Concordia Chiajna, Dinamo, Viitorul, Dunărea Călărași, Juventus București, FC Voluntari, Viitorul Argeș Alexandru Duminică, CSS Târgoviște, CSM Poli Iași, LPS Iași;

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timișoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș, CFR Cluj, Academia Gică Popescu, AFK Csikszereda I, AFC Hermannstadt, CSM Școlar Reșița, CSȘ 2 Baia Mare.

LIGA ELITELOR U17

Seria Est: Concordia Chiajna, Dinamo, Viitorul, Dunărea Călărași, Juventus București, Regal Sport Ferdinand I, Petrosport Ploiești, Steagu Roșu Brașov, LPS Piatra Neamț, Sporting Juniorul Vaslui;

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timișoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Național de Pregătire Târgu Mureș, Viitorul Mihai Georgescu, CS U Craiova, ASA Târgu Mureș, FC Star Sport Argeș, CSS Drobeta Turnu Severin, FC UTA Arad.


 

Echipele rămase din etapa preliminară a competițiilor de juniori U19 și U17 din sezonul 2017-2018 vor continua în etapa regulară a Campionatului Național, în care au fost împărțite în zece serii, după cum urmează:

CAMPIONATUL NAȚIONAL U19

Seria 1: AFC Botoșani, Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, Știința Miroslava, LPS Piatra Neamț, Sporting Juniorul Vaslui;

Seria 2: Suporter Club Oțelul Galați, Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, AFC Astra, CSM Ploiești, Petrolul 52;

Seria 3: FCSB, Sportul Snagov, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, Progresul Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, Unirea Slobozia, FC Metaloglobus;

Seria 4: ACS Sport Team, ACS Pro Team, CSA Steaua, Dunărea Giurgiu, Victoria București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, GSA Nucet, CS Balotești, Regal Sport Ferdinand I;

Seria 5: Fotbal Club Argeș, Chindia Târgoviște, CN Dinicu Golescu, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, Hidro Râmnicu Vâlcea, Petrosport Ploiești, FC Star Sport Argeș;

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN Gib Mihăescu Drăgășani, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, CFR Romgaz Craiova, Dinamyk Craiova, Pandurii Lignitul Târgu Jiu, CS U Craiova;

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CFR Simeria, CSS Drobeta Turnu Severin;

Seria 8: Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, Unirea Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureș, UTA Arad;

Seria 9: Gloria Junior, LPS Bistrița, ACS FC Kiss 2015, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, Viitorul Mihai Georgescu, ASA Târgu Mureș;

Seria 10: AFK Csikszereda 2, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, AFC Odorheiu Secuiesc, LT Lucian Blaga Reghin, Colțea Brașov, Steagu Roșu Brașov;

CAMPIONATUL NAȚIONAL U17

Seria 1: AFC Botoșani, ACS Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, CS Știința Miroslava, CSM Poli Iași, LPS Iași

Seria 2: ACS Suporter Club Oțelul Galați, ACS Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, ASCM Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, AFC Astra, CSM Ploiești, FC Petrolul 52

Seria 3: SC FC FCSB SA, CS Sportul Snagov SA, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, AFC Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, AFC Unirea 04 Slobozia, FC Metaloglobus

Seria 4: ACS Sport Team, ACS Pro Team, CSA Steaua, ACSM Dunărea Giurgiu, ACS Victoria 2010 București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, GSA Nucet, CS Balotești, FC Voluntari I

Seria 5: Fotbal Club Argeș, Chindia Târgoviște, CN Dinicu Golescu, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, CS Hidro Râmnicu Vâlcea, CSS Târgoviște, Viitorul Argeș Alexandru Duminică

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN Gib Mihăescu Drăgășani, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, ACS CFR Romgaz Craiova, CS Dinamyk Craiova, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, Academia Gică Popescu

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, ACS Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CS CFR Simeria, CSM Școlar Reșița

Seria 8: CSM Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, ACS Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureș, CFR 1907 Cluj

Seria 9: AFC Gloria Junior, LPS Bistrița, ACS FC Kiss 2015, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, CSS 2 Baia Mare, AFK Csikszereda I

Seria 10: AFK Csikszereda 2, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, AFC Odorheiu Secuiesc, LT Lucian Blaga Reghin, Colțea 1920 Brașov, AFC Hermannstadt


 

Programul celor două competiții, Liga Elitelor și Campionatul Național, va fi publicat pe site-ul FRFotbal.ro, în cursul zilei de 9 octombrie 2017, în secțiunile aferente fiecărei competiții în parte, atât pentru categoria de vârstă U19, cât și pentru U17.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Oct. 2017, 13:10 Actualizat: 10 Oct. 2017, 13:13 Juniori
Pe aceeași temă