Câștigătorii „Talent Cup” se decid în ultimele două meciuri!

18 Aug. 2011, 15:21 Juniori

A doua zi a celui mai puternic turneu amical organizat anul acesta în România la nivelul copiilor și juniorilor, „Talent Cup” U17, a adus față în față, în primul meci, cele două învingătoare a zilei inaugurale, Academia Hagi și Kashima Antlers. Meciul s-a terminat la egalitate, 0-0, lasănd astfel deschisă lupta pentru cucerirea titlului.

După ce în prima partidă a învins la scor de neprezentare Inter Milano, întâlnirea cu japonezii de la Kashima Antlers a fost mult mai echilibrată, drept dovată și puține ocazii de pe durata timpului regulamentar de joc. Prima situație de gol a venit târziu, în minutul 46, când constănțeanul Vînă a șutat din 16 metri, însă portarul Suka a reținut.

În cea de-a doua repriză, Kashima (48) a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Ueno, dar și de această dată goalkeeperul și-a făcut treaba și a prins excelent. În dreptul Academiei Hagi, Puțanu (58) și-a încercat norocul, dar fără succes.

Lovitura de grație putea fi dată totuși în ce de-al patrulea minut de prelungiri prin brazilianul contănțenilor, Luiz Carlos, care a reluat milimetric pe lângă bară din centrarea lui Bălașa.

Academia Hagi: Șerban – Bălașa, Țîru, Puțanu, Mitache – Nikolov, Boitoș (31 Vasile; 73 Tănase), Iancu (65 Ciochină) – Mihai (31 Păiuș), Farin (38 Luiz Carlos), Vînă;
Antrenor: Cristian Cămui

Kashima Antlers: Suka – K. Tobita, Ueno, R. Suzuki, Tokuno – T. Tobita, Hashimoto, Komiyama (58 Kiyonaga) – A. Suzuki (76 Saito), Nakagawa, Miyauchi. Au mai jucat: Onose, Saito, Kiyonaga, Okada.
Antrenor: Joaquim Ferreira Da Filho

Real Madrid, peste Inter

Al doilea meci al zilei a avut loc între învinsele zilei de debut, Real Madrid și Inter Milano. Din dorința de a acumula primele 3 puncte, cele două echipe au oferit un meci extrem de spectaculos, cu multe goluri, scorul final, 4-2, spunând totul. În prima repriză italienii au înscris de trei ori, însă Real Madrid a intrat la cabine în avantaj. Gaetano Monachello (17) a deschis scorul pentru Inter, însă autogolurile lui Nicolo Amoruso (26) și Marco Radaelli (32) au făcut 2-1 pentru spanioli. Inter a egalat prin același Gaetano Monachello (71), însă Real s-a dovedit în final mai bună prin cele două reușite ale lui Rodriguez Martinez (77 – penalty) și Roige Rodriguez (80).