Academia Hagi a învins Inter Milano în primul meci de la „Talent Cup”

17 Aug. 2011, 16:44 Juniori

Ieri seară, Academia Hagi a debutat, pe stadionul „Farul” în cel mai puternic turneu amical organizat anul acesta în România la nivelul copiilor și juniorilor, „Talent Cup” U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 1994). Echipa patronată de Gheorghe Hagi a zdrobit Inter Milano cu 3-0, clasându-se la finalul zilei pe prima poziție e grupei, peste Real Madrid.

Academia Hagi a reușit deschiderea scorului în minutul 23, atunci când Răzvan Ciochină a înscris din apropiere, după ce Păiuș a insistat la o minge în colțul careului mic. În sistemul de joc 4-3-3, constănțenii au dominat mijlocul terenului și au ținut Interul sub presiune în majoritatea timpului. Nikolov a lovit bara (42), Vînă (52) a trimis peste poartă din poziție ideală, iar Iancu a fost anticipat de portar după un șut puternic de la 25m, înainte ca inevitabilul să se producă. În minutul 67, românii au majorat scorul prin lovitura de cap a lui Bogdan Țîru.

Scorul final a fost stabilit cu cinci minute înainte de final prin nou-intratul Robert Hodorogea. Acesta a reluat spectaculos din voleu o minge venită din cornerul executat de Vînă.

Academia Hagi: Șerban – Babu (41 Bălașa), Țîru, Puțanu (77 Hodorogea), Mitache (77 Teodorof) – Nikolov (68 Tănase), Boitoș (72 Vasile), Iancu (72 Farin) – Vînă, Ciochină (41 Luiz Carlos), Păiuș (41 Mihai)
Antrenor: Cristian Cămui
Inter Milano: Dalle Vedove – Guglielmotti (72 Djuno), Marini, Amoruso (50 Gabbianelli), Scappi (41 Monachello) – Pasa (41 Del Piero), Sarina (50 Radaelli), Ferrara (72 Parlato) – Bangoura, Colombi (50 Martinelli), Ntow.
Antrenor: Sergio Zanetti

Japonezii au învins Real Madrid

În cel de-al doilea meci al zilei, Real Madrid a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Kashima Antlers. Succesul niponilor a fost datorat reușitelor lui Ayumi Suzuki ( minutul 4, șut direct în vinclu de la 25 de metri) și a lui Takeru Kiyonaga (minutul 61, lovitură de cap din centrul careului), pentru spanioli golul de onoare fiind înscris de Ivan Garcia (80+1). Real Madrid a irosit o lovitură de pedeapsă în minutl 79, Benavente trimițând în bară.