![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis, astăzi, la întrunirea de la Casa Fotbalului ca jocul din prima etapă al Ligii a II-a , Seria 1, dintre Gloria Buzău și FC Botoșani să se omologheze cu scorul de 3-0 în favoarea formației oaspete. Buzoienii au pierdut meciul, deoarece la data disputării meciului, echipa se afla sub sancțiunea de neprogramare, dată de CNSL în urma neachitării obligațiilor financiare către proprii jucători.
Â
Totodată, jocul din prima etapă a Ligii a III-a, Seria a 3-a, dintre Adunații Copăceni și Filipeștii de Pădure se omologhează cu 3-0 în favoarea formației prahovene. Astfel, Filipeștii de Pădure câștigă cele trei puncte după ce echipa gazdă nu s-a prezentat la terenul de joc. Gruparea din Adunații Copăceni a fost sancționată și cu o penalitate sportivă de 1.000 lei.
Â