![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Pe ordinea de zi a ședinței Comitetului Executiv al FRF de ieri s-a aflat și referatul Comisiei pentru Fair-Play a FRF. Evaluând rapoartele întocmite de observatorii federali în sezonul competițional 2008-2009, comisia în cauză a stabilit cluburile, antrenorii și fotbaliștii care vor primi Trofeul Fair-Play pentru sezonul recent încheiat. În al doilea eșalon au fost desemnați câștigători ai trofeului antrenorii Deltei Tulcea, Constantin Gache, respectiv al celor de la Internațional, Ștefan Stoica.
Â
Tot în al doilea eșalon au mai fost acordate trofee și echipelor. Astfel, Ceahlăul Piatra Neamț și Unirea Alba Iulia au fost cluburile recompensate de FRF.
Â
Iată mai jos lista completă a premianților:
Â
LIGA I: Unirea Urziceni
Â
LIGA A II-A, SERIA 1: FC Ceahlăul Piatra Neamț
Â
LIGA A II-A, SERIA A 2-A: FC Unirea Alba Iulia
Â
LIGA A III-A: CSM Focșani (seria 1), FC Steaua 2 București (seria a 2-a), CS Victoria Bod (seria a 3-a), FC Argeș 2 (seria a 4-a), CS Fortuna Covaci (seria a 5-a) și FC Baia Mare (seria a 6-a)
Â
ANTRENORI: Cristian Pustai (CS Gaz Metan Mediaș) – Liga I, Constantin Gache (FC Delta Tulcea) și Ștefan Stoica (FC Internațional Curtea de Argeș) – Liga a II-a
Â
SPORTIVI: Costin Lazăr (FC Rapid București)
Â
Â
Articol scris de Mihai Andrieș