EXCLUSIV | Componența celor cinci serii ale Ligii 3. 74 de echipe, posibil 75, vor participa în noul sezon care începe pe 2 și 3 septembrie

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Aug. 2016, 19:12 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:41 Special
EXCLUSIV | Componența celor cinci serii ale Ligii 3.  74 de echipe, posibil 75, vor participa în noul sezon care începe pe 2 și 3 septembrie

Astăzi, 25 august, la Casa Fotbalului, Federația Română de Fotbal a anunțat, cu aproape o săptămână și jumătate înainte de startul noului sezon (2/3 septembrie), cele 74 de echipe care s-au înscris și au fost admise să participe în campionatul Ligii 3. Există posibilitatea ca luni sau marți o a 75-a echipă să fie primită în Liga 3, în speță Farul Constanța, totul depinzând de declararea sau nu a falimentului clubului de la malul mării.

Totodată, astăzi, au fost prezentate și cele cinci serii care compun noul campionat al Ligii 3, iar apoi s-a tras la sorți și calendarului competițional.

Seriile I, a III-a, a IV-a și a V-a sunt compuse din câte 15 echipe, iar programul a fost stabilit după tabelul de Berger 16, în timp ce Seria a II-a are în alcătuire în acest moment 14 echipe, dar ar putea avea tot 15 dacă va fi acceptată în campionat și Farul Constanța. Pentru Seria a II-a s-au tras două variante de program, prima pe un tabel de Berger de 14 echipe, iar a doua pe un tabel de Berger de 16 echipe, în funcție de situația Farului.

La finalul campionatului Ligii 3 prima clasată din fiecare serie va promova în Liga 2, în timp ce de retrogradat în Liga 4 o vor face echipele clasate pe locurile 13, 14 și 15 din fiecare serie și cel mai slab loc 12.

În cele cinci serii putem constata că s-au înscris 16 echipe din cele 21 care au câștigat barajul de promovare în Liga 3, 5 cluburi din Liga 1 au decis să-și înscrie  echipe satelit în al treilea campionat al țării, 2 cluburi din Liga 2 și-au făcut și ele echipe secunde, în timp ce din categoria Liga Elitelor s-a înscris doar Unirea 1924 Alba Iulia. Restul cluburilor participante în Liga 3 au evoluat și sezonul trecut în acest campionat.

Până la mijlocul săptămânii viitoare, FRF așteaptă în continuare cereri din partea cluburilor care doresc să-și desfășoare meciurile pe teren propriu vineri, nu sâmbătă, atunci când e data oficială a meciurilor din Liga 3. Cererile trebuie să fie bine motivate (pe acel teren urmează să joace în același timp și alte echipe, formația secundă, de juniori sau Elită) sau să fie susținute de avizul AJF din județul respectiv.

Mai jos, Liga2.ro vă prezintă componența celor cinci serii ale Ligii 3, ediția 2016/2017:

SERIA I

Avântul Valea Mărului
Sportul Chiscani
Olimpic Cetate Râșnov

SC Bacău
Olimpia Râmnicu Sărat
Știința Miroslava
CSM Roman
Metalosport Galați
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Sporting Liești
Aerostar Bacău
CSM Pașcani
Atletico Vaslui
AFC Odorheiu Secuiesc
AFC Hărman

PROGRAMUL TURULUI SERIEI I

SERIA a II-a

Arsenal Malu
Axiopolis Sport Cernavodă

Delta Dobrogea Tulcea
Metaloglobus București
Unirea Slobozia
Viitorul Domnești
Înainte Modelu
Petrolistul Boldești
FC Viitorul II
Dinamo II
CSM Oltenița
CS Tunari
Gloria Popești Leordeni
Astra II
Farul Constanța*

* La momentul tragerii programului Ligii 3, Farul nu a fost introdusă ca echipă activă în Seria a II-a. S-a tras însă și o variantă de program cu Farul în campionat, ca rezervă în cazul în care gruparea constănțeană va demonstra până marți cel târziu că își poate continua activitatea.

PROGRAMUL TURULUI SERIEI a II-a

SERIA a III-a

Flacăra Moreni
FCM Alexandria
ACS Șirineasa

SCM Pitești
FC Voluntari II
Concordia Chiajna II
Sporting Roșiori
Atletic Bradu
CS Podari
FC Aninoasa
CS U Craiova II
Urban Titu
ACSO Filiași
Steaua București II
CS Mioveni II

PROGRAMUL TURULUI SERIEI a III-a

SERIA a IV-a

CSM Școlar Reșița
Ripensia Timișoara
Gloria Lunca-Teuz Cermei

Performanța Ighiu
Industria Galda
Național Sebiș
CNS Cetate Deva
Pandurii Târgu Jiu II
CSM Lugoj
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Millenium Giarmata
ACS Poli Timișoara II
UTA Bătrâna Doamnă II

Unirea 1924 Alba Iulia

Mureșul Vințu de Jos – s-a retras

Noul PROGRAM AL TURULUI SERIEI a IV-a

SERIA a V-a

ACS Comunal Recolta Dorolț
Viitorul Ulmeni
AFC Hermannstadt
FC Bistrița

Avântul Reghin
Metalurgistul Cugir
Unirea Jucu
Sănătatea Cluj
ACS Comuna Recea
CS Iernut
CS Oșorhei
Unirea Dej
FC Zalău
Gaz Metan Mediaș II
ASA Târgu Mureș II

PROGRAMUL TURULUI SERIEI a V-a

* Echipele trecute cu albastru sunt nou-promovate din Liga 4
* Echipele trecute cu vișiniu sunt echipe satelit ale cluburilor din Liga 1 sau 2 înscrise la invitația FRF

* Unirea 1924 Alba Iulia e singura echipă din Liga Elitelor care a dorit să se înscrie la Liga 3

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: FB FC Steaua București

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 25 Aug. 2016, 19:12 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:41 Special
Pe aceeași temă