Ceahlăul are 10 meciuri la dispoziție să repare ceea ce a stricat într-un sezon întreg. Vezi clasamentul și programul play-out-ului Seriei I

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2016, 14:08 Actualizat: 02 Apr. 2016, 14:09 Special

Odată cu desfășurarea meciurilor ultimei etape a returului sezonului regulat al Ligii 2, ediția 2015-2016, s-a tras linie și am aflat cu exactitate echipele care merg în play-off, cele care merg în play-out și cine retrogradează direct. Astfel, Rapid București, Dunărea Călărași, Dacia Unirea Brăila, Farul Constanța, FC Academica Clinceni și SC Bacău se vor bate pentru promovare, în timp ce ACS Berceni, Gloria Buzău, CS Balotești, Rapid CFR Suceava, Bucovina Pojorâta și Ceahlăul Piatra Neamț se vor lupta pentru menținerea în eșalonul secund. FC Oțelul este marea perdantă a Seriei I, deoarece s-a clasat pe ultima poziție și a retrogradat direct în Liga 3, acolo unde nu va mai apuca să joace, deoarece pe 1 aprilie și-a aflat soarta, și nu e păcăleală. Campioana României din 2011 a intrat în proces de faliment și se va desființa.

Cu Oțelul retrogradată, situația în clasament a echipelor calificate în play-off și play-out se va modifica puțin. Rezultatele înregistrate cu echipa gălățeană în turul și returul sezonului regulat se vor scădea, iar punctele rămase vor fi împărțite în două. În urma acestei împărțiri, vor exista cluburi care vor avea puncte cu virgulă, astfel că vor beneficia de o rotunjire cu 0,5 în sus (exemplu: 21/2=10,5+0,5=11). Acest avantaj primit acum va dezavantaja beneficiarele la final de sezon în situația în care va termina la egalitate cu o echipă care acum a început cu un punctaj rotund, neajustat în plus.

Liga2.ro a făcut calculele în Seria I a Ligii 2 și mai jos vă arată clasamentul cu care se va intra în play-out, cât și noul program.

CITEȘTE Regulamentul de organizare și desfășurare a play-off-ului și play-out-ului Ligii 2, ediția 2015-2016

Rezultatele etapei a 26-a, ultima a returului:

1 aprilie, ora 18:00
Rapid București – ACS Berceni 1-1
Morar (82) / C. Mihai (80)
2 aprilie, ora 11:00
Farul Constanța – Gloria Buzău 2-0
S. Chițu (18), C. Neagu (30)
Ceahlăul Piatra Neamț – CS Balotești 0-1
Cl. Herea (38)
FC Academica Clinceni – SC Bacău 0-0
Dunărea Călărași – Rapid CFR Suceava 3-1

Dănilă (43 – autogol), V. Balint (60), Kanda (75) / Boiciuc (14)
Dacia Unirea Brăila – Bucovina Pojorâta 2-0
Onofraș (32), Pușcașu (85)
Oțelul Galați a stat.

Clasament Seria I după terminarea sezonului regulat:

1. Rapid București               24    16    6    2    43-10    54 pct.
2. Dunărea Călărași            24    15    7    2    50-13    52
3. Dacia Unirea Brăila          24    13    5    6    30-19    44
4. Farul Constanța              24    13    5    6    46-30    44

5. FC Academica Clinceni     24    13    4    7    45-23    43
6. SC Bacău                         24    11    3    10    28-28    36


7. ACS Berceni                       24    9    7    8    32-35    34
8. Gloria Buzău                      24    9    4    11    23-39    31
9. CS Balotești                     24    6    8    10    23-30    26
10. Rapid CFR Suceava            24    6    7    11    22-36    25
11. Bucovina Pojorâta            24    3    8    13    28-50    17
12. Ceahlăul Piatra Neamț      24    3    5    16    14-40    14


13. Oțelul Galați                     24    3    3    18    12-43    12

 

Clasament Seria I după terminarea sezonului regulat, cu rezultatele Oțelului scăzute:

1. Rapid București        22    15    5    2    40-10    50 pct.
2. Dunărea Călărași        22    13    7    2    46-12    46
3. Dacia Unirea Brăila        22    12    5    5    29-18    41
4. Farul Constanța        22    11    5    6    40-28    38
5. FC Academica Clinceni    22    11    4    7    41-23    37
6. SC Bacău            22    9    3    10    24-28    30


7. ACS Berceni        22    7    7    8    27-33    28
8. Gloria Buzău        22    7    4    11    19-38    25
9. Rapid CFR Suceava    22    5    7    10    21-33    22
10. CS Balotești        22    5    7    10    20-30    22
11. Bucovina Pojorâta        22    2    8    12    23-48    14
12. Ceahlăul Piatra Neamț    22    2    4    16    11-40    10


13. Oțelul Galați        0    0    0    0    0-0    0

 

Clasamentul pentru play-off și play-out:

play-off
1. Rapid București        0    0    0    0    0-0    25 pct.
2. Dunărea Călărași        0    0    0    0    0-0    23
3. Dacia Unirea Brăila        0    0    0    0    0-0    21 (+0,5)
4. Farul Constanța        0    0    0    0    0-0    19
5. FC Academica Clinceni    0    0    0    0    0-0    19 (+0,5)
6. SC Bacău            0    0    0    0    0-0    15

*locul 1 va promova direct în Liga 1 la finalul play-off-ului
**locul 2 va juca un baraj cu locul 2 din Seria a II-a, iar câștigătoarea din dubla manșă va juca un nou baraj cu ocupanta locului 12 din Liga 1


play-out
1. ACS Berceni        0    0    0    0    0-0    14
2. Gloria Buzău        0    0    0    0    0-0    13 (+0,5)
3. Rapid CFR Suceava    0    0    0    0    0-0    11
4. CS Balotești        0    0    0    0    0-0    11
5. Bucovina Pojorâta        0    0    0    0    0-0    7
6. Ceahlăul Piatra Neamț    0    0    0    0    0-0    5

*locurile 1 și 2 se vor salva de la retrogradare
**locul 3 va juca un baraj de menținere în Liga 2 cu ocupanta locului 3 din play-out-ul Seriei a II-a
***locurile 4, 5 și 6 vor retrograda în Liga 3
 

Program Seria I play-out:

TUR

Etapa I, 9 aprilie

ACS Berceni – Ceahlăul Piatra Neamț
Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta
Rapid CFR Suceava – CS Balotești

Etapa II, 16 aprilie

Bucovina Pojorâta – ACS Berceni
CS Balotești – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamț – Rapid CFR Suceava

Etapa III, 23 aprilie

ACS Berceni – CS Balotești
Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamț – Bucovina Pojorâta

Etapa IV, 30 aprilie

Rapid CFR Suceava – ACS Berceni
CS Balotești – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa V, 7 mai

ACS Berceni – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamț – CS Balotești

RETUR

Etapa VI, 10/11 mai

Gloria Buzău – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorâta
CS Balotești – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa VII, 14 mai

ACS Berceni – Rapid CFR Suceava
Bucovina Pojorâta – CS Balotești
Ceahlăul Piatra Neamț – Gloria Buzău

Etapa VIII, 21 mai

CS Balotești – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa IX, 28 mai

ACS Berceni – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – CS Balotești
Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa X, 4 iunie

Ceahlăul Piatra Neamț – ACS Berceni
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău
CS Balotești – Rapid CFR Suceava

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 02 Apr. 2016, 14:08 Actualizat: 02 Apr. 2016, 14:09 Special
Pe aceeași temă