Calvin, eliminat la debutul său în naționala centroafricană

Mihai Andries 17 Jun. 2013, 13:12 Special
Calvin, eliminat** la debutul său în naționala centroafricană

Dacă săptămâna trecută nu a fost utilizat deloc în meciul pe care naționala la care a fost convocat în premieră în această lună l-a pierdut cu 3-0 în fața selecționatei Africii de Sud, Ali Calvin Tolmbaye a fost printre titulari în Botswana. În această seară, reprezentativa Republicii Centroafricane a cedat și la Lotbase, unul dintre eroii negativi ai vizitatorilor fiind chiar fotbalistul arădean. Acesta a fost eliminat de pe teren cu 5 minute înainte de pauză, lăsându-și echipa în inferioritate numerică.

Handicapul nu s-a simțit cu adevărat decât în ultimul sfert de oră, când gazdele au întors partida și au câștigat în final cu 3-2. Prin „dubla” reușită în minutele 35 și 50, Nicaise Ozingoni părea să-i mai îndulcească puțin debutul lui Calvin, însă după ultimul fluier al arbitrului naționala centroafricană s-a trezit pe ultimul loc în Grupa A a preliminariilor penttru calificarea la „mondialele” din Brazilia. Oare ce i-a avut de comunicat selecționerul Erie Loungoumdj-Herve fostului utist? Să fii pomenit în exces despre de moneda din Botswana, foarte întâlnită pe buzele românilor.

Sursa: SportArad