Amical întrerupt de… pumni și strângeri de gât!

06 Feb. 2009, 19:31 Special

FC Bihor și FC Silvania Șimleu au început cu fotbal și au terminat cu box meciul de pregătire, disputat, vineri, la Oradea. Clinciul petrecut în minutul 26 (la scorul de 1-0 pentru oaspeți) între fundașul orădenilor, Daniel Ambruș, și atacantul sălăjenilor Breaz, s-a lăsat cu pumni, prinderi de gât și două cartonașe roșii arătate acestora de „centralul” divizionar Laurențiu Danșa.

Scandalul nu s-a  oprit aici pentru că spiritele inflamate au continuat după ce organizatorul de competiții al FC Bihor i-a cerut socoteală lui Breaz pentru gestul său, îmbrâncindu-l. Tehnicianul Silvaniei, Lucian Ciocan, a sărit ca un arc în acel moment, iar gestul său a fost scânteia care a dat tonul la o bătaie generală, în care orădeanul Țârcă a luat rolul de „karate kid”. Cu o lovitură aeriană de picior, micuțul fundaș orădean și-a pus la pământ adversarul care a avut nevoie de îngrijiri medicale. Scandalul a fost aplanat după aproximativ cinci minute, dar arbitrul Laurențiu Danșa a decis să pună capăt întâlnirii chiar dacă antrenorii orădeni ar fi dorit ca meciul să continue.