![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
FC Bihor și FC Silvania Șimleu au început cu fotbal și au terminat cu box meciul de pregătire, disputat, vineri, la Oradea. Clinciul petrecut în minutul 26 (la scorul de 1-0 pentru oaspeți) între fundașul orădenilor, Daniel Ambruș, și atacantul sălăjenilor Breaz, s-a lăsat cu pumni, prinderi de gât și două cartonașe roșii arătate acestora de „centralul” divizionar Laurențiu Danșa.
Â
Scandalul nu s-a oprit aici pentru că spiritele inflamate au continuat după ce organizatorul de competiții al FC Bihor i-a cerut socoteală lui Breaz pentru gestul său, îmbrâncindu-l. Tehnicianul Silvaniei, Lucian Ciocan, a sărit ca un arc în acel moment, iar gestul său a fost scânteia care a dat tonul la o bătaie generală, în care orădeanul Țârcă a luat rolul de „karate kid”. Cu o lovitură aeriană de picior, micuțul fundaș orădean și-a pus la pământ adversarul care a avut nevoie de îngrijiri medicale. Scandalul a fost aplanat după aproximativ cinci minute, dar arbitrul Laurențiu Danșa a decis să pună capăt întâlnirii chiar dacă antrenorii orădeni ar fi dorit ca meciul să continue.
Foto: bihoreanul.ro
Â