21 de echipe au promovat în Liga 3

Publicat: 17 Jun. 2009, 16:24 Actualizat: 17 Jun. 2009, 20:55 Special
21 de echipe  au promovat în Liga 3

Miercuri s-au disputat meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. În urma acestor partide au obținut dreptul de a accede în al treilea eșalon formațiile CS Gura Humorului (Suceava), FC II Vaslui (Vaslui), ASO Miercurea Nirajului (Mureș), FC Dumitrești (Vrancea), Partizanul Merei (Buzău), Stăruința Baia (Tulcea), Oil Terminal (Constanța), Viscofil Popești-Leordeni (Ilfov), Comprest G.I.M. (București), Progresul Gorgota (Dâmbovița), AS Albota (Argeș), Ghecon Lăpușata (Vâlcea), Ralbex Turcinești (Gorj), Petrolul Teleajen (Prahova), Voința Livezile (Bistrița Năsăud), Voința Sibiu (Sibiu), Turul Micula (Satu Mare), Luceafărul Oradea (Bihor), Minaur Zlatna (Alba), AS Recaș (Timiș), Roseal Odorheiu Secuiesc (Harghita).

 

Iată rezultatele înregistrate:

 

 

FINAL / CS Gura Humorului (SV) – AS Roma (BT) 2-0

Stadion Tepro (Iași)
Arbitru: Emil Voicu (Bacău), Asistenți: Marian Fridl (Comănești) și Bogdan Terente (Bacău)

 

â–ºMin. 2: 1-0 Lazăr deschide scorul

â–ºMin. 26 2-0 Lazăr realizează "dubla"

 

FINAL / Rapid Dumești (IS) – FC Vaslui II (VS) 0-1

Stadion Laminorul (Roman)
Arbitru: Claudiu Baboia, Asistenți: Bogdan Gheorghe și Mircea Grigoriu (toți din București)

 

â–º Min. 42 0-1 Nemanja Jovanovic a fost faultat in careu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată în gol

 

FINAL / Voința Pângărați (NT) – ASO Miercurea Nirajului (MS) 1-3

Stadion Municipal (Odorheiu Secuiesc)
Arbitru: Robert Dumitru, Asistenți: Stelian Slabu și Bogdan Hârlab (toți din Brașov)

 

â–ºMin 17 1-0 Aron Grigoruță
â–ºMin 38 1-1

â–ºMin 43 1-2

â–ºMin 70 1-3

 

FINAL / Mesagerul Bacău (BC) – FC Dumitrești (VN) 0-0, 0-0, 3-5p

Stadion LPS (Vaslui)
Arbitru: Ionel Ivan, Asistenți: Marius Marchidanu și Marius Titirișcă (toți din Brăila)

 

â–º

 

FINAL / Partizanul Merei (BZ) – Dunărea II Galați (GL) 0-0, 0-0, 5-4p

Stadion Orășenesc (Panciu)
Arbitru: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea), Asistenți: Irina Mîrț și Dan Niculescu (ambii din București)

 

â–º Lovituri de departajare

Merei: Bădicu, Datcu, Tofan, Manolache, Toma
Dunărea: Dascălu, State, Stoica, Șerban.  A ratat Cioinac

 

FINAL / Viitorul Ianca (BR) – Stăruința Baia (TL) 1-2

Stadion Municipal (Medgidia)
Arbitru:  Marius Bocăneală, Asistenți: Liviu Ciubotariu și Florin Vișan (toți din Galați)

 

â–ºMin 72 0-1 Lovitură liberă de la 20 de metri executată perfect de Mihai Badea

â–ºMin 75 0-2 Contraatac rapid purtat de Talpău și de la 11 m îl execută pe portarul brăilean

â–ºMin 83 1-2 Învălmășeală în careul tulcenilor și Andrei Crăciun împinge mingea în poartă din 4 metri

 

FINAL / Abatorul Slobozia (IL) – Oil Terminal C-ța (CT) 2-3

Stadion Dunărea (Călărași)
Arbitru: Mihai Ene, Asistenți: Iulian Radu și Andrei Simonis (toți din București)

 

â–ºMin. 12 0-1 Bădică înscrie pentru constănțeni

â–ºMin. 21 0-2 Constănțenii se desprind pe tabelă prin Cristache

â–ºMin. 23 0-3 Buluș duce scorul la dimensiuni de forfait

â–ºMin. 41 1-3 Nohai reduce din diferență

â–ºMin 56 2-3 Hertu înscrie și relansează partida

 

FINAL / Viscofil Pop.-Leordeni (IF) – Phoenix Ulmu (CL) 4-2

Stadion Marin Anastasovici (Giurgiu)
Arbitru: Dragoș Istrate, Asistenți: Vlad Bârleanu și Claudiu Florea (toți din București)

 

â–ºMin.10 1-0 Alexandru Valentin înscrie pentru ilfoveni

â–ºMin.33 2-0 Tudor George înscrie cu un șut puternic la coltul lung din interiorul careului

â–ºMin.35 3-0 Valentin Alexandru e faultat în careu. Autorul primului gol execută lovitura de pedeapsă, portarul apără, însă mingea revine la atacantul ilfovean care nu mai ratează

â–ºMin. 41 4-0 Hakiri înscrie din 6 m la coltul scurt pentru liniștea suporterilor ilfoveni

â–º Min.45 Meciul se află la discreția Viscofilului. Jucătorii ilfoveni au mai trimis de două ori mingea în bară și au mai ratat câteva oportunități de a marca.

Min. 64 4-1 Florian Nițu, căpitanul celor din Ulmu, reduce din diferență cu un lob superb de la 19 metri

Min.90+3 4-2 Isar mai reface din imaginea campioanei județului Călărași, șifonată în prima repriză

 

 

FINAL / Comprest G.I.M. Buc. (B) – FCM  Alexandria (TR) 2-1

Stadion Eugen Popescu (Târgoviște)
Arbitru: Mugurel Drăgănescu (Breaza), Asistenți: Cristian Nica și Ionuț Borcan (ambii din Ploiești)

 

â–ºMIn.67 1-0 Răduca deschide scorul pentru bucureșteni

â–ºMin. 71 1-1 I. Voicilă egalează

â–ºMin. 75 2-1 Florea marchează golul datorită căruia campioana Bucureștiului promovează în Liga a III-a

 

FINAL / Progresul Gorgota (DB) – Viitorul Toporu (GR) 2-1

Stadion Municipal (Roșiori de Vede)
Arbitru: Radu Petrescu, Asistenți: Mihaela Gomoescu – Tepușa și Alexandru Radu (toți din București)

 

â–º Min. 2 0-1 Ilie Mirel deschide scorul pentru giurgiuveni

â–º Min. 76 1-1 Dinu cu un șut puternic de la 19 m îl face pe portar să scoată mingea din plasă

â–º Min 88 Gorgota întoarce scorul prin Dumbravă, la un șut al acestuia din 7 metri

 

FINAL / AS Albota (AG) – Avântul Bârca (DJ) 3-2

Stadion Parc (Caracal)
Arbitru: Andrei Chivulete, Asistenți: Marius Constantin și Genin Menlivuap (toți din București)

 

â–º Min. 20 1-0 Pârjol reușește să înscrie de la marginea careului după ce portarul a boxat în față după executarea unei lovituri libere de la 18 m

â–º Min. 29 2-0 Măndescu reia din careu după o centrare de pe dreapta, mingea lovește bara și intră în plasă

â–º Min 49 2-1 Luță reduce din diferență după ce primește o pasă în careu, driblează portarul și înscrie

â–º Min 88 2-2 După o lovitură liberă, Badea reia imparabil cu capul din careu

â–ºMin.118 3-2 M. Constantin înscrie din penalty

 

FINAL / Ghecon Lăpușata (VL) – Sportul Vișina Nouă (OT) 2-1

Stadion Ștrand (Pitești)
Arbitru: Cătălin Popa, Asistenți: Gabriel Stroe și Romică Bîrdeș (toți din Pitești)

 

â–ºMin. 10 0-1 Gavrilă deschide scorul

â–ºMin. 14 1-1 Ciortan restabilește rapid egalitatea

â–ºMin. 90+2 2-1 Pîntea aduce victoria celor din Lăpușata

 

FINAL / Agromec Șimian (MH) – Ralbex Turcinești (GJ) 0-2

Stadion Electroputere (Craiova)
Arbitru: Sebastian Colțescu, Asistenți: Daniel Mitruți și Marin Stăncescu (toți din Craiova)

 

►Min. 17 1-0 Tarhat deschide scorul 

â–ºMin.58 Roventa de la Ralbex primește două cartonașe galbene în interval de numai două minute și e eliminat

â–ºMin 65 2-0 Bucă majorează scorul din penalty

 

FINAL / Inter Cristian (BV) – Petrolul Teleajen Pl. (PH) 1-4

Stadion Petrolul (Berca)
Arbitru: Cătălin Buși, Asistenți: Nicolae Dobrică și Bogdan Medrea (toți din Râmnicu Vâlcea)

 

â–ºMin 38 1-0 Reluare din 6 m a lui Evsei după o centrare de pe partea dreapta

â–ºMin 44 1-1 Ene înscrie cu capul după o centrare de pe dreapta

â–ºMin 52 1-2 Bărăgan înscrie din penalty

â–ºMin 82 1-3 Portarul Interului încearcă să dribleze, se încurcă, Cernea îl deposedează și înscrie în poarta goală

â–ºMin 89 1-4 Ene reușește dubla cu un șut de la 20 metri direct în vinclul porții

 

FINAL / Voința Livezile (BN) – Someșul Ulmeni (MM) 2-1

Stadion CFR 2 – C.U.G. (Cluj-Napoca)
Arbitru: Gheorghe Prodan (Cluj-Napoca), Asistenți: Monica Rigo (Cluj-Napoca) și Florin Potora (Turda)

 

â–º Min. 21 0-1 Belbe deschide scorul pentru gruparea maramureșeană

â–º Min.30 1-1 fostul jucător al Gloriei, Otniel Sighiartău restabilește egalitatea

â–º Min. 62 2-1 un alt fost junior al Gloriei, Florin Măjer, aduce în avantaj echipa bistrițeană

 

FINAL / Voința Sibiu (SB) – Retezatul Hațeg (HD) 2-0

Stadion Minaur (Zlatna)
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad), Asistenți: Mircea Orbuleț și Speranța Popescu (ambii din București)

 

â–º Min 42 1-0 Rău deschide scorul

â–º Min 86 2-0 Iancu majorează avantajul sibienilor

 

FINAL / Turul Micula (SM) – Silvania II Ș. Silvaniei (SJ) 2-1

Stadion Municipal (Marghita)
Arbitru: Florin Marcu (Oradea), Asistenți: Dorin Mudura (Oradea) și Radu Timar (Marchita)

 

â–º Min. 13 1-0 Popan înscrie pentru campioana din Satu Mare

â–º Min 35 2-0 Tripon majorează scorul

â–º Min 35 2-1 Puți reduce din diferență

                  

FINAL / Luceafărul Oradea (BH) – Arieșul II Turda (CJ) 2-1

Stadion Municipal (Zalău)
Arbitru: Paul Unimatan, Asistenți: Gabriel Bârjac și Ferencz Tunyogi (toți din Zalău)

 

â–ºMin 33 0-1 Timar înscrie cu capul din 8 m

â–º Min 38 1-1 Iova egalează

â–ºMin. 91 Iova își duce echipa în avantaj

 

FINAL / Berzobiș Berzovia (CS) – Minaur Zlatna (AB) 0-0, 0-0, 8-9p

Stadion Francisc Von Neumann (Arad)
Arbitru: Marian Balaci, Asistenți: Răducu Udroiu și Ionel Drula (toți din Drobeta Turnu-Severin)

 

â–º

 

 

FINAL / AC Recaș (TM) – Partizan Satu Mare (AR) 7-0

Stadion Unirea (Sânnicolau Mare)
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei), Asistenți: Constantin Por (Satu Mare) și Ianoș Glaser (Poiana Codrului)

 

►Min 22 1-0  Mih deschide scorul

â–ºMin 31 2-0 Purece inscrie cu capul

â–ºMin 44 3-0 Șeran înscrie și rezolvă practic ecuația promovării

â–ºMin 50 4-0 Bona mărește avantajul de pe tabelă

â–ºMin 51 5-0 Purece reușește "dubla"

â–ºMin 57 6-0 Călușeru își trece numele pe lista marcatorilor

â–ºMin 85 7-0 A marcat Anghel

 

LIVE PRELUNGIRI / Roseal Od. Secuiesc (HR) – ACS FC Zagon (CV) 2-2, 2-2, 5-2

Stadion Arena Park (Făgăraș)
Arbitru: Florin Grimbășan (Brașov), Asistent: Bogdan Dragoș (Făgăraș) și Constantin Cantemir (Voila)

 

â–º Min. 44 1-0 Ioșa a deschis scorul

â–º Min. 50 1-1 Dobrigza egalează din penalty

â–º Min. 75 1-2 Mate întoarce rezultatul

â–º Min. 89 2-2 Ferenzi restabilește egalitatea
 

Publicat: 17 Jun. 2009, 16:24 Actualizat: 17 Jun. 2009, 20:55 Special
Pe aceeași temă