Meciul dintre Jiul și Vâlcea, la un pas de fi amânat

Loredana JUGLEA 14 Mar. 2009, 14:02 Seria 2

Startul partidei din liga a doua dintre Jiul Petroșani și CSM Râmnicu Vâcea, încheiată la egalitate, scor 0-0  a fost amânat cu 45 de minute din cauza zăpezii căzute pe terenul din Vale. Arbitrul partidei Ovidiu Hațegan a fost pe punctul de amâna acest joc. Printre cei care au muncit la înlăturarea zăpezii s-au aflat patronul Jiului, Alin Simota și directorul sportiv George Boboc. În ciuda unui teren greu cele două echipe au oferit multe faze de poartă. Cu toate că oaspeții au dominat începutul de joc, elevii lui Daniel Timofte au fost cei care au ratat marile ocazii, Alin Ilin expediind un șut ce a nimerit bara. Astfel jiuliștii s-au jucat cu ratările, în timp ce echipa din Vâlcea, aflată în cursa pentru promovare, s-a jucat cu loviturile de corner, în prima repriză având peste 10 astfel de lovituri. Dacă pentru oaspeți egalul este unul nemulțumitor pentru gazde obiectivul a fost atins, antrenorul Daniel Timofte spunând înainte de meci că pentru el important este ca echipa sa să nu piardă. Lucru ce s-a și întâmplat.