Gazul severinean, cu diferențe de presiune

13 Dec. 2011, 12:25 Seria 2
Gazul severinean,** cu diferențe de presiune

După ce și-a completat în vară lotul cu mai mulți foști prim-divizionari, Gaz Metan Severin spera să fie revelația campionatului, dar a avut evoluții oscilante și a încheiat turul cu 7 victorii, 2 remize și 6 înfrângeri, golaveraj 21-17.

După etapa a IV-a, echipa severineană se afla pe locul secund, fără gol primit, după care a căzut vertiginos în clasament. Cu antrenorul Cosmin Bodea pe bancă, Gaz Metan Severin a învins Arieșul Turda (2-0), CSM Râmnicu Vâlcea (1-0), FC Bihor Oradea (3-0) și FC Maramureș Baia Mare (3-2), a remizat cu Alro Slatina (0-0) și FC Olt Slatina (0-0) și a pierdut cu Poli Timișoara (1-2), Unirea Alba Iulia (0-3), UTA Arad (1-3), Gloria Bistrița (1-2) și Luceafărul Oradea (0-2), ultimul eșec fiindu-i fatal tehnicianului care-l înlocuise în vară pe Jerry Gane.

În partida cu Chindia Târgoviște (1-2), interimatul a fost asigurat de Florin Pârvu, după care echipa, ajunsă pe 11 în clasament, la un singur punct de zona retrogradării, a fost preluată de Marian Bondrea. Gaz Metan a făcut un salt de șapte locuri în doar trei etape, prin victoriile cu Mureșul Deva (3-0), FC Argeș Pitești (3-0) și Juventus București (2-1). Per total, echipa severineană a obținut 13 puncte din meciurile de acasă și a adus 10 din deplasare, rezultate care au ajutat-o să încheie turul pe locul 4.

Cifrele turului
â–ºEchipa severineană a folosit 22 de jucători și a avut 3 antrenori principali în tur;
â–ºNeagoe, Iordan, Firoiu și Oprea n-au bifat niciun minut în campionat, ultimii trei fiind soluții doar în meciurile din Cupa României;
â–ºPortarul Ștețca a fost singurul integralist, iar atacantul Boroiban a fost principalul marcator, cu șase reușite;
â–ºToate golurile lui Boroiban au fost înscrise în repriza secundă, după ce intrase pe teren din postura de rezervă;
â–ºGaz Metan a reușit un singur hat-trick, prin Boroiban, în partida cu FC Maramureș;
â–ºÎn campionat, echipa severineană a încasat 3 cartonașe roșii, văzute de Trifu (cu Timișoara), Șaim (Arad) și Moutinho (Târgoviște);
â–ºÎmpotriva Gazului s-au dictat 5 lovituri de la 11 metri. Dacă în partidele cu Alba Iulia, Arad și Baia Mare a fost învins de la punctul cu var, portarul Ștețca a apărat ambele penaltiuri cu Juventus București;
â–ºGaz Metan n-a beneficiat de nicio lovitură de la 11 metri pe parcursul primei părți a campionatului;
â–ºCel mai rapid gol pentru Gaz Metan l-a reușit Vancea, în minutul 16 al partidei cu Juventus București, din ultima etapă a turului;
â–ºVigariu a fost căpitan în 12 etape, iar Mitic a purtat banderola în 3 partide din campionat.